Pagina 3 din 55 PrimulPrimul 12345671353 ... UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 21 la 30 din 544

Thread: Arta culinara

Pasionat de detailing Little G's Avatar
    Data inscrierii
    august 2009
    Varsta
    45
    Posturi
    531
    Thanks
    4

Implicit Spetsofai...

"… mancare traditionala din regiunea Pelion, undeva intre Salonic si Atena, servita in zonele muntoase in tavernele adevarate si clasice…unde inca se intoarce fata de masa pe partea cealalta…o mancare grea, buna, cu o amprenta puternica lasata pe suflet si probabil si pe ficat…

800 gr. carnati de casa (cine are de la tara)
    400 gr. ardei gras verde si rosu
    1 ardei iute (daca doriti)
    1 vinata potrivita (optional)
    4 catei de usturoi
    2 cepe potrivite taiate fin
    putin ulei
    putin vin rosu
    putin bulion sau cateva rosii bine coapte
    putina menta verde (daca aveti)
    cimbru
    patrunjel
    sare

Taiati vanata rondele, sarati-o si lasati-o vreo ora, o clatiti si o puneti pe un servet sa se scurga.
    Caliti la inceput in putin ulei carnatii taiati dupa pofta inimii, adaugati usturoiul si ceapa taiate fin, dupa putin timp vanata si ardeii taiati potrivit si lasati sa scada. Stingeti cu un sfert de pahar de vin rosu si lasati din nou sa scada. Adugati rosiile taiate cubulete (niciodata inainte de vin pentru ca nu scapati de mirosul de vin si nici alcoolul nu se evapora cum trebuie in prezenta rosiilor), adaugati condimentele si lasati sa scada bine. Se serveste fierbinte."

Data inscrierii
    august 2009
    Varsta
    45
    Posturi
    531
    Thanks
    4

Implicit Rata cu portocale

"
    1 rata de 1.5 – 2 kg (sau un pui mai gras…)
    5-6 portocale coapte si zemoase
    4 linguri de ulei (sau mai bine unt)
    1 cana de supa clara (eventual un cub knorr de gaina dizolvat)
    2/3 cana lichior tare fara arome speciale (sau vermut)
    1 lingura otet
    1 lingura unt
    1 lingura faina
    sare – piper

Pregatire (reteta asa cum o scriu eu este cea originala “frantuzeasca”, care are si proprietati afrodisiace!)
    Curatam 2 portocale, coaja o taiem bastonase si o oparim 4-5 minute in apa fiarta dupa care le strecuram, repetam procedura pentru a scapa de amareala din coaja si oprim bastonasele pentru servire.
    Cele 2 portocale ramase vor fi stoarse.
    Curatam de coaja si restul de portocale si le taiem in felii egale de 5-6 mm.
    Frigem rata vreo 15 minute la foc potrivit intru-un vas cu ulei, intorcand-o des, stingem cu jumatate din cantitatea de lichior, adaugam sare si piper si o lasam la foc inca 30-40 de minute, intorcand-o din cand in cand. La nevoie adaugati supa daca scade prea mult.
    Scoatem rata si o tinem calda intr-un vas acoperit.
    In vasul in care am gatit-o, adaugam otetul, sucul de portocale, supa ramasa si restul de lichior si lasam la fiert la foc mic vreo 15 minute, amestecand des. Strecuram sosul rezultat si indepartam pe cat posibil grasimea.
    In alt vas, topim untul, calim faina pana se aureste, adaugam sosul de mai sus ca sa se lege si punem apoi feliile de portocala si imediat ce incep sa fiarba si sa prinda culoare le scoatem.
    Servim rata fierbinte, decorata cu bastonasele din coaja de portocala si felii de portocala de jur imprejur, acoperita cu putin din sosul rezultat, restul punandu-l intr-un vas de servire separat.

…ei…cred ca acu’ ati inteles de ce e “cam scump” la vreun restaurant sa ceri asa ceva…multa munca…"

Data inscrierii
    august 2009
    Varsta
    45
    Posturi
    531
    Thanks
    4

Implicit Cateva retete fara imagini

"Calamarul si caracatita au o carne alba, extrem de gustoasa si mult mai buna decat pestele. Gasim in supermarketuri calamar rondele (eventual gata dat prin aluat de ou cu faina) si putem face foarte usor pane. Se consuma cu mujdei si lamaie, se prajeste la foc iute si nu se lasa mult pentru ca se intareste.
    In urma “cererilor”, ne vom ocupa putin de calamar, chiar daca eu prefer caracatita…Am copilarit in Grecia si acolo am invatat tainele “fructelor de mare”. Retele lor sunt cele mai potrivite si cele mai simple. Mai pe seara am sa va prezint un regal al Caracatitei cu sos de vin rosu, iar acum o mancarica de spanac si calamar rondele (ultima imagine).

Avem nevoie de:
    500 gr spanac (eventual cumparati la conserva)
    500 gr calamari rondele (fara pane)
    1 ardei iute (nu foarte)
    1 ceapa potrivita taiata fin
    3 rosii mari, coapte bine si decojite
    sare si piper
    5 linguri ulei

Daca spanacul este proaspat, il taiati fasii, il sarati putin si il lasati sa se scurga.
    Calamarul se taie rondele (daca nu e deja sub aceasta forma), incingem uleiul (3 linguri) intr-o tigaie tip tefal (sa nu lipeasca), adaugam ardeiul iute taiat fin si calamarul si le calim vreo 5 minute amestecand continuu cu “spatula de lemn” (nu fier).
    In alte 2 linguri de ulei, intr-o cratita separat, calim ceapa binisor (pana se aureste), adaugam spanacul si il lasam vreo 7 minute, punem apoi peste ele calamarul din tigaie (cu tot cu ulei), rosiile taiate cubulete, amestecam si mai lasam vreo 20 de minute la foc mic. Sarea si piperul dupa gust."

"CARACATITA CU VIN (Krasato)
    1 caracatita medie (500-750 gr)
    1 cescuta ulei de masline
    1 ˝ ceasca vin rosu
    2 cepe taiate fin
    2 foi dafin
    2 linguri bulion
    1 ardei gras potrivit taiat rondele
    sare si piper

Spalati bine caracatita, indepartati gura si ochii, taiati bucatele potrivite. O puneti intr-o oala si o lasati la foc mic, cu capac, vreo 25 de minute, fara apa (lasa ea apa). Aruncati apa ramasa si peste caracatita adaugati uleiul, vinul, piperul, foile de dafin si ceapa si le lasati la foc potrivit (vreo 40-50 minute) pana scade bine si ramane un sos consistent. La nevoie, daca scade mai repede, mai adaugati vin – dar niciodata apa!
    Spre sfarsit adaugati bulionul, iar dupa ce ati oprit focul, adaugati si ardeiul gras taiat rondele. Sare si piper dupa gust. Puteti adauga diverse legume in compozitie, dupa preferinta.

CARACATITA LA GRATAR
    Este mult mai simplu, initial fierbeti o caracatita marisoara timp de o ora, cu vin, ceapa, usturoi, dafin si alte condimente dorite. Scoateti de la fiert si puneti caracatita intr-o marinata facuta din ulei de masline, otet, lamaie, usturoi, oregano sau cimbru, sare si piper. Sta in marinata vreo jumatate de ora, apoi…direct pe gratar!

POFTA MARE! … si daca mai doriti…mai poftiti! "

"Chiftele din peste afumat

300 grame peste afumat
    1 cartof potrivit copt sau fiert
    1 ou mare
    2 linguri unt topit
    1 ardei rosu iute (mediu) taiat fin
    putin patrunjel
    1 lingura zeama de lamaie
    2 catei de usturoi zdrobiti
    jumatate de ceapa rosie (de apa) taiata fin
    sare si piper
    ulei si pesmet pentru prajit

Fierbeti (coaceti cartoful), pasati-l, amestecati-l cu untul topit, pestele, zeama de lamaie, usturoiul, ardeiul iute si ceapa, apoi oul. Adaugati sare si piper si bagati compozitia la frigider pentru o ora (ca sa formati mai usor chiftelele).

Formati chiftele nu prea groase, dati-le prin pesmet si prajiti-le vreo 3 minute pe fiecare parte, la foc potrivit.

Serviti cu sos “tartar” sau cu orice alt sos va place. Vinul...musai sa fie alb, sec si sprit de vara!

Pofta buna! "

"Creveti GUMBO - o mancare grea...

Principal:
    1/3 cana telina taiata marunt
    1/3 cana ceapa taita marunt
    1/3 cana ardei gras verde taiat marunt
    5-7 catei de usturoi (sau mai putin daca nu va place)
    300 grame creveti decorticati (creveti de culoare roz mai marisori sau cei denumiti “tigru” care sunt gri)
    1 cana carnati porc (uscati) taiati bucatele
    1 lingurita faiana si 2 linguri unt

Pentru sos:
    1 cana supa de pui (sau o lingurita de vegeta dizolvata intr-o cana de apa)
    1/4 cana vin alb demisec sau sec
    1/4 cana suc de rosii

Condimente:
    Sare, piper alb, cimbru, oregano, boia de ardei iute, 1 frunza de dafin 1 lingurita curry

Trageti in untul topit lingurita de faina ca in imagine, putina supa de pui (vegeta) si adaugati curry, sare, piper, boia de ardei iute (dupa gust), asta intr-o tigaie cu teflon…sa nu lipeasca, amestecati constant si va iesi o chestie precum in imaginile 2 si 3. Focul sa fie potolit pentru ca altfel se arde usor compozitia. Adaugati apoi peste aceasta compozitie ardeiul gras, ceapa si usturoiul si mai tineti putin la foc. Dati deoparte.
    Intr-o craticioara, puneti la fiert supa de pui (vegeta), vinul alb si scucul de rosii. Dupa ce au fiert si au scazut putin, adaugati compozitia de mai sus, incet, amestecand continuu. Adaugati apoi bucatile de carnat si mai lasati la foc sa devina consistent. La urma puneti crevetii si mai lasati vreo 5 minute.
    Daca vreti, spre sfarsit puteti pune atunci cand opriti focul, o ceapa verde taiata marunt (mai mult pentru aspect).
    Serviti cu orez “bob cu bob” care nu se lipeste, fiert la foc mic, in proportia 1 pahar de orez – 1 pahar cu apa si 2 linguri de unt, fiert acoperit. Cel mai bun este orezul denumit “basmati”.
    Pofta mare!"

Membru incepator
    Data inscrierii
    octombrie 2009
    Varsta
    40
    Posturi
    38
    Thanks
    0

Implicit Bun găsit!

Eiiii....v? chinuie prietenul nostru Little G, dar o face în scopuri nobile! Am s? încerc, în limita timpului de care dispun, s? v? încânt ?i pe acest forum cu diverse minuni! M? bucur? enorm faptul c? românii încep s? se trezeasc? din boala "fast-food" ?i chiar dac? suntem mai s?raci decât restul europenilor vom încerca s? încropim mâncare deosebit? cu ceea ce avem prin cas?!
    Hai s? avem poft? ?i ne revedem curând!

5. The Following User Says Thank You to florianbucataras For This Useful Post:

drflorian40 (13 februarie 2014)

Data inscrierii
    august 2009
    Varsta
    45
    Posturi
    531
    Thanks
    4

Implicit Bun venit!

Pentru ca sunt primele tale posturi, peste tot unde te prind, iti urez bun venit! Pana vei gasi timp sa postezi aici (ceea ce sper din tot sufletul sa se intample cat mai curand) voi continua eu cu "transferul" retetelor tale catre acest topic. :D

Membru incepator
    Data inscrierii
    octombrie 2009
    Varsta
    40
    Posturi
    38
    Thanks
    0

Implicit Arta culinara

Eeee... hai s? v? iau u?urel. Azi noapte pe la orele 2 n-aveam deloc somn ?i aveam o maaaaare poft? de dulceg?rii. Cum e o or? cam incomod? de f?cut zgomot ?i balamuc, m-am rezumat la un desert rapid,simplu ?i uciga? caloric, SNICKERS PANE. Ciocol??ele de genul ?sta se g?sesc pe toate drumurile, facem ?i o coc? precum cea de cl?tite - îns? pu?in mai groas?, îmbr?c?m ciocolata în aluatul respectiv, o pr?jim în ulei încins ?i multicel ?i servim repede, cu poft?! Dac? mânca?i d-astea...n-ave?i nicio ?ans? s? sl?bi?i! :lol:

Fondator forum Cristi's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    48
    Posturi
    10,195
    Thanks
    197

Implicit Arta culinara

sa intelegem ca ai luat batoanele de ciocolata si le-ai invelit in aluat?
    dar nu merge pur si simplu sa pui ciocolata Nestle sau Finetti la borcan(stii despre ce vorbesc) si sa pui in aluat?....miammm, mi-ai facut o pofta....:D

Data inscrierii
    august 2009
    Varsta
    45
    Posturi
    531
    Thanks
    4

Implicit Arta culinara

Citat Original postat de ' dateline='
    (...)
    dar nu merge pur si simplu sa pui ciocolata Nestle sau Finetti la borcan?
    (...)
    Dom'le eu n-am chef sa pun nimic la borcan; eu am chef sa halesc nu sa pastrez. :roll:

Fondator forum Cristi's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    48
    Posturi
    10,195
    Thanks
    197

Implicit Arta culinara

nu pui, ci iei de la borcan....borcanul cu ciocolata Finneti, mon cher!

Data inscrierii
    august 2009
    Varsta
    45
    Posturi
    531
    Thanks
    4

Implicit Arta culinara

Aaa... gata, am inteles ce povestesti tu aici; ce sa fac, abia am facut ochisori. Am tras un pui de somn. ops:
    Nu merge ce vrei tu. Se imprastie ciocolata in tigaie. Ma duc sa beau o cafeluta ca mi-ai facut pofta.

Pagina 3 din 55 PrimulPrimul 12345671353 ... UltimUltim

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •