Pagina 4 din 4 PrimulPrimul 1234
Sunt afisate rezultatele de la 31 la 40 din 40

Thread: Recomadare spuma activa ...

Prestator servicii detailing Polish Sibiu's Avatar
    Data inscrierii
    august 2012
    Varsta
    42
    Posturi
    625
    Thanks
    144

Implicit

din tot ce am incercat, asta a fost cea mai beton ... https://cleansafeltd.com/shop/concep...ce-plus-25ltr/ ...restul, joc de glezna...

Pasionat de detailing Pro-X's Avatar
    Data inscrierii
    decembrie 2015
    Posturi
    175
    Thanks
    115

Implicit

Polish Sibiu, ce inseamna acest "beton" mai exact? Poti sa definesti putin te rog, poti sa ne spui ce anume ti-a placut la acest produs.
    De brandul Concept am auzit, il cunoastem, insa acest produs a lor nu il cunosc si sunt curios...
    Pro-X reprezinta o gama de peste 65 produse pentru cosmetica si intretinere auto, FABRICATE IN ROMANIA
    Mai multe detalii gasiti pe site-ul nostru www.pro-x.ro sau pe Facebook: Pro-X Cosmetica si Intretinere Auto

Data inscrierii
    august 2012
    Varsta
    42
    Posturi
    625
    Thanks
    144

Implicit

daca doresti sa te convingi de calitatea acestuia, poti achizitiona in cantitate minima de la ROMSERVICE (nu am nimic in comun cu acestia si nu le fac reclama, era vb doar de locul unde gasesti produsul) ... ce m-a interesat pe mine : 1. indepartarea murdariei atat pe uscat "fara clatirea prealabila a masinii" cat si pe ud... 2. lipsa de aprox 90% asa zis-ului film de "albeata" pe care multe spume il lasa fiind necesar stergerea acestuia .... MINUSUL tuturor activelor testate de mine, puterea de curatare a filmului uleios de pe carosabil. Repet si sustin inca odata, RECOMAND TUTUROR ca in amestecul acestora sa fie adaugata o cantitate mica de detergent de vase gen Pur,Fairy etc. Daca stau bine sa imi amintesc, chiar aici pe forum avem cativa useri care se confruntau cu aceeasi problema (indepartarea uleiurilor) .. iar dupa sfatul meu, au fost SUPER multumiti si au scris despre acest lucru.
    Last edited by Polish Sibiu; 24 decembrie 2016 at 15:31.

4. The Following User Says Thank You to Polish Sibiu For This Useful Post:

Stelian99 (25 decembrie 2016)

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    martie 2016
    Posturi
    184
    Thanks
    47

Implicit

Nu stiu daca e safe pentru ceara sa pui detergent de vase in lancea de spumare. E o solutie atunci cand nu ai protectie. Eu, daca sunt intre aplicari de protectie mai pun 50 de ml de Pulimax in lance pe langa spuma activa. Oricum imi cumpar si spuma recomandata de tine. Merci

Data inscrierii
    august 2012
    Varsta
    42
    Posturi
    625
    Thanks
    144

Implicit

Pulimax-ul are alte intrebuintari...eu zic sa incerci detergent de vase..si o sa imi dai dreptate ....castigi : lubrefiere, curatare si luciu (asta in cazul in care nu stai ca detergentul de vase are si asa ceva in el)

Nou Venit
    Data inscrierii
    iunie 2017
    Posturi
    1
    Thanks
    0

Implicit

Salutare si bine v-am gasit.
    Sunt un nou membru si nu am profundat tehnicile de spalare ale autoturismului.
    Gasind acest topic am zis sa va intreb cum se va pune spuma activa in recipientul aparatului de spalat cu presiune.
    De curand am cumparat un aparat de spalat cu presiune de la bosh, aqt 33-11 se numeste. Inca nu l-am testat fiindca nu aveam spuma. Zilele trecute am cumparat-o dar nu am stiut cum sa fac concentratia.
    Am luat o solutie de la prox la 2 l, gasita in selgros si pe ea scrie ca se poate dilua de la 1:1 pana la 1:3.
    Intrebarea mea este daca solutia diluata 1:2 de exemplu o voi adauga direct in recipient, urmand ca aparatul sa mai faca el inca odata diluarea solutiei (sau nu) acst lucru nu il stiu inca.
    Va multumesc anticipat.

Senior Member Muale's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    1,306
    Thanks
    150

Implicit

diluarea se face in bidon si de aparat astfel incat pe masina sa ajunga raportul dorit.
    vezi cata apa trece prin lance pt a goli bidonul si apoi vezi cata spuma pui in bidon.

9. The Following User Says Thank You to Muale For This Useful Post:

Pro-X (13 iunie 2017)

Pasionat de detailing Pro-X's Avatar
    Data inscrierii
    decembrie 2015
    Posturi
    175
    Thanks
    115

Implicit

gabriel1989, detergentul diluat trebuie sa ajung pe masina intr-o dilutie de 1:20 - 1:30 (in functie de puterea aparatului de spalare si murdaria caroseriei). Daca aparatul tau nu este foarte puternic, foloseste o dilutie de 1:20.
    Detergentul poate fi aplicat in varianta spumanta sau apoasa. Nu ai nevoie de spuma abundenta pe caroserie pentru a obtine cel mai bun rezultat. In schimb nu ai voie sa aplici detergentul pe suprafete fierbinti si trebuie sa previi uscarea detergentului pe caroserie timp de 2-3 minute, dupa care vii cu jetul de apa pentru inlaturarea murdariei.

Daca doresti sa introduci detergentul in vasul aparatului, incearca o dilutie de 1 detergent la 2 apa. In functie de rezultatul spalarii, poti sa calibrezi dilutia mai mare (1:3) sau mai mica (1:1). Dilutia facuta de aparat depinde foarte mult de la aparat la aparat si reglajele acestora. Detergentul gata diluat poate fi aplicat pe caroseria masinii si cu un vermorel (dilutie de 1:20).
    Pro-X reprezinta o gama de peste 65 produse pentru cosmetica si intretinere auto, FABRICATE IN ROMANIA
    Mai multe detalii gasiti pe site-ul nostru www.pro-x.ro sau pe Facebook: Pro-X Cosmetica si Intretinere Auto

11. The Following User Says Thank You to Pro-X For This Useful Post:

CazyRO (14 iunie 2017)

Membru incepator
    Data inscrierii
    mai 2016
    Posturi
    45
    Thanks
    0

Implicit

Citat Original postat de Polish Sibiu Vezi Post
    din tot ce am incercat, asta a fost cea mai beton ... https://cleansafeltd.com/shop/concep...ce-plus-25ltr/ ...restul, joc de glezna...
    acum am cumparat 4 litri de solutie, cred ca este identica cu ce ai testat tu doar ambalarea difera, astept sa treaca ploile si cand spal masina testez, revin aici cu opinii

bidonul la mine asa arata ca si aici http://www.brennanhygiene.co.uk/cons...ta-force-2000/

Pasionat de detailing hadrian27's Avatar
    Data inscrierii
    octombrie 2016
    Varsta
    38
    Posturi
    265
    Thanks
    588

Implicit

despre acelasi produs am scris si eu aici...

Pagina 4 din 4 PrimulPrimul 1234

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •