Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Sunt afisate rezultatele de la 11 la 20 din 20

Thread: CarPro PERL vs Koch Chemie Plast Star - dressing plastic si cauciuc

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    34
    Posturi
    5,624
    Thanks
    688

Implicit

Final de comparatie, dupa aproape 4 luni, dintre care masina nu a circulat o luna si a stat in garaj.
    Ambele solutii si-au pierdut din efect foarte repede dupa aplicare, dar s-au pastrat pana acum. Efectul este destul vizibil, dar pare ca inca mai este ceva acolo.
    Pe plastic ambele solutii au disparut mult mai repede, incat nici nu am mai urmarit.

VW Golf VII GTI
    My detailing blog

2. The Following 3 Users Say Thank You to toni For This Useful Post:

djfun (21 decembrie 2015), OvidiuH (21 decembrie 2015), Stelian99 (21 decembrie 2015)

Senior Member djfun's Avatar
    Data inscrierii
    august 2013
    Posturi
    1,373
    Thanks
    1,171

Implicit

Poate este doar o impresia dar Koch Chemie pare a fi mai bine prezent.
    Prefer sa fiu, decat sa par...

Membru onorific lenzexe's Avatar
    Data inscrierii
    mai 2012
    Varsta
    37
    Posturi
    1,496
    Thanks
    1,643

Implicit

Sa venim si cu parti negative!

O tematica pentru Weekend:
    - plastice interioare acoperite cu CarPro PERL des, aproape jumatate de an (fara stergere prealabila etc)
    - la o curatare usoara a tapiteriei cu ValetPro Interior, pe plastice a aparut „textura„ din imagini
    - cu ValetPro Interior nu se curata
    - cu 1z Carstar dispare imediat acea „depunere„, lasand plasticul ca nou (bmw seria3)

Intrebarile par a fi mai multe:
    1. ce contine Perl de se ajunge la acele depuneri?
    2. de ce apar doar in reactie cu APC?

Eu voi face mai multe teste pe plastice cu au acest produs. La prima vedere tind sa cred ca un compus produce acea depunere.
    Imagini Atasate Imagini Atasate

5. The Following 2 Users Say Thank You to lenzexe For This Useful Post:

aRa (23 aprilie 2016), ionutz_cjv5 (25 aprilie 2016)

Administrator ionutz_cjv5's Avatar
    Data inscrierii
    aprilie 2010
    Varsta
    36
    Posturi
    6,257
    Thanks
    5,818

Implicit

Uite aici:

Ei dau vina acolo pe necuratarea adecvata a cauciucului inainte de aplicare, la tine nu e cazul. Hmm..

7. The Following User Says Thank You to ionutz_cjv5 For This Useful Post:

lenzexe (25 aprilie 2016)

Data inscrierii
    mai 2012
    Varsta
    37
    Posturi
    1,496
    Thanks
    1,643

Implicit

E posibil si asta. La mine si la încă 2 masini nu apare "fenomenul". Cred ca nu a sters de praf...a aplicat Perl concentrat...nu l-a sters dupa 5 minute pentru aspect satinat etc Perl are o putere mare de a schimba look-ul. Cred ca lipsa abuzului poate preveni fenomenul.

Data inscrierii
    mai 2012
    Varsta
    37
    Posturi
    1,496
    Thanks
    1,643

Implicit

Cateva observatii:
    - Tind sa cred ca are legatura cu praful. Am facut un mic test pe trimurile grilei (la Fabia) - aplicat Perl pe plastice murdare. Dupa spalare (la o saptamana...cu spuma Wolf la prespalare) aratau odios Putin APC apoi Nanolex Trim a rezolvat problema.
    - La interior, plasticele fiind curatate ca prim pas cu APC, nu am reusit sa scot acel fenomen.
    - CarPro Perl lasa un aspect lucios, vizual „unsuros„ daca nu este facut buffing cu laveta ulterior.
    - Il vad ca o solutie ideala pentru plastice imbatranite, uscate de soare, schimbarile vizuale fiind uriase.

10. The Following 2 Users Say Thank You to lenzexe For This Useful Post:

Cris Detailing (03 mai 2016), ionutz_cjv5 (05 mai 2016)

Pasionat de detailing Stelian99's Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2012
    Varsta
    33
    Posturi
    737
    Thanks
    770

Implicit

12. The Following 2 Users Say Thank You to Stelian99 For This Useful Post:

ionutz_cjv5 (09 ianuarie 2017), toni (06 ianuarie 2017)

Pasionat de detailing hadrian27's Avatar
    Data inscrierii
    octombrie 2016
    Varsta
    38
    Posturi
    250
    Thanks
    560

Implicit

Daca tot este topic deschis si s-a vorbit aici mai mult despre CARPRO PERL, voi adauga si eu cateva idei.

L-am folosit NEDILUAT pentru interior (bord si plastice) avand la dispozitie un flaconas de 50 ml.
    Mentionez faptul ca se recomanda pentru interior utilizarea in dilutie de pana la 1 la 5.
    Nu am vazut sa fie interzisa utilizarea sa concentrata, asa ca am vrut sa vad care este maximul pe care il "scoate".
    Dupa aplicare, este destul de lucios (de fapt este prea lucios - cred ca de aceea se si mentioneaza dilutia acestuia) si la o prima vedere ar parea foarte "unsuros".
    L-am aplicat inclusiv si pe volan (e piele, imbracat ulterior in piele, nu e din fabrica). NU am facut buffing. Daca faceam, sigur se estompa luciul.
    Dupa nici 30 de minute am condus masina si pot sa spun ca nu ar fi un pericol de alunecare. Clar se simtea ca este un dressing aplicat dar s-a uscat surprinzator de bine.
    Binenteles nu recomand aplicarea pe volan... eu am facut-o doar de dragul testarii si am fost si sunt si acum (dupa 2 zile) foarte atent la condusul masinii sa nu cumva sa alunece volanul.

Poze am doar acum dupa 2 zile de la aplicare si pot spune ca arata surprinzator de bine!

IMG_8731.JPG

IMG_8733.JPG

In ciuda acestui lucru, personal raman in continuare, ca dressing pentru interior, fan al produsului Natural Plus. Nu stiu sa spun de ce, dar prefer Natural Plus.
    O scurta paralela intre cele 2, dpmdv ar fi: Perl (aplicat nediluat pe bord) este mai "siliconic" si nu arata a fi o solutie pe baza de apa spre deosebire de Natural Plus.
    Consider ca ambele sunt produse superioare calitativ fata de multe produse de pe piata.

Unii au insa rezultate negative - vezi aici.
    Totusi in cazul de mai sus poate fi gresita si tehnica de intindere a produsului sau de amestecare a solutiei mai ales ca e vorba de o diluare in prealabil.
    Daca tu iti diluezi produsul, sa zicem, azi si peste una - doua saptamani te pui si il folosesti fara sa il agiti inainte, s-ar putea sa nu fie omogenizat.

In ceea ce priveste utilizarea sa pe exterior - cauciucuri, nu am poze, ci doar afirm faptul ca dupa o perioada de pana in 2 luni de la aplicare, cauciucurile mele au "primit" o tenta usor maronie.
    Acest lucru eu am patit inclusiv cu Meg's tire Gel. Dar, poate nu e vb de produs ci doar de modul in care am pregatit suprafata inainte.
    Oricum, concluzia mea este ca la o intretinere corespunzatoare a rotilor (termen de 2 - maxim 4 saptamani), produsele fac ceea ce spun iar diferenta o face aspectul pe care ti-l doresti.

Oricare din produsele de mai sus mi-au adus complimente :-) referitoare la modul in care arata partea pe care s-au aplicat dressing-urile.

14. The Following User Says Thank You to hadrian27 For This Useful Post:

ionutz_cjv5 (18 octombrie 2017)

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    septembrie 2015
    Varsta
    41
    Posturi
    556
    Thanks
    397

Implicit

Aceleasi pete aparute dupa Carpro Perl le-a semnalat si lenz putin mai sus. El le-a asociat cu o pregatire necorespunzatoare a plasticelor inainte de aplicarea dressing-ului.

16. The Following 2 Users Say Thank You to aRa For This Useful Post:

hadrian27 (18 octombrie 2017), lenzexe (18 octombrie 2017)

Data inscrierii
    mai 2012
    Varsta
    37
    Posturi
    1,496
    Thanks
    1,643

Implicit

Citat Original postat de aRa Vezi Post
    Aceleasi pete aparute dupa Carpro Perl le-a semnalat si lenz putin mai sus. El le-a asociat cu o pregatire necorespunzatoare a plasticelor inainte de aplicarea dressing-ului.
    ...sau aplicari repetate, fara indepartarea prafului de pe suprafata. Am sub observatie un Audi a4 cu Perl aplicat PE PLASTICELE INTERIOARE acum...1 an si jumatate (suprafata curatata impecabil inainte). Nu a fost sters cu nimic umed de atunci (doar praful rar). Se prezinta bordul ca in prima zi dupa aplicare...

Foto de dupa aplicare
    Last edited by lenzexe; 18 octombrie 2017 at 08:36.

18. The Following 2 Users Say Thank You to lenzexe For This Useful Post:

hadrian27 (18 octombrie 2017), ionutz_cjv5 (18 octombrie 2017)

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •