La celalalt club (unde, ca si aici, pierd timpul si enervez oamenii) am cunoscut un om de milioane. Numele lui este Florian si pasiunea cu care ne "chinuie" pe noi, cei de acolo, este arta de transforma "halitul" in "ospat" si "bagatul pe gat" intr-o "simfonie a aromelor" care-ti face papilele gustative sa cante si stomacul sa danseze de bucurie. Omul acesta, care a avut norocul de a copilari printr-o tara "destrabalata" in cel mai frumos sens al cuvantului si fara fraie la imaginatie cand vine vorba de pregatit bucatele ce se pun in farfurie, Grecia mai precis, omul acesta are un dar al cuvantarii cand vine vorba de "bucatareala" de-ti vine sa crezi ca el este fratele nedescoperit al lui Radu Anton Roman.
Din dorinta de a va impartasi si voua cateva din bunatatile gastronomice al caror secret Florian il stie si il imparte cu ceilalti, l-am rugat sa-mi ingaduie a posta si aici feluritele retete pe care am avut placerea sa le citesc pe forumul clubului Peugeot. Si-a exprimat acordul imediat si cu o modestie care se alatura talentului 'nascut pe care il are in arta culinara spre a desavarsi caracterul unui om pe care iti doresti sa-l poti numi "prieten".

Asadar, voi incepe de astazi sa "fur" din zicerile lui Florian si sa le postez aici, asa cum le-am citit de la el, incercand sa nu le alterez nici forma si in nici un caz continutul. Unele din retete vi se vor parea, poate, cunoscute; de altele poate ati mai auzit iar altele nu sunt complete ci spune despre ele doar "ceva-ul" acela pe care nu il gasesti in carti, dar din cauza caruia mancarea sotiei nu seamana cu cea "de la mama de-acasa" . Eu nu le scriu aici cu caracter de unicat sau de lucruri nemaiauzite ci, in primul rand pentru stilul placut in care le descrie Florian si, de ce nu?, pentru unele mici secrete care se pot strecura in ele si care, cu siguranta, prind bine la casa omului. Il rog, de asemenea, daca are timpul necesar, sa aduca oricand crede de cuviinta adaugirile si corectarile necesare.

Voi incerca sa postez mai multe retete pe zi la inceput pentru ca am de recuperat pana "ajung la zi" iar mai apoi, cate una pe zi sau in ritmul in care maestrul Florian le dezvaluie. N-am sa le asez dupa nici o regula, pentru ca nu cred ca exista o ordine valorica atunci cand discutam despre gastronomie, singurul clasament universal valabil fiind cel al propriului gust. Le voi prelua in ordinea in care au fost ele postate, asa cum au fost ele postate; putin mai laconice la inceput pentru a deveni, ulterior, pe masura ce autorul lor se incalzea, mai elaborate si mai descriptive. De asemenea, la cele de la inceput lipsesc imaginile lor originale (au fost sterse de pe server ca urmare a trecerii timpului) si voi incerca sa le insotesc de imagini gasite pe internet cu scuzele de rigoare atat fata de autor cat si fata de voi.

Va doresc lectura placuta si... pofta buna!