Pagina 6 din 6 PrimulPrimul ... 23456
Sunt afisate rezultatele de la 51 la 60 din 60

Thread: Recomadare spuma activa ...

Prestator servicii detailing Polish Sibiu's Avatar
    Data inscrierii
    august 2012
    Varsta
    43
    Posturi
    794
    Thanks
    148

Implicit

si nutritionistii spun sa nu mergem la mcdonalds...si pentru aia...
    bun...foloseste Meguiars, nu am nimic impotriva.. ....si cum iti dai seama daca Meguiars Super Degreaser si-a facut efectul si a indepartat grasimea sau uleiurile ...cum urmaresti acest lucru....
    si apropo....sti care e rezistenta chimica a unui lac auto ? sti cat la suta din grosimea lacului auto este expusa cu adevarat procesului chimic ? sti cat la suta din grosimea lacului auto este acceptat ca si garantie in cazul unui proces de corectie eficient ?

Administrator ionutz_cjv5's Avatar
    Data inscrierii
    aprilie 2010
    Varsta
    37
    Posturi
    6,312
    Thanks
    6,103

Implicit

Citat Original postat de jidanu Vezi Post
    ionut recomanda-mi tu ce spuma sa probez astfel incat daca este posibil sa nu ating masina cu manusa, peria sa fie agresiva cu murdaria si ``prietenoasa`` cu masina (ceara, lacul masinii)
    Eu nu am cautat neaparat spume care sa curete sa nu fie nevoie de 2BM, ci unele safe pentru lac, finisaje si de ce nu si protectia de pe masina. Eu nu prea cred ca gasesti o spuma care sa ofere toate avantajele enumerate de tine, nu stiu sa iti recomand una asa de buna. Eu prefer sa las putin traffic film pe ea si cand am timp sa pun manusa decat sa imi mai albesc chederele si de la masina ce o am acum.

Prestator servicii detailing Polish Sibiu's Avatar
    Data inscrierii
    august 2012
    Varsta
    43
    Posturi
    794
    Thanks
    148

Implicit

Mutzunache....nu sti nimic...esti praf...hai sa iti dau un pont MOKA ..pentru restul informatiilor platesti sau le culegi din alta parte.ia si noteaza..tu si altii care se cred mari profesori .....deci antena : in puterea tuturor detergentilor stau la baza agentii activi de curatare . Acestia sunt impartiti in 3 categorii : ANIONICI, NEIONICI si CASIONICI.
    Deoarece acestia sunt scumpi, sunt inlocuiti cu asa zisa SODA. In puterea detergentilor mai sta la baza combinatia din cei trei agenti activi enumerati mai sus dar si costurile cresc. Despre prezenta grasimii si uleiurilor prezente pe autoturism iti dai seama in timpul procesului de spalare .....cand la nivelul suprafetei, se formeaza acel "curcubeu" .... pelicula de ulei sau grasime fiind "scuipata" la suprafata de catre puterea agentilor activi in combinatie cu apa..

multumesc .. se poate inchide .

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    septembrie 2015
    Varsta
    41
    Posturi
    634
    Thanks
    484

Implicit

... Cationici...

Membru incepator
    Data inscrierii
    mai 2016
    Posturi
    40
    Thanks
    0

Implicit

Citat Original postat de Polish Sibiu Vezi Post
    Mutzunache....nu sti nimic...esti praf...hai sa iti dau un pont MOKA ..pentru restul informatiilor platesti sau le culegi din alta parte.ia si noteaza..tu si altii care se cred mari profesori .....deci antena : in puterea tuturor detergentilor stau la baza agentii activi de curatare . Acestia sunt impartiti in 3 categorii : ANIONICI, NEIONICI si CASIONICI.
    Deoarece acestia sunt scumpi, sunt inlocuiti cu asa zisa SODA. In puterea detergentilor mai sta la baza combinatia din cei trei agenti activi enumerati mai sus dar si costurile cresc. Despre prezenta grasimii si uleiurilor prezente pe autoturism iti dai seama in timpul procesului de spalare .....cand la nivelul suprafetei, se formeaza acel "curcubeu" .... pelicula de ulei sau grasime fiind "scuipata" la suprafata de catre puterea agentilor activi in combinatie cu apa..

multumesc .. se poate inchide .

Vroiam sa iti raspund, dar nu am venit sa iti predau regulile de baza ale gramaticii (observi aici, doi de ii) si stiu ca exista o functie pe forum, deosebita, utila, magica:

Si click..voila!

Magic!

Puff!

Bye, Bye si poate la cursurile de detailing o sa invatati ca argila se foloseste doar pe o parte.

Administrator ionutz_cjv5's Avatar
    Data inscrierii
    aprilie 2010
    Varsta
    37
    Posturi
    6,312
    Thanks
    6,103

Implicit

Lasati jignirile si discutati constructiv. Multumesc.

Nou Venit
    Data inscrierii
    martie 2018
    Posturi
    1
    Thanks
    0

Implicit

Buna ziua.,

Am citit comentariile de mai sus dar ca un necunoscător prefer sa cer o parere separat. Am achizitionat un aparat karcher cu presiune putin mai scump acum ceva timp si am folosit detergent auto/spuma activa din supermarket si mare a fost dezamagirea mea sa observ ca pe masina mereu a ramas un strat subtire de mizerie. Daca privești masina de la 10m nu se observa dar nu o pot sterge cu o cārpă deoarece se īnnegrește foarte tare.

Va rog sa imi recomandati o spuma activa destul de puternica pentru a nu fii nevoit sa sterg restul de mizerie cu carpa...

Mulțumesc anticipat!

Sent from my LON-L29 using Tapatalk

Senior Member Cris Detailing's Avatar
    Data inscrierii
    august 2011
    Varsta
    43
    Posturi
    1,097
    Thanks
    1,045

Implicit

Salut,nu o sa gasesti o spuma sa inlature toata mizeria si eu si alti colegi de forum am vrea o asemenea spuma sa curete toata mizeria si sa nu afecteze ceara(protectia) si vopseaua masini.

Pasionat de detailing Pro-X's Avatar
    Data inscrierii
    decembrie 2015
    Posturi
    190
    Thanks
    129

Implicit

Citat Original postat de jidanu Vezi Post
    Ce parere aveti de acest video?
    https://www.youtube.com/watch?v=pD28jNvgwRM
    A folosit cineva spuma sau produse marca GraSS?
    Ce spuma mai face acelas lucru ca si cea GraSS din video, asa ceva caut, sa vad cum curge jegul jos fara a freca cu peria, manusa...
    Produsul din videoclip este un detergent activ bicomponent. Partea superioara de culoare mai inchisa este formata din solventi, iar partea inferioara deschisa la culoare sunt ceilalti componenti. Astfel de detergenti sunt extrem de agresivi si nu sunt recomandati pentru suprafetele automobilelor, deoarece ataca componentele din plastic. De ceara nici nu mai vorbim...

Citat Original postat de Polish Sibiu Vezi Post
    Mutzunache.... in puterea tuturor detergentilor stau la baza agentii activi de curatare. Acestia sunt impartiti in 3 categorii: ANIONICI, NEIONICI si CASIONICI.
    Deoarece acestia sunt scumpi, sunt inlocuiti cu asa zisa SODA. In puterea detergentilor mai sta la baza combinatia din cei trei agenti activi enumerati mai sus dar si costurile cresc. Despre prezenta grasimii si uleiurilor prezente pe autoturism iti dai seama in timpul procesului de spalare.....
    Polish Sibiu, poate ai auzit de tensioactivi Amfoterici (Amphoteric /Zwitterionic Surfactants)? https://en.wikipedia.org/wiki/Surfactant
    Deci tensioactivii nu sunt impartiti doar in 3 categorii!
    Cine ti-a zis ca Soda Caustica are rolul sau capacitatea de a inlocui tensioactivii intr-un detergent? Nicidecum!!! Ti-as explica rolul fiecarui component intr-un detergent, insa acest aspect este foarte complex si foarte "off topic".

Citat Original postat de georgerevert Vezi Post
    Buna ziua.,
    Am citit comentariile de mai sus dar ca un necunoscător prefer sa cer o parere separat. Am achizitionat un aparat karcher cu presiune putin mai scump acum ceva timp si am folosit detergent auto/spuma activa din supermarket si mare a fost dezamagirea mea sa observ ca pe masina mereu a ramas un strat subtire de mizerie. Daca privești masina de la 10m nu se observa dar nu o pot sterge cu o cārpă deoarece se īnnegrește foarte tare.
    Va rog sa imi recomandati o spuma activa destul de puternica pentru a nu fii nevoit sa sterg restul de mizerie cu carpa...
    georgerevert, rezultatul spalarii unei masini cu detergent activ (spuma activa), depinde de foarte multi factori, inclusiv de experienta persoanei care efectueaza spalarea. Chiar daca ai un aparat de spalat puternic si un detergent activ foarte bun, trebuie sa cunosti putin meseria, sa stii ce faci, pentru a obtine rezultatul dorit. "One size fits all" nu exista cand vine vorba de spalarea masinii cu detergent activ.

Te invit sa citesti cu atentie Fisa Tehnica a unuia dintre detergentii nostri activi, de unde vei invata totul despre spalarea unei masini cu ajutotul unui aparat de spalat cu jet de apa la presiune inalta si a unui detergent activ (spuma activa).
    Paginile 2,3,4 si 5 contin cea mai vasta colectie de informatii relative despre procesul de spalare cu detergent activ. Toti care citesc vor invata cate ceva, indiferent cata experienta au in domeniul spalarii automobilelor cu detergent activ.

https://pro-x.ro/tds/TDS_-_Brilliant_Wash.pdf
    Pro-X reprezinta o gama de peste 65 produse pentru cosmetica si intretinere auto, FABRICATE IN ROMANIA
    Mai multe detalii gasiti pe site-ul nostru www.pro-x.ro sau pe Facebook: Pro-X Cosmetica si Intretinere Auto

10. The Following 2 Users Say Thank You to Pro-X For This Useful Post:

Dunixi (22 martie 2018), ionutz_cjv5 (21 martie 2018)

Pasionat de detailing Ostap Bender's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2016
    Posturi
    61
    Thanks
    122

Implicit

Citat Original postat de Pro-X Vezi Post
    Produsul din videoclip este un detergent activ bicomponent. Partea superioara de culoare mai inchisa este formata din solventi, iar partea inferioara deschisa la culoare sunt ceilalti componenti. Astfel de detergenti sunt extrem de agresivi si nu sunt recomandati pentru suprafetele automobilelor, deoarece ataca componentele din plastic. De ceara nici nu mai vorbim...

Polish Sibiu, poate ai auzit de tensioactivi Amfoterici (Amphoteric /Zwitterionic Surfactants)? https://en.wikipedia.org/wiki/Surfactant
    Deci tensioactivii nu sunt impartiti doar in 3 categorii!
    Cine ti-a zis ca Soda Caustica are rolul sau capacitatea de a inlocui tensioactivii intr-un detergent? Nicidecum!!! Ti-as explica rolul fiecarui component intr-un detergent, insa acest aspect este foarte complex si foarte "off topic".

georgerevert, rezultatul spalarii unei masini cu detergent activ (spuma activa), depinde de foarte multi factori, inclusiv de experienta persoanei care efectueaza spalarea. Chiar daca ai un aparat de spalat puternic si un detergent activ foarte bun, trebuie sa cunosti putin meseria, sa stii ce faci, pentru a obtine rezultatul dorit. "One size fits all" nu exista cand vine vorba de spalarea masinii cu detergent activ.

Te invit sa citesti cu atentie Fisa Tehnica a unuia dintre detergentii nostri activi, de unde vei invata totul despre spalarea unei masini cu ajutotul unui aparat de spalat cu jet de apa la presiune inalta si a unui detergent activ (spuma activa).
    Paginile 2,3,4 si 5 contin cea mai vasta colectie de informatii relative despre procesul de spalare cu detergent activ. Toti care citesc vor invata cate ceva, indiferent cata experienta au in domeniul spalarii automobilelor cu detergent activ.

https://pro-x.ro/tds/TDS_-_Brilliant_Wash.pdf
    un articol foarte interesant. gj pro-x!

Pagina 6 din 6 PrimulPrimul ... 23456

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •