Pagina 5 din 6 PrimulPrimul 123456 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 41 la 50 din 57

Thread: Recomadare spuma activa ...

Prestator servicii detailing Polish Sibiu's Avatar
    Data inscrierii
    august 2012
    Varsta
    43
    Posturi
    692
    Thanks
    144

Implicit

orice spuma activa din lumea asta ...trebuie combinata cu un detergent de vase...dar, delta force plus e pe gustul meu ...

2. The Following User Says Thank You to Polish Sibiu For This Useful Post:

hadrian27 (30 noiembrie 2017)

Membru incepator
    Data inscrierii
    mai 2016
    Posturi
    49
    Thanks
    1

Implicit

Astazi am probat solutia TFR delta force 2000, masina fiind destul de murdara, nu am spalato de 5 zile si am umblat prin ploaie, astazi a fost uscat jegul pe masina si pot spune ca a iesit aproape cum trebuie insa la testul cu servetelul nu ramanea curat, vizual era foarte frumos si se vede curat curat.
    Am diluat asa cum spune fabricantul 1:3 solutia, am turnat-o in duza de spumare (solutia iese din duza de spumare diluata 1:20) si am inceput sa spumez pe masina uscata, nu am udato sau sa dau cu presiune murdaria grosiera in prealabil. Am lasat sa actioneze 3 minute solutia apoi am clatit cu jetul cu presiune, se vedea cum curge jegul insa nu am fost multumit si am repetat...am spumat din nou masina si am clatit-o iar dupa a2a spumare e foarte curata vizual. Nu am atins masina cu peria, manusa sau laveta!
    Solutia pot spune ca e foarte buna chiar isi face treaba! Totusi pentru pretentiosi si ca sa pot spune ca masina este curata curata trebuie sa pun mana si sa freci cu manusa, laveta, peria...

4. The Following User Says Thank You to jidanu For This Useful Post:

hadrian27 (30 noiembrie 2017)

Membru incepator
    Data inscrierii
    mai 2016
    Posturi
    49
    Thanks
    1

Implicit

Mi pe terminate spuma Power wash si vreau sa incerc alta spuma. Am sunat la cineva ce vinde spuma activa si mi-a ofertat Kenotek Cargo 3700. Nu stiam nimic despre ea si numai bine am gasit acest video. Clar ca nu doresc Spuma Kargo 3700 deoarece exact acelas lucru face si power wash la un pret mai mic insa nu ma satisface.
    Ce parere aveti de acest video?
    https://www.youtube.com/watch?v=pD28jNvgwRM
    A folosit cineva spuma sau produse marca GraSS?
    Ce spuma mai face acelas lucru ca si cea GraSS din video, asa ceva caut, sa vad cum curge jegul jos fara a freca cu peria, manusa...

Administrator ionutz_cjv5's Avatar
    Data inscrierii
    aprilie 2010
    Varsta
    36
    Posturi
    6,287
    Thanks
    5,916

Implicit

Nu le cunosc, insa am testat spume multe inainte de a le comercializa, si de acolo mi se trag chederele albite

7. The Following User Says Thank You to ionutz_cjv5 For This Useful Post:

Cris Detailing (13 februarie 2018)

Membru incepator
    Data inscrierii
    mai 2016
    Posturi
    49
    Thanks
    1

Implicit

ionut recomanda-mi tu ce spuma sa probez astfel incat daca este posibil sa nu ating masina cu manusa, peria sa fie agresiva cu murdaria si ``prietenoasa`` cu masina (ceara, lacul masinii)

Nou Venit
    Data inscrierii
    mai 2016
    Posturi
    24
    Thanks
    0

Implicit

@Polish Sibiu

Spune-mi te rog cu ce ajuta detergentul de vase?

Data inscrierii
    august 2012
    Varsta
    43
    Posturi
    692
    Thanks
    144

Implicit

Detergentul este un produs chimic care, dizolvat Ón apă, are proprietatea de a spăla, curăţa, degresa, dezinfecta diferite obiecte. Detergentul pentru vase se foloseşte la curăţarea vaselor şi Óndepărtarea grăsimilor de pe acestea.

Nou Venit
    Data inscrierii
    mai 2016
    Posturi
    24
    Thanks
    0

Implicit

Stai ca nu inteleg...

Ai scris mai sus:

"orice spuma activa din lumea asta ...trebuie combinata cu un detergent de vase...dar, delta force plus e pe gustul meu ..."

Cum ajuta detergentul de vase la spalare, iar prin spalare ma refer la spalatul auto, nu a vaselor.
    Last edited by Mutzunache; 15 februarie 2018 at 13:12.

Data inscrierii
    august 2012
    Varsta
    43
    Posturi
    692
    Thanks
    144

Implicit

deci...sa ne intelegem...toate "utilajele" ce sunt spalate de mine la garaj, indiferent daca urmeaza a se efectua pe ele procesul de corectie sau simpla aplicare a protectiei...le spal prin combinatia mai sus prezentata ..... si crede-ma, nu se intampla absolut nimic.....pentru ca, ma ajuta la indepartarea grasimii si uleiurilor din trafic..
    pe timpul spalarii exterioare, sti cand iti dai seama daca "grasimea sau uleiurile" au fost indepartate de pe caroserie ? ....si daca "spuma" folosita are eficienta ?!
    Last edited by Polish Sibiu; 15 februarie 2018 at 13:23.

Nou Venit
    Data inscrierii
    mai 2016
    Posturi
    24
    Thanks
    0

Implicit

Ceea ce am gasit din numeroase discutii:

1) Soaps are usually made by neutralizing a long chain organic acid by caustic soda or soda ash. The result is that the soap remains alkaline in nature and may lead to break down of the binders in paints.

2) The dish wash soap contains additional ingredients like scouring agents or miniature particles which shall scratch a surface. This shall mean that you shall be unnecessarily scratching the surface with miniature gritty particles leading to loss of thickness in paint over a period of time

3) Dish washing soaps usually contain foaming agents like sodium lauryl sulfate, which are not good for any painted surface. The gloss in the finished paint is due to the binders or lacquers, even if it is a stoved, factory painted, original car finish paint. Further a coat of clear lacquer or silicone coat is usually applied on a new car which does not provide any key to the water falling on it acting as a water repellant. You shall remove this varnish or clear water repellent coat, if you use such foaming agents.

The net result of prolonged use of dish wash soaps in car washing shall be a resultant dull finish, yellowing of the surface and finally corrosion due to reduction in thickness of the paint.

Iar grasimile si uleiurile le indepartez cu degresant, Meguiars Super Degreaser 1:10, produs dedicat pentru asta si iti dai seama dupa cum se scurge spuma pe masina, deoarece dupa spuma activa vii cu citrus snowfoam
    Last edited by Mutzunache; 15 februarie 2018 at 13:24.

Pagina 5 din 6 PrimulPrimul 123456 UltimUltim

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •