Pagina 2 din 55 PrimulPrimul 1234561252 ... UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 11 la 20 din 544

Thread: Arta culinara

Pasionat de detailing Little G's Avatar
    Data inscrierii
    august 2009
    Varsta
    45
    Posturi
    531
    Thanks
    4

Implicit Ahaaa...

Ei uite-asa ne perpeleste nenea Florian si pe noi cu retetele domniei sale... :D
    Si stai asa, inca n-am terminat cu incalzirea. Cand isi "intra-n mana" cum trebuie... sa te tii!! :lol:

Data inscrierii
    august 2009
    Varsta
    45
    Posturi
    531
    Thanks
    4

Implicit Pizza

Ultima pentru astazi si-am plecat la culcare:

"Pentru ca o luati in serios si va apucati sa faceti p-acasa, va dau retete exacte si mai usurele ca sa nu gresiti. Mai pe seara devin liric ca sa va si distrez...
    Acusica facem o pizza ca la mama ei acasa, in Sicilia.

COCA
    3-4 cani faina
    1 pachetel drojdie (cam o lingura)
    1 cana jumate de apa calda
    1 lingurita sare
    (apa calda si drojdia stau 2 minute, amestecati cu faina si sarea si framantati pana se obtine coca buna de intins) ... daca aveti cunostina de alt aluat pentru pizza - nu ezitati!

SOS
    5 rosii
    1/2 pahar vin rosu
    2 cepe mai micute
    2 linguri ulei masline
    4 catei usturoi
    ½ lingurita busuioc (daca e si verde)
    (caliti ceapa si usturoiul in ulei, adaugati rosiile si busuiocul, scade bine apoi stingeti cu vin si scade iar si gata)

TOPINGUL
    2 carnati maricei afumati si picanti (mai fara grasime si cojiti de mat)
    250-300 gr mozarella originala sau autohtona
    3 linguri sos Pesto (din busuioc si parmezan ras, gasiti la supermarket de la Barilla)
    ½ cana parmezan ras (sau cascaval mai tare eventual de oaie)
    (ungeti aluatul cu Pesto, sosul bine scazut, carnea de la carnati, si o ploaie de parmezan ras)

Bagati la cuptor si apoi burta-n draci!
    Serviti cu bere rece si cu pofta mare! "

3. The Following User Says Thank You to Little G For This Useful Post:

drflorian40 (13 februarie 2014)

Senior Member cornelp's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    36
    Posturi
    1,379
    Thanks
    0

Implicit Arta culinara

Mi-ai luat-o inainte Little G, chiar vroiam sa deschis un topic de genul asta, gatitul fiind inca o placere de a mea.

Deocamdata atat pentru moment si am sa incerc sa populez si sa va delectez cu ceva retete incercate si facute de mine.

Am vazut reteta de aluat de pizza, eu il fac un pic altfel, adica mai adaug cam 2 linguri de ulei si o lingura de zahar.
    Cum ajung acasa pun reteta care o folosesc eu.

Bafta

Data inscrierii
    august 2009
    Varsta
    45
    Posturi
    531
    Thanks
    4

Implicit Bun venit in bucataria noastra, Cornel!

Mie, cel mai mult la arta culinara, imi place s-o... consum. :D La bucatarie nu ma bag ca e pe baza de prins urechile. N-am talent la gatit si... basta. In schimb, sa vezi cu cat talent mananc... :lol:
    Asa cum am mentionat la inceputul acestui topic, retetele pe care le postez aici nu-mi apartin; "tatal" lor este distinsul bucatar "chef" Florian de la care eu le "fur" cu acordul autorului si doar le public aici. In curand, sper sa-l avem printre noi chiar pe Florian si atunci ii voi preda lui stafeta si, bineinteles, tuturor celor care vor sa posteze ceva despre "papa-bun" aici.
    Cornel, ma bucur ca mai exista cineva pasionat de arta culinara aici si te rog sa participi de cate ori vrei tu la imbunatatirea acestui topic; daca reusesti sa insotesti retetele si de ceva imagini cu atat mai bine.
    Asadar, te asteptam cu cat mai multe retete!

Data inscrierii
    august 2009
    Varsta
    45
    Posturi
    531
    Thanks
    4

Implicit Okonomiyaki

"Okonomiyaki (pizza japoneza traditionala – cum va place)
    1. Blat – o cana faina, ¾ cana de apa, 1 ou, un sfert de varza tocata marunt. Bateti bine apa cu oul si faina iar apoi adugati varza si amestecati bine.
    2. Toppingul – orice fel de carne (pui, porc, sunca, fructe de mare etc), porumb boabe, ardei gras, ceapa, ciuperci, ceapa verde si patrunjel – toate maruntite. Acestea toate le prajiti in putin ulei (de susan daca aveti daca nu de flaorea-soarelui, niciodata de masline) si le aranjati rotund in tigaie. Apoi aruncati peste ele aluatul cu varza. Lasati la foc incet si apoi intoarceti se pe cealalta parte.
    Serviti cu ketchup si maioneza de usturoi.
    Foarte simplu si interesant. Din nou luati si o bere rece (chiar si una neagra)."

Senior Member aikonelutzu's Avatar
    Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Varsta
    29
    Posturi
    1,542
    Thanks
    14

Implicit Arta culinara

Ma bag si eu cu ceva simplu si rapid, aperitivul meu preferat:

Bruschete clasice:

Ingrediente: 1 franzela tip bagheta, 4 rosii, 4-5 fire busuioc proaspat, 6 linguri ulei de masline, 5-6 catei de usturoi, piper, sare.

Mod de preparare:

Se taie bagheta in felii groase de 1 cm, care se prajesc pe ambele parti, pe un gratar teflonat sau intr-o tigaie, pana cand se rumenesc frumos SAU pentru cei mai lenesi la un prajitor de paine (eu cel putin asa fac).

Se curata cateii de usturoi si se taie in lungime. Cand feliile de paine sunt gata, se scot pe rand, pe o farfurie, se freaca pe o parte cu
    usturoi si se ung cu putin ulei de masline.

Se decojesc rosiile, indepartandu-le, in acelasi timp, si cotoarele, apoi se taie in cubulete cu latura de cel mult 1 cm.

Se spala frunzele de busuioc si se taie marunt. Se amesteca rosiile cu busuiocul, piper si sare dupa gust. Se aseaza umplutura pe
    feliile de paine. Se servesc bruschetele calde, ca aperitiv sau la micul dejun.

Si o mica poza de cu incercarea mea:

Data inscrierii
    august 2009
    Varsta
    45
    Posturi
    531
    Thanks
    4

Implicit Arta culinara

Ah, ah, ahhh... eu am scapat relativ ieftin; tocmai am fost la masa, asa ca am salivat moderat... :D

Data inscrierii
    august 2009
    Varsta
    45
    Posturi
    531
    Thanks
    4

Implicit Prajitura cu banane

"Haide azi una usoara...puneti doamnele la treaba ca n-o sa va para rau!

Prajitura cu banane!

2 cani faina alba
    1/2 cana zahar
    2 lingurite cu varf praf de copt
    un praf de sare
    1 cana banane pasate
    1/2 cana lapte
    2 linguri ulei
    2 oua batute ca de omleta
    3 pliculete zahara vanilinat

Pentru glazura - 1/4 cana miere si 1/2 lingurita scortisoara

Primul vas - amestecati faina, zaharul, praful de copt si sarea. Puneti-le deoparte.
    In alt vas amestecati bananele, laptele, uleiul, ouale si zaharul vanilinat. Apoi adaugati peste cele din primul vas si amestecati bine!
    Ungeti o tava de portelan sau "iena" cu unt si tapetati cu faina si apoi turnati compozitia. Tineti la cuptorul incins circa 30 minute (verificati coacerea cu scobitoarea precum la cozonaci).
    Amestecati mierea cu scortiosara si ungeti prajitura dupa ce ati scos-o de la cuptor si este inca fierbinte!

Ia vedeti daca va place!"

n.m. la glazura cred ca ar merge de minune si cateva firimituri de nuca.

Data inscrierii
    august 2009
    Varsta
    45
    Posturi
    531
    Thanks
    4

Implicit Tambal a la Florian...

... sau scaricica cu vin rosu.

"Daca instrumentul in sine e placut sufletului, mai ales dupa spritul demisec si lung, mai mult ca sigur inaintea spritului trebuie sa serviti nitica mancare grea, care sa dauneze bojocilor ce canta-vor toata noaptea dupa un ospat asa de greu…Tambalul (costitele de porcusor afumate si bine impanate) se da laolalta cu nitel ulei de floare insorita, vinisor rosu sec, cepsoara si usturoias, piperus si saricica, boia mai dulce sau mai iute, verdeturi dupa gust. Ei si se face cam asa…
    Trageti usurel cepsoara si usturoiasul la ulei in tigaie, inghesuiti cu pricepere si costitele prea-parfumate, rumeniti-le si apoi la inabusit cu ele in pahareleu de vin rosu cu ploaie de sare, piper si boia. Mutati minunatia intr-un vas mai maricel, puneti si un paharel de apa si fierbeti pana ce carnea cade de pe osicoare. In regescul final aruncati verdeata taita fin si proaspat.
    Daca vreti fierbeti cartofi pentru minunatie, ori daca nu insotiti cu nitica mamaliga vartoasa si cubulete de branza grasa de caprita ori miorita.
    Sa va fie de bine…si nu uitati sa cinstiti in sanatatea alui de va dete reteta!"

Data inscrierii
    august 2009
    Varsta
    45
    Posturi
    531
    Thanks
    4

Implicit Salata Cezar

"Mama salatelor – SALATA CEZAR

Foi de salata verde (bine spalata) rupte cu mana (nu taiate!!!), usturoi (pentru crutoane!), lamaie, 3-4 file de ansoa (pentru cine vrea), o cana crutoane de paine, ½ cana de parmezan taiat fulgi, 3 lingurite mustar, piper-sare dupa gust, putin ulei, un ou.

Crutoanele se fac din paine alba mai veche, taita cubulete, prajita in foarte putin ulei in care ati calit putin usturoi si l-ati indepartat. Le lasati sa se racoreasca.
    Rupeti cu mana salata, o puneti intr-un bol mare, puneti apoi crutoanele si parmezanul si amestecati bine. Dressingul pentru salata se face din cateva fileuri de ansoa sfaramate cu furculita, putina zeama de lamaie, mustar, foarte putin usturoi, piper si sare, toate amestecate foarte bine. Adaugati peste salata si amestecati.

Reteta originala cere si un ou crud amestecat…eu nu sunt de acord…cine doreste poate sa adauge si oul. Eu mai bine pun putina maioneza. Decorati dupa pofta!

Suplimentar, puteti pune in aceasta salata si piept de pui fript si taiat cubulete.

Este o salata foarte satioasa si merge cu vinuri seci, rosu sau alb, dar rece."

Pagina 2 din 55 PrimulPrimul 1234561252 ... UltimUltim

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •