Pagina 4 din 4 PrimulPrimul 1234
Sunt afisate rezultatele de la 31 la 35 din 35

Thread: Sfaturi pentru spalarea masinii

Pasionat de detailing Ace99's Avatar
    Data inscrierii
    martie 2011
    Posturi
    633
    Thanks
    204

Implicit

prosopul de uscare nu are voie sa se murdareasca absolut deloc ... din pacate cred ca deja ai adaugat lacului niste micro-zgarieturi

Membru incepator
    Data inscrierii
    mai 2016
    Posturi
    49
    Thanks
    0

Implicit

Citat Original postat de Aramis474 Vezi Post
    Salut!
    Va prezint si eu metoda mea de spalare. Am folosit produse Pro-x, Auto Shampoo si Brilliant Wash & Wax. Am spalat bine masina inainte sa dau cu Auto Shampoo pe ea, apoi aplicat Auto Shampoo cu un vermorel din pacate, pentru ca nu am avut altceva la indemana(poate ma ajutati voi si imi dati o ideea pentru ceva cu care sa imprastii samponul pe masina), am lasat 2 minute, apoi am clatit bine cu apa, la aceast ametoda am luat element cu element, apoi am dat cu Brilliat Wash &Wax, iar am clatit foarte bine masina, iar la final am sters-o cu o laveta de microfibra. mentionez ca este prima data cand spal masina cu aceste produse, masina fiind noua, dar am trecut printr-o furtuna cu ea si prin ploaie 300 de km, deci era murdara, nu doar prafuita. Nu am frecat-o cu manusa sau altceva de frica sa n-o zgarai, doar la final am sters-o de apa, dar laveta s- murdarit de la jumatea usilor in jos.Atasament 26416
    Ai spalat-o la furtun sau cu aparat de presiune?

Nou Venit aiciandrei's Avatar
    Data inscrierii
    mai 2016
    Posturi
    27
    Thanks
    11

Implicit

Foloseste cineva metoda cu pulverizare sampon din vermorel? Intrebarea bate tot pentru noi , cei amarati fara curte si spatiu ). Am inteles de pe diverse grupuri(dar spus doar in general, fara intrat in detalii) de o metoda buna de folosit in self.
    Ea suna cam asa: folosit spuma de acolo pentru prespalare, clatit dupa, aplicat samponul prin vermorel si dupa agitat cu manusa, dupa clatire si orice mai vrea fiecare (qd cu sau fara).
    Intrebarea mea este, foloseste cineva de aici metoda asta pe la self wash-uri?
    Ma interesa cat de eficienta e in curatirea masinii metoda, si daca e safe, in cazul meu 2bm iese din discutie, si as vrea sa incerc ce am enuntat mai sus.
    Cheers!

Sent from my SM-A520F using Tapatalk

Membru onorific crushburn2003's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2009
    Varsta
    37
    Posturi
    701
    Thanks
    555

Implicit

aiciandrei...e ok si metoda asta dar iti trebuie sa ai la tine o galeata mica unde sa clatesti manusa dupa 2-3 panouri, altfel o sa acumuleze mizerie multa in manuse si risti sa provoci zgarieturi sau plimbi mizeria din colo in colo.

Nou Venit
    Data inscrierii
    august 2017
    Posturi
    18
    Thanks
    2

Implicit

Eu am practicat metoda asta folosind un atomizor de spumare Gloria in 2 feluri :
    -dau spuma pe un element si pe manusa si apoi clatesc manusa intr-o galeata cu apa.Folosesc metoda asta cand pot tine masina in boxa.
    -scot masina din boxa si parchez langa un robinet din parcarea spalatoriei.Manusa o clatesc la sursa de apa, iar cand am terminat bag masina in boxa pentru clatire.

Pentru cei ce au sursa de apa, metoda asta o vad mai safe decat 2BM, pentru ca elimini riscul de a prelua mizeria din apa pe manusa.In toate variantele, consider ca dilutia samponului trebuie sa fie facuta si dupa feedback-ul panoului : aluneca usor manusa sau nu.La fiecare clatire in apa, manusa acumuleaza o cantitate de apa chioara si nu toate manusile pot fi stoarse usor.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Pagina 4 din 4 PrimulPrimul 1234

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •