Pagina 55 din 55 PrimulPrimul ... 5455152535455
Sunt afisate rezultatele de la 541 la 544 din 544

Thread: Arta culinara

Pasionat de detailing Stelian99's Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2012
    Varsta
    34
    Posturi
    752
    Thanks
    819

Implicit

Off, ce e acolo sa ii savurezi cu placere!

Sent from my iPhone using Tapatalk

2. The Following User Says Thank You to Stelian99 For This Useful Post:

moshuu (25 ianuarie 2017)

Pasionat de detailing moshuu's Avatar
    Data inscrierii
    august 2012
    Varsta
    67
    Posturi
    621
    Thanks
    698

Implicit

Salut si multumesc frumos, sa stii ca asa fac mai ales noaptea cind ma uit la un film, ies pe balcon cu un cutit si tai o bucatica dintr-un cirnat.
    Nu sint greu de facut si ies foarte gustosi. Poate la inceput sa fie putina teama, insa dupa aia treaba devine o placere si nici nu necesita multe ustensile. Problema este ca, se creaza dependenta.Si poti sa iei si in greutate. Dar de sanatosi eu sint convins ca sint in regula, mai ales ca recent a fost reabilitata si slanina de porc, au inclus-o in grupa cu uleiul de masline si somonul.Ha..ha..ha.Ce chiestie, istia le invirt cum vor ei.Deci ,eu cum sint cetatianul de la bloc duc la o afumatorie din apropiere pentru afumat, dupa care stau pe balcon pina ce temperatura creste la 10-12C cind ii invelesc in hirtie si ii bag la congelator, asa se pastreaza ideal si nici nu se intareste prea mult. Numai bine si sal"tare.

Responsabil cu pofta-buna Angelgri's Avatar
    Data inscrierii
    octombrie 2008
    Varsta
    42
    Posturi
    239
    Thanks
    103

Implicit Pentru Moshuu care mi-a facut pofta de afumatura ;)

Am tras o fuga la Valeni (Ruginesti) la verisorii mei si m-am lipit de o bucata de muschi de porc proaspat afumat si niste untura, mi-am cumparat o tigaie wok noua si am inaugurat-o.
    Ingrediente: muschi de porc afumat (eu am avut afumat acasa), 125 gr taietei wok, 1 ceasca lapte, 1 ceasca apa, 1 galbenus ou, 2 linguri untura (sau ulei de masline), 3 catei usturoi, malai, sare, piper, cascaval. Intr-o tigaie wok am topit 1 lingura untura si am rumenit 2 catei de usturoi zdrobiti, apoi i-am scos deoparte. Am dat prin malai feiile de muschi afumat si le-am prajit la foc mic, pe fiecare parte, cate 2 minute. Am pus din nou o lingura de untura in tigaie, am zdrobit 1 catel de usturoi si am pus taieteii wok, calindu-i timp de 1 minut. Intre timp am batut cu telul laptele, apa si galbenusul, am adaugat mix de piper proaspat macinat si am turnat peste taieteii caliti. Am amestecat usor, am adaugat usturoiul rumenit si am pus capacul. Dupa 2-3 minute am luat capacul si am amestecat usor taieteii, am adaugat feliile prajite de muschi si am incorporat usor. Am potrivit de sare si dupa 1-2 minute a fost gata. Am servit cu putin cascaval ras.
    DSC00928.jpg
    DSC00929.jpg
    DSC00931.jpg
    DSC00932.jpg
    DSC00933.jpg
    DSC00935.jpg

5. The Following 2 Users Say Thank You to Angelgri For This Useful Post:

moshuu (26 ianuarie 2017), Sharkky (27 ianuarie 2017)

Pasionat de detailing moshuu's Avatar
    Data inscrierii
    august 2012
    Varsta
    67
    Posturi
    621
    Thanks
    698

Implicit

Salut,eu cred ca este foarte bun, da... dar este o reteta scumpa, de sarbatoare. La noi, adica la mine sotia mea face muschiuletul de sarbatori,iar atunci il bate cu ciocanul de carne de zici ca-i laminat(ha..ha..ha) si apoi il umple cu carne macinata, mirodenii si-l ruleaza, stiu ca este "alta mincare de peste" dar este foarte gustos si rece si cald. Acum de sarbatori a facut iarasi insa eu am venit cu o modificare la reteta: in loc de carne macinata a folosit ca umplutura carne de mici si a iesit "traznet".
    Nu am pus la saramura muschiuleti mi-sa parut cam scumpi si am ramas la carneturi mai ieftine la care sa le dam o plus valoare, un gust mai bun si fara aditivi pentru gust si culoare.Nora mea zice ca sint zgircit, dar nu sint, sotia mea este si-i place sa fie asa.
    Ieri am cumparat 4 picioare de porc si o jumatate de Kg de limba de porc pentru racituri, ea se duce dupa zarzavaturi si-i sugerez fin sa i-a si ceva carne de vita pentru o salata de Boeuf Si-mi spune ca nu i-a de vita pentru ca-i scumpa si nu are de gind sa dea bani multi ,asa ca o sa i-a pulpe de pui ca sint si acelea bune la salata de boeuf. Bai zic eu ori e salata de boeuf (vaca)... ori e salata de poulets (pronuntati corect), ea a ris si tot pulpe a luat.
    Eu va recomand aceste aperitive sint bune si ieftine si merg acuma iarna, eu le servesc la micul dejun de la ora 11. Numai bine si sal"tarePicture 333.jpgPicture 337.jpgPicture 338.jpgPicture 339.jpgPicture 340.jpg

7. The Following User Says Thank You to moshuu For This Useful Post:

kumkum (29 ianuarie 2017)

Pagina 55 din 55 PrimulPrimul ... 5455152535455

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •