Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 16

Thread: Gyeon Q2M WetCoat

nickname anterior: backspace adi_narcis's Avatar
    Data inscrierii
    august 2013
    Varsta
    29
    Posturi
    396
    Thanks
    1,060

Implicit Gyeon Q2M WetCoat

Va salut! Vreau sa fac o mica prezentare a unui produs din gama celor de la Gyeon. Produsul este denumit WetCoat si este recomandat ca fiind un sealant pe baza de siliciu. De cand a intrat in portofoliul lui Stelian am zis ca trebuie sa il incerc, fiind in cautarea unui QD cu veleitati de sealant (nebunia a plecat de la V7 oferit de CG).
    Ca si caracteristici generale, produsul vine intr-un ambalaj din plastic transparent de 500 ml, cu pulverizator (nu este tocmai punctul lui forte ) fiind foarte ergonomic si usor de folosit asa cum este. Mirosul este unul usor de chimicale (aproape inseizabil) specific pentru un astfel de produs (excludem BSD de la Sonax care are un miros demential). Conform producatorului, durabilitatea este undeva la 12 saptamani dar asta ramane de vazut. Poate fi aplicat ca protectie primara dar si ca adjuvant pentru protectia deja existenta.
    Eu l-am folosit sambata dupa ce am spalat masina (vreme nu tocmai potrivita), dar printre picaturi am reusit sa il aplic. Precizez ca pe masina era existent un strat de Collinite 476' aplicat acum 2 luni, fiind inca prezent. Operatiunea a fost urmatoarea:
    1. Pre-wash cu Magifoam
    2. 2BM cu manusa microfibra de la Megs + sampon Sonax 2in1
    3. Clatire cu apa
    4. Aplicare WetCoat pe cateva panouri (inclusiv geamuri) urmat imediat de clatire cu aparatul de spalat sub presiune (conform recomandarilor date de producator)
    5. Uscare cu prosop CYC si Watermagnet

Rezultatul a fost unul surprinzator. Desi observasem proprietatile de sheating si beading oferite de 476, acestea au fost amplificate dupa aplicarea WetCoat si clatirea acestuia!.
    Nu am poze de sambata insa am unele din seara aceasta dupa ce am ajuns acasa. Ca si cantitate, pot spune ca am consumat undeva la 150 ml la o masina de dimensiuni medii (audi a4) dar asta din cauza pulverizatorului nu tocmai grozav. Cred ca se poate obtine o cantitate mai mica de utilizare cu un pulverizator autentic. Eu sunt multumit de rezultatul oferit de acest produs si cu siguranta il voi folosi in continuare .

Avantaje:
    1. Pret acceptabil
    2. Usurinta in utilizare
    3. Efect vizual remarcabil
    4. Durabilitate marita

Dezavantaje:
    1. Pulverizatorul nu este cea mai buna alegere

P.S. Revin cu impresii pe parcurs
    Imagini Atasate Imagini Atasate

2. The Following 15 Users Say Thank You to adi_narcis For This Useful Post:

+ Show/Hide list of the thanked

allterrain (08 decembrie 2014), Cosmin ZKG (09 decembrie 2014), CosminSM (10 decembrie 2014), DAREM (08 decembrie 2014), detailer_maniac (08 decembrie 2014), djfun (08 decembrie 2014), drflorian40 (09 decembrie 2014), ionutz_cjv5 (16 decembrie 2014), kryss782001 (09 decembrie 2014), kumkum (12 decembrie 2014), lenzexe (09 decembrie 2014), mad3lin (09 decembrie 2014), OvidiuH (09 decembrie 2014), Stelian99 (09 decembrie 2014), Steve_SM (08 decembrie 2014)

Senior Member djfun's Avatar
    Data inscrierii
    august 2013
    Posturi
    1,379
    Thanks
    1,173

Implicit Gyeon Q2M WetCoat

Foarte frumos beading-ul!
    Destul de interesant produsul, probabil cu un pulverizator gen Canyon sau Kwazar ai fi facut o economie in aplicarea lui.

Off-topic, cum ti se pare Meguiar's WaterMagnet?

Sent from my iPhone using Tapatalk
    Prefer sa fiu, decat sa par...

4. The Following User Says Thank You to djfun For This Useful Post:

adi_narcis (08 decembrie 2014)

Data inscrierii
    august 2013
    Varsta
    29
    Posturi
    396
    Thanks
    1,060

Implicit

Watermagnet este ok dar nu extraordinar. Il folosesc atunci cand masina nu are protectie si apa ramane pe vopsea. Pot sa o absorb mai bine cu el. De obicei il folosesc ca al 2 prosop, dupa ce am facut prima stergere cu prosopul de la CYC. Singurul minus al prosopului, din punctul meu de vedere, este ca se desira la margine foarte repede. Al meu a cedat dupa maxim 6 spalari.

6. The Following User Says Thank You to adi_narcis For This Useful Post:

djfun (09 decembrie 2014)

Pasionat de detailing Cosmin ZKG's Avatar
    Data inscrierii
    ianuarie 2014
    Posturi
    503
    Thanks
    407

Implicit

Frumoasa prezentare, frumos beading mai ales pe culoare inchisa se observa superb ! Un plus de strălucire nu strică niciodată
    OCD is not a disease, its a way of life. (Obsessive Car Detailer)

8. The Following User Says Thank You to Cosmin ZKG For This Useful Post:

adi_narcis (09 decembrie 2014)

Premium user OvidiuH's Avatar
    Data inscrierii
    aprilie 2011
    Posturi
    5,607
    Thanks
    645

Implicit

Arata ok, ar fi interesant de vazut cum se descurca si pe o masina fara protectie aplicata.
    Multumim de prezentare.

10. The Following User Says Thank You to OvidiuH For This Useful Post:

adi_narcis (09 decembrie 2014)

Data inscrierii
    august 2013
    Varsta
    29
    Posturi
    396
    Thanks
    1,060

Implicit

Multumesc pentru aprecieri! Cred ca se descurca binisor insa eu unul nu as lasa masina fara un strat de ceara sau sealant chiar daca poti aplica foarte usor o protectie gen WetCoat care te poate tine 2-3 luni (daca ne luam dupa producator). Ca si paranteza la subiect, oricat de calduroasa ar fi haina tot nu as pleca iarna de acasa fara un maiou pe mine.

Pasionat de detailing TylerDurden's Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2011
    Varsta
    27
    Posturi
    554
    Thanks
    20

Implicit

Arată bine beading-ul, se bate cu BSD-ul de la Sonax.

13. The Following 2 Users Say Thank You to TylerDurden For This Useful Post:

adi_narcis (09 decembrie 2014), lenzexe (09 decembrie 2014)

Data inscrierii
    august 2013
    Varsta
    29
    Posturi
    396
    Thanks
    1,060

Implicit

Dar la modalitatea si usurinta de aplicare WetCoat iese castigator. Insa pierde la cantitatea folosita pentru acoperirea unei masini in fata lui BSD.

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    septembrie 2015
    Varsta
    42
    Posturi
    672
    Thanks
    544

Implicit

In urma cu o luna am aplicat pe masina Gyeon WetCoat. Inainte cu 2 luni aplicasem FK 1000p.
    Pe site-ul producatorului am citit ca se poate aplica pe toate suprafetele exterioare: vopsea, plastice, sticla. Asa am procedat si eu, dar pe parbriz nu l-as mai aplica a doua oara pentru ca la folosirea stergatoarelor imi ramaneau urme (ceata).

Cum am procedat:
    -prespalare cu Magifoam
    -2BM cu Britemax Clean Max
    -clatire cu apa
    -pulverizare Gyeon WetCoat. Chiar daca i-am schimbat pulverizatorul (cel original e slabut) si in cazul meu consumul a fost de aprox 150ml (cam 1/3 din recipientul de 500ml) pentru un SUV compact/crossover (Nissan Qashqai)
    -clatire din nou cu apa (cu aparatul de spalat cu presiune)
    -uscare cu laveta Addictive de la Microfiber Depot (Cateva cuvinte despre aceasta laveta de care am fost placut impresionat. E o laveta, fara margini, extrem de moale si absorbanta. In general usuc masina prin tamponare cu prosopul. Cu aceasta laveta a fost singura data cand "am avut curajul" sa usuc masina prin stergere. Singurul inconvenient ar fi ca e mica: 40x40).

IMG_6073.jpg

IMG_6076.jpg

IMG_6350x.jpg

IMG_6353.jpg

Avantajele si dezavantajele le-a punctat foarte bine colegul adi narcis, la care as mai adauga cateva cuvinte, urmarind specificatiile producatorului

Gyeon WetCoat.jpg

Durabilitatea: tind sa cred ca poate sa tina 3 luni. La mine dupa 1 luna (in care a plouat de vreo 2 ori si am spalat-o de 3 ori cu Wolf Mean Green) inca isi face simtita prezenta destul de bine

235.jpg

Luciu: nu am putut sa-mi dau seama daca il imbunatateste sau nu, pentru ca la mine, dupa clatirea finala si uscare, masina a ramas patata. Chiar daca am spalat-o la umbra (si in timpul prespalarii si a spalarii a avut timp sa se racoreasca tabla), dupa ce am uscat-o am observat ca au ramas urme de la picaturi asa cum am pulverizat solutia pe masina. La mine e posibil sa fi reactionat intr-un mod ciudat cu samponul de la Britemax (e singura explicatie la care ma pot gandi).
    Am folosit intr-o zona mica Sonax BSD si se sterge, dar dupa ce am insistat putin (nu am folosit pe toata masina ca sa nu influentez rezultatul). Mai ramane varianta sa pulverizez pe o laveta si apoi sa intind pe masina, dar in acest caz avantajul "usurintei in utilizare", care a fost mentionat mai sus, devine relativ.

Beading: nu am remarcat un sheeting pronuntat la acest produs, dar intr-adevar are un beading extraordinar, apa ramanand sub forma de "margelute" chiar si pe suprafetele verticale

234.jpg

Auto-curatare: nu mi s-a parut sa stea foarte bine la acest capitol, neobservand niciun efect anti-static, iar beading-ul pronuntat care apare dupa ploaie nu ajunta nici el in acest caz, masina ramanand cu puncte de praf dupa ce se ususca margelutele

.

16. The Following 7 Users Say Thank You to aRa For This Useful Post:

adi_narcis (25 august 2016), Allex (24 august 2016), allterrain (25 august 2016), Cris Detailing (25 august 2016), lenzexe (24 august 2016), radu20 (24 august 2016), Stelian99 (25 august 2016)

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    septembrie 2015
    Varsta
    42
    Posturi
    672
    Thanks
    544

Implicit

Ultima data cand am folosit Gyeon Wet Coat nu am fost foarte incantat de urmele de picaturi lasate dupa pulverizarea solutiei, dar am zis sa-i mai dau o sansa si sa mai fac o incercare. Ce a fost diferit de data aceasta, a fost decontaminarea masinii.
    Masina fusese data cu Soft99 Fusso Coat in urma cu 3 luni, dar pentru ca a stat 2 saptamani (cat am fost plecat in concediu) sub un copac, am gasit-o foarte contaminata cu rasina, care nu s-a indepartat la o spalare normala, asa ca am fost nevoit s-o decontaminez.
    Prespalarea a fost facuta cu un amestec de Valet Pro Citrus Pre Wash si Pro-X Power Wash in lancea LS3, apoi clatire cu presiune. In zonele cu rasina am pulverizat Bilt Hamber Surfex HD 1:10, apoi din nou clatire cu presiune.
    A urmat spalarea 2BM cu acelasi sampon Britemax Clean Max (ca sa vad daca intr-adevar exista o incompatibilitate intre cele 2 produse).
    Dupa spalare, am decontaminat cu argila Bilt Hamber si multa apa (vreo 5L). Am clatit din nou masina pentru a fi uda si a o pregati pentru pulverizarea GWC. De aceasta data am pulverizat solutia de la o distanta mai mare fata de masina pentru a ajunge pe vopsea doar stropii cei mai fini si a nu-mi mai lasa din nou urme. Am reusit sa folosesc mai putina solutie, adica aprox 100ml solutie (Toyota Corolla). A urmat din nou o clatire cu presiune si uscare cu aceeasi laveta Addictive de la Microfiber Depot.

Ce am remarcat de aceasta data:
    -un luciu mai bun (nu au mai ramas urme de la pulverizarea solutiei)
    -vopseaua a devenit mai alunecoasa la atingere

Ce nu am putut descoperi inca e capacitatea de auto-curatare cu care se lauda, masina adunand praf in mai putin de 24h
    Last edited by aRa; 11 septembrie 2016 at 21:00.

18. The Following 4 Users Say Thank You to aRa For This Useful Post:

adi_narcis (12 septembrie 2016), hadrian27 (18 iunie 2017), lenzexe (12 septembrie 2016), Stelian99 (16 septembrie 2016)

Pagina 1 din 2 12 UltimUltim

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •