Pagina 11 din 11 PrimulPrimul ... 7891011
Sunt afisate rezultatele de la 101 la 106 din 106

Thread: Polish manual

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    aprilie 2014
    Posturi
    52
    Thanks
    0

Implicit

In primul rand, multumesc Ionut!
    In al doilea rand, nici nu m-am gandit la asta. Mai am zgarieturi, maine dimineata o sa mai remediez din ele(daca nu ploua) si fac si poze.

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    aprilie 2014
    Posturi
    52
    Thanks
    0

Implicit

Revin cu impresii: am facut poze, dar ecranul telefonului meu are o pata sub display care s-a extins cam pe toata suprafata ecranului, iar in cadru nu vedeam exact ce prind.Cand le-am transferat in calculator, evident ca nu se vedeau zgarieturile.
    In alta ordine de idei, idee cu buretele a fost foarte buna.Am aplicat din nou polish pe zonele pe care le tratasem duminica si zgarieturile au disparut aproape in totalitate. Au mai ramas cateva urme pe ici-colo, dar se vad foarte, foarte greu.Sunt foarte multumit de cum a iesit.

Mersi lenzexe pt idee!

3. The Following User Says Thank You to crsm10 For This Useful Post:

ionutz_cjv5 (24 octombrie 2014)

Nou Venit
    Data inscrierii
    martie 2015
    Posturi
    2
    Thanks
    0

Implicit

Buna seara deoarece momentan nu dispun de un buget prea mare pentru produse mai de calitate,am cumparat o pasta polish de la Prevent.Ce ziceti este buna de ceva pe internet am tot auzit ca e o pasta foarte buna la banii ei.Vreau in principal sa ma scape macar de o parte din panza de paianjen.Vreau sa il dau manual cum il aplic exact imi explica cineva?

Administrator ionutz_cjv5's Avatar
    Data inscrierii
    aprilie 2010
    Varsta
    37
    Posturi
    6,318
    Thanks
    6,165

Implicit

Citeste instructiunile de pe produs. In principiu se freaca vopseaua cu un aplicator si pasta ta si poi se sterge cu o laveta.
    Daca vrei sa vezi corectia reala, sterge cu IPA sau ceva asemanator dupa aplicare.
    Nu stiu sa iti spun nimic de calitatea produsului Prevent.

Membru onorific lenzexe's Avatar
    Data inscrierii
    mai 2012
    Varsta
    38
    Posturi
    1,627
    Thanks
    1,813

Implicit

Citat Original postat de COMANGABRIEL40 Vezi Post
    Buna seara deoarece momentan nu dispun de un buget prea mare pentru produse mai de calitate,am cumparat o pasta polish de la Prevent.Ce ziceti este buna de ceva pe internet am tot auzit ca e o pasta foarte buna la banii ei.Vreau in principal sa ma scape macar de o parte din panza de paianjen.Vreau sa il dau manual cum il aplic exact imi explica cineva?
    E cel mai probabil un produs all in one (ceva taiere + protectie sintetica). Eu cred ca e cam frectie la piciorul de lemn, mai ales manual. Mai mult vei acoperi zgarieturi fine si vei da luciu de un anumit nivel. Eu am folosit, la inceputuri, ceva polish de genul - transpiram si efect spre ZERO. Cand am luat Ultimate Compound de la Meguiars + burete de taiere dedicat pentru masochism de genul, la lacul moale al Fabiutei, deja se vedea diferenta de calitate a produsului - manual am scos zgarieturi fine si medii, dupa zile de nebunie.

7. The Following User Says Thank You to lenzexe For This Useful Post:

hadrian27 (14 martie 2017)

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    septembrie 2015
    Varsta
    42
    Posturi
    662
    Thanks
    525

Implicit

Azi dimineata, neavand prin preajma nicio sursa de curent electric, am fost nevoit sa polishez manual un Mercedes B200 al unui prieten (pozele sunt facute de proprietar cu telefonul)

Image 2018-05-13 08.31.17.jpg

Image 2018-05-13 08.31.18.jpg

Zgarietura rosie de sus e de la un carucior de cumparaturi de la supermarket, iar cea de jos e de la numarul de inmatriculare al unei alte masini.
    Am pus masina la umbra si am folosit initial o gramada de Acrysol pentru a indeparta urmele de transfer de culoare si alte materiale de pe masina. Dupa aceea am frecat aprox 1h, prin rotatie cu prietenul meu, cu Menzerna HCC400, cu ajutorul aplicatorului tricolor Z-App de la Zaino (partea alba). Dupa ce am fost multumiti de rezultat, am sters cu IPA 25% si am scos masina la soare. Din anumite unghiuri se mai vedeau cateva zgarieturi si jumatate de ora am frecat cu Menzerna 2500 (pe partea neagra a aplicatorului), apoi am sters din nou cu IPA 25%.

Image 2018-05-13 11.31.10.jpg

La final am aplicat un strat de V7 de la Chemical Guys. Toata operatiunea a durat 2 ore.

Image 2018-05-13 11.31.18.jpg

Proprietarul a fost foarte multumit de rezultat, dar eu sunt convins ca o parte din zgarieturi nu au fost indepartate, ci doar acoperite/mascate, asa ca l-am rugat sa fie atent si sa ma anunte cand reapar primele semne, ca sa vad cam cat dureaza efectele unui polish manual (din pacate masina o spala la spalatorii)

9. The Following 6 Users Say Thank You to aRa For This Useful Post:

axell (14 mai 2018), Cris Detailing (13 mai 2018), ionutz_cjv5 (20 mai 2018), lenzexe (13 mai 2018), Muale (14 mai 2018), nazy (13 mai 2018)

Pagina 11 din 11 PrimulPrimul ... 7891011

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •