Pagina 11 din 55 PrimulPrimul ... 78910111213141521 ... UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 101 la 110 din 544

Thread: Arta culinara

Senior Member cornelp's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    36
    Posturi
    1,379
    Thanks
    0

Implicit Arta culinara

Joi seara am trecut prin Cereffour sa ne facem si noi cumparaturile si cand am trecut pe langa raionul de peste mi-a facut cu ochiul o bucatica de Somon afumat. Cum pe la Careffour nu prea imi place cum arata peste am luat somon afumat la rece ambalat in vid.
    Dar ce sa facem cu el? sunt nenumarate optiuni dar eu il prefer la o supa crema linte. Sincer, poate facutul oualelor fierte e mai usor decat aceasta supa.

Deci sa trecem la fapte. Punem cu o seara inainte niste linte verde la inmuiat, adica vro 200gr. Daca suntem mai flamanzi si nu avem chef sa stam asa mult, tragem repede fuga la supermarket si luam o conserva cu linte, pentru ca aia e deja fiarta si nu mai trebuie sa stea mult. Aveti grija ca eu timpii ii dau pentru lintea uscata, deci pentru cea la conserva lasati mai putin la fiert.

A doua zi dupa ce lintea s-a inmuiat o clatim si o punem la fiert intr-un litru de apa, cu un morcov taiat rondele, doua tije de telina, unul sau doi catei de usturoi, sare si piper dupa gust. Eu pentru un gust mai exotic adaug ghimbir cam cat o nuca mica, taiat rondele, si o stea de anason stelat.

Dupa ce incepe sa fiarba, se pune capac si se da focul la mic. Se lasa la fiert cam o ora sau pana s-a inmuiat bine lintea.
    Dupa ce a fiert lintea se scoate anasonul si se lasa sa se raceasca ca sa se poata pasa la robot.
    Cand lintea e rece se strecoara de apa, avand grija sa nu aruncam apa in care a fiert, si se paseaza in robot sau blender. Daca e prea groasa se subtiaza cu supa ramasa.
    O punem din nou pe foc sa se incalzeasca usor si adaugam cam 150ml de smantana grasa si o lingura de ulei de masline.

Pentru servire, punem supa in bol, adaugam fasii de somon afumat si radem un pic de parmezan. Eu am mai aruncat rapid niste aluat de pizza la cuptor si am incropit o focacia cu rozmarin

Pofta mare

Membru incepator
    Data inscrierii
    octombrie 2009
    Varsta
    40
    Posturi
    38
    Thanks
    0

Implicit Arta culinara

Bravo Cornele! Nota 10! S? încerci odat? s? faci lintea precum ciorba de fasole cu afum?tur?! Este demen?ial?...iar lintea nu d? "aere" precum fasolea, sau cel pu?in nu a?a de r?u!:D E p?cat c? românii au uitat s? m?nânce linte, de?i o f?ceau pân? acum vreo 40 de ani...pentru s?n?tate este man? cereasc?...are o gr?mad? de elemente pe care cu greu le putem procura din alte alimente.
    Mai merge ?i linte iahnie, cu cârn?ciori, sau exact precum fasolea b?tut?, îns? mie mi se pare mai fin? ?i mai gustoas?.
    Când eram mic, mama f?cea "icre de linte", linte b?tut?, cu ulei, usturoi, sare ?i piper. Mâncam rece cu pe?te pr?jit sau fripturic?...MERIT?!

Membru incepator
    Data inscrierii
    octombrie 2009
    Varsta
    40
    Posturi
    38
    Thanks
    0

Implicit Arta culinara

N-a? vrea s? v? întristez...dar am f?cut o baclava de dai cu c?ciula dup? câini!:grin:

Cump?ra?i foi de pl?cint?, un pachet! O juma de kilogram de nuc? pe care o pisa?i m?ricel. Un pachet de unt din cel mai gras, pu?in zah?r, vanilie sub orice form?, scor?i?oar? ?i o can? cu miere. Amesteca?i nuca pisat? cu dou? linguri de zah?r ?i o linguri?? de scor?i?oar?, a?eza?i ini?ial trei foi într-o tav? ?i apoi 3-4 linguri de nuc? cu zah?r, iar o foaie ?i iar nuc?...tot a?a pân? se termin? nuca ?i deasupra punem din nou 3 foi de pl?cint?. T?iem baclavaua de la început, topim untul împreun? cu vanilia ?i-l turn?m extrem de fierbinte peste pr?jitur? ?i b?g?m n cuptorul încins timp de 15-20 de minute pân? se rumene?te...cu grij? s? nu se ard?. Topim mierea împreun? cu o can? de ap? ?i imediat ce am scos baclavaua din cuptor turn?m siropul peste. Cam asta e...
    Pas cu pas vede?i pe blog!

Fondator forum Cristi's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    48
    Posturi
    10,195
    Thanks
    197

Implicit Arta culinara

Florian, please, nu ma mai chinui ...posteaza si reteta!

Membru incepator
    Data inscrierii
    octombrie 2009
    Varsta
    40
    Posturi
    38
    Thanks
    0

Implicit Arta culinara

N-am mai spus nimic cam demulti?or pe aici!
    Am intrat iar în perioad? profund melancolic? ?i suf?r de crizele gusturilor copil?riei...mi-am amintit de mamaie ?i de melcii cu scor?i?oar?. Re?eta e cam lungu?? ?i îmi cer scuze...dar intra?i "în buc?t?rie" dac? ave?i de gând s? executa?i a?a ceva...
    Mie unul mi se umezesc ochii, îmi tremur? sufletul ?i am un nod în gât când m? gândesc la ace?ti melci?ori!:cry:

pushtiulk
    Guest

Implicit Arta culinara

Da, e sigura treaba, vine apocalipsa in 2012.

Membru incepator
    Data inscrierii
    octombrie 2009
    Varsta
    40
    Posturi
    38
    Thanks
    0

Implicit Arta culinara

Este ciudat cum în perioada s?rb?torilor toate pove?tile sunt frumoase, aduc?toare de lini?te ?i pline de sentimentalism.
    Nu ?tiu de unde pân? unde a ap?rut povestea omului din turt? dulce, cu final trist ?i extrem de ciudat?...
    Tr?iau cândva doi b?trânei în margine de p?dure, nevoia?i ?i singuri. Neavând ce s? m?nânce, obi?nuiau s? fac? turte dulci în fiecare zi. Într-o sear?, b?bu?a s-a gândit s? fac? un omule? din turt? dulce, c? se plictisise s? fac? unul ?i acela?i lucru. I-a f?cut ochi din afine ?i n?sturei din cire?e. Când l-a scos din cuptor ?i se preg?teau s?-l m?nânce, omule?ul a s?rit din farfurie ?i a rupt-o la fug?...
    Fugi?i...fugi?i cât o?i vrea da' nu m? prinde?i c? eu sunt omul din trut? dulce!
    A fugit b?bu?a dup? el, a fugit ?i un porcu?or, ?i o v?cu??, ?i un cal...to?i cu gândul de a-l mânca!
    Fugi?i...fugi?i cât de repede pute?i...tot degeaba...eu sunt omul din turt? dulce!
    Dar iat? c? d? peste un râu ?i acolo o vulpe. O roag? s?-l ajute s? treac? apa ?i aceasta îl pune pe coad?. Dar omule?ul se ud? ?i urc? apoi în spinarea vulpii...iar apoi ajunge chiar pe nasul acesteia. Vulpea nici una nici dou? îl înha??...?i cam asta fu...o poveste scurt?, trist? ?i cam f?r? noim?...
    Normal c? ne vom ocupa ?i noi de turta dulce, fiind în preajma s?rb?torilor ?i c?utând lucruri frumoase ?i gustoase.
    Re?eta e simpl?, iar parfumul din buc?t?rie este dumnezeiesc. Dac? vre?i s? face?i a?a ceva...?ti?i unde g?si?i îndrumare!!!
    Uau...tocmai am privit pe geam ?i ninge afar?...o minun??ie!!! S? dea ?l de sus s? ne mai sp?l?m ?i s? avem ceva mai mult? lini?te!
    S?rb?tori curate!

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    decembrie 2009
    Varsta
    40
    Posturi
    232
    Thanks
    0

Implicit Arta culinara

Minunat topic.
    Avand in vedere ca suntem in post si mai mult ca mi-e foame de mor ... a picat la tanc )

Scuze de off topic

Membru incepator
    Data inscrierii
    octombrie 2009
    Varsta
    40
    Posturi
    38
    Thanks
    0

Implicit Arta culinara

Hai c? nu vreau s? v? explic eu cum se face un ?ni?el...dar e o op?iune bun? atunci când n-avem chef de altceva!...asta ca s? nu men?ionez faptul c? o bere rece (chiar ?i pe vremea asta) merge la fix!:grin:

Membru incepator
    Data inscrierii
    octombrie 2009
    Varsta
    40
    Posturi
    38
    Thanks
    0

Implicit Arta culinara

La Mul?i Ani, s?n?tate, bani, tot ce vre?i voi...?i...ma?ini curate!
    În perioada asta umblu mult, m?nânc mult, g?tesc mult ?i nu prea m? ocup de post?ri pe net...
    V? mai arunc a?a câte o idee...
    De exemplu, budinc? de Panettone cu înghe?at? de vanilie! E simpl?, e de efect ?i la îndemâna oricui!
    În afar? de un cozonac Panettone (simplu sau cu fructe confiate...nu cu alte umpluturi), ne trebuie cinci ou?, o jum?tate de pachet de unt topit, un sfert de can? cu zah?r, trei linguri cu miere, cam o jum?tate de litru de lapte rece, vanilie ?i scor?i?oar?.
    Batem ou?le bine de tot împreun? cu zah?rul ?i cu aromele, ad?ug?m apoi untul topit, laptele ?i mierea.
    T?iem cozonacul cubule?e potrivite ?i le a?ez?m în tav?. Peste ele punem amestecul de mai sus ?i amestec?m u?or pân? cozonacul absoarbe tot lichdiul. Tava st? la cuptor la foc m?ricel cam 30 - 40 de minute, sau pân? când începe s? se rumeneasc? budinca la suprafa??.
    Dup? ce o scoatem din cuptor, o l?s?m s? se r?coreasc? ?i servim cald?. Merge de minune cu înghe?at? de vanilie sau de fri?c?!

Pagina 11 din 55 PrimulPrimul ... 78910111213141521 ... UltimUltim

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •