Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 17

Thread: CarPro PERL vs Koch Chemie Plast Star - dressing plastic si cauciuc

Threaded View

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    33
    Posturi
    5,523
    Thanks
    658

Implicit CarPro PERL vs Koch Chemie Plast Star - dressing plastic si cauciuc

Fiind curios de durabilitatea a doua produse pentru plastic si cauciuc care se lauda cu rezistenta foarte buna, am facut o comparatie unul langa celalalt.
    La astfel de comparatii, cel mai important este sa existe si o zona netratata, astfel putandu-se observa cel mai usor diferentele.

CarPro PERL este un dressing pe baza de dioxid de siliciu, care se poate aplica pe orice suprafata exterioara din plastic sau cauciuc.
    Se poate folosi nediluat sau diluat de la 1:1 la 1:5. Eu l-am folosit diluat 1:1 pentru acest test.
    Are o consistenta destul de lichida chiar si nediluat si se intinde usor de orice suprafata.

Koch Chemie Plast Star este un dressing pe baza de ceara microcristalina si vine cu "bine-cuvantarea" grupului Daimler; ceea ce garanteaza ca nu ataca plasticul sau cauciucul pe care este aplicat.
    Este extrem de lichid, aproape ca seama cu apa si miroase usor a lamaie.

Inainte de aplicare, toate suprafetele au fost curatate cu Optimum Power Clean diluat 1:3.
    Am inceput cu un test pe o zona de plastic.

In stanga este KC Plast Star si in dreapta PERL:

Mai de-aproape, dar cu zonele inversate, stanga PERL si dreapta KC Plast Star:

Dupa o saptamana cu multe ploi si o spalare cu Wolf's Mean Green rinseless wash, lucrurile nu se prezinta deloc bine pentru nici una din parti.
    Stanga KC Plast Star, dreapta PERL:

Plast Star pare sa mai faca ceva, iar PERL arata chiar mai rau decat zona netratata
    La fel ca si la precendentul test de dressing-uri pentru plastic, pare ca solutiile de acest gen nu ofera foarte multe.

Urmatorul test a fost pe cauciuc si am ales unul dintre chederele masinii.

In partea de sus KC Plast Star si jos PERL:

Imediat dupa aplicare, ambele zone arata foarte bine, fiind "restaurate" la culoarea din trecut.
    La fel ca si in cazul anterior, fast-forward o saptamana + ploi + spalare:

Ceva mai bine decat pe plastic, dar ambele solutii au cedat aproape complet. PERL sta ceva mai bine aici, dar nu cu mult.

Cautarea unui dressing durabil pentru plastic si chedere continua. Pare ca solutiile de acest gen nu supravietuiesc mai mult de cateva saptamani in cel mai bun caz, chiar daca se lauda ca penetreaza si hranesc suprafetele in profunzime.
    VW Golf VII GTI
    My detailing blog

2. The Following 16 Users Say Thank You to toni For This Useful Post:

+ Show/Hide list of the thanked

adi_narcis (23 august 2015), allterrain (23 august 2015), Azzuro (24 august 2015), Cris Detailing (27 august 2015), crushburn2003 (23 august 2015), DAREM (25 august 2015), florex77 (23 august 2015), ionutz_cjv5 (08 octombrie 2015), kidmanis (23 august 2015), kryss782001 (11 octombrie 2015), kumkum (09 octombrie 2015), lenzexe (23 august 2015), leobibi32 (25 august 2015), moshuu (23 august 2015), OvidiuH (23 august 2015), Stelian99 (24 august 2015)

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •