Pagina 1 din 23 1234511 ... UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 230

Thread: Ce trebuie stiut despre Optimum No Rinse

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    35
    Posturi
    5,808
    Thanks
    731

Implicit Ce trebuie stiut despre Optimum No Rinse

Cum a aparut ceva interes pe forum despre [url=Optimum No Rinse[/url] (ONR de acum inainte) dupa cate referiri i-am facut, propun un topic unde putem discuta mai pe larg despre el.
    Eu il folosesc de mai bine de un an si pot da cateva pareri despre acest sampon mai special.

ONR este, asa cum ii spune si numele, un sampon care nu necesita clatire ca un sampon traditional. Conform spuselor producatorului ONR functioneaza diferit fata de un sampon traditional, in sensul ca el contine polimeri care protejeaza vopseaua in timp ce este spalata si incapsuleaza mizeria, pe cand in sampon traditional contine surfactanti care dezlipesc mizeria de pe vopsea dar apoi trebuie clatita.

Si eu am fost sceptic la inceput dar cum este folosit de foarte multi detaileri (mai ales in US si in ultima jumatate de an a inceput si in UK) si nu am alta varianta de a-mi spala singur masina am zis sa-i dau o sansa. Cu siguranta nu putea face mai mult rau decat spalatul incomplet si carpele multivalente ale spalatoriilor de la noi.

Mediu cu care se spala masina este foarte important atunci cand se foloseste ONR. Din cauza polimerilor pe care ii contine toata mizeria se lipeste de mediul de spalare si se clateste mai greu. Asta face ca manusile de oaie sa fie ineficiente, clatindu-se mai greu si neavand suficiente fibre pentru a capta mizeria.
    Eu am inceput prin a folosi o manusa de microfibre (tipul cu ciucurasi de MF) care a mers foarte bine si se clatea rezonabil. Am incercat si un burete acoperit cu microfibre, dar din cauza tesaturii scurte mi s-a parut mai ineficient si nu era capabil sa traga multa mizerie. In plus se clatea foarte greu si prost (adica nu integral).

Acum am trecut la folosirea unei manusi din spuma, asemanatoare cu un burete dar muuuult mai fin si anume The Shmitt (white/yellow):

Fiind asemanatoare cu un burete se clateste mai usor.

Cum decurge spalatul cu ONR?
    Eu folosesc samponul diluat in 7 litri de apa plus inca 3 litri pentru a doua galeata cu apa pentru clatit. Masina se spala asemanator unui sampon traditional, doar ca se spala 1-2 panouri deodata, clatind manusa des si apoi se usuca. Nefolosind cantitati industriale de apa este foarte usor sa treci la urmatoare zona fara sa uzi zona uscata anterior.
    Se face o prima trecere fara a aplica presiune pe panou pentru a luat grosul mizeriei, se clateste manusa si apoi se mai face o trecere pentru a lua reziduurile de ONR care contin mizerie. Ramane un panou curat care lasa laveta de uscare curata dupa stergere.

Am invatat de cand folosesc ONR ca este foarte importat sa clatesti mediul de spalare des. Sa zicem pentru o usa, o impart in 3 zone: partea pana la bandou 2 zone si partea de sub el alta zona. Manusa se clateste de fiecare data cand trec la alta zona si se fac cel putin 2 treceri pe fiecare zona, clatind manusa intre treceri.

De cand cu ONR am vazut cat de importanta este lubricitatea samponului dar si ceara/sealant-ul folosit. Cu cat acesta este mai "slick" cu atat mizeria se ia mai usor. Desi ai impresia ca speli cu apa chioara manusa aluneca foarte usor si capteaza mizeria de pe suprafata.

Cu ONR este foarte usor sa vezi ce zone ai spalat si ce zone nu. Nu exista riscul de a lasa vreo zona murdara pe care apoi o vei sterge desi nu a-i spalat-o.
    Nefacand spuma, iti dai seama ca spuma la un sampon clasic este mai mult un efect vizual decat o masura a puterii de curatare a acestuia.

Desigur, are limitarile lui. Cand masina este murdara bine, eu folosesc intai jet puternic de apa (de la spalatoriile self-service), apoi inainte de spalare aplic ONR dintr-un pulverizator pe zona de care lucru pentru a inmuira mizeria.

Si la final cateva poze mai vechi de la o spalare cu ONR:

Si laveta folosita pentru uscare masinii - curat la fel ca la inceput:

2. The Following 2 Users Say Thank You to toni For This Useful Post:

alynex (24 septembrie 2013), CazyRO (25 martie 2017)

Senior Member aikonelutzu's Avatar
    Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Varsta
    30
    Posturi
    1,542
    Thanks
    14

Foarte tare!
    Multumim Toni!
    La spalarea asta din poza intai ai dat un jet sau direct ONR?
    Pe geamuri merge?
    Si n-ai avut nici urma de panza de paianjen pe caroserie? De cand i-ai facut polishul ai mai folosit ONR?
    Merci!

geopsi
    Guest

Marea intrebare este: de unde il cumperi?

Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    35
    Posturi
    5,808
    Thanks
    731

aikonelutzu: acolo am dat direct cu ONR; se poate folosi pe orice (inclusiv geamuri).
    Nu am observat sa apara panza de paianjen de cand am polishat desi am folosit ONR.

geopsi: se poate cumpara fie din UK de la sau Motorgeek Elite Car Care , fie din US dar cred ca iese mai scump.

ozcarwash
    Guest

Care este diferenta dintre ONR si un amestec ,de 10 litri ,din apa si spuma activa ? (amestec folosit de spalatoriile "washing kart" prin Bucuresti)

Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    35
    Posturi
    5,808
    Thanks
    731

ONR este conceput sa fie folosit fara a clati/limpezi masina inainte si dupa spalare.

Solutia de apa si spuma activa (este prima oara cand aud ca asta se foloseste) poate fi considerata cel mult un sampon clasic care necesita clatire si inainte si dupa spalare.

ozcarwash
    Guest

Sunt de acord cu tine ,numai ca si ei folosesc spuma la fel cum folosesti ONR-UL, aici ai un exemplu despre cum spala

Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    35
    Posturi
    5,808
    Thanks
    731

Pai tu cu indivizii aia ma compari? :mad:

Ala nu stiu daca foloseste 500ml pentru toata masina si freaca noroiul de colo colo. ONR nu este deloc asemanator. Il amesteci intr-o galeata la fel cum ai face cu un sampon clasic, apoi speli masina cu un burete/manusa cum ai face in mod normal, doar ca speli 1-2 panouri deodata si apoi le usuci fara sa mai clatesti.
    Uitate numai la laveta lui plina de noroi, a meu ramane curata pana la sfarsitul spalarii, toata mizeria se aduna in galeata cu apa pentru clatire.

10. The Following User Says Thank You to toni For This Useful Post:

playhardro (26 octombrie 2014)

ozcarwash
    Guest

Nici nu ma gandeam ca asa speli , ma refeream strict la diferenta dintre ONR si spuma activa folosita de aia (spuma obtinuta de ex intr-o galeata si aplicata pe masina cu o manusa) Adica pana la urma nu au acelasi efect oricum s-ar numii ,ONR sau spuma activa.Spun asta pentru ca facand niste teste cu spuma activa pe acasa am observat ca poate fi folosita fara probleme ca un "quick detailer" conditia fiind ca apa folosita nu trebuie sa contina mult calcar iar operatiunea sa se desfasoare intr-un loc umbros ca altfel are nevoie de limpezire.

Nou Venit
    Data inscrierii
    septembrie 2008
    Varsta
    45
    Posturi
    23
    Thanks
    0

Un alt avantaj al ONR-ului este ca are in compozitie polimeri si ofera si protectie vopselei. Pe alte forumuri am vazut masini care nu au fost date niciodata cu ceara si au fost spalate numai cu ONR iar dupa o ploaie se picaturile de apa arata exact ca pe o masina proaspat ceruita.
    Eu am luat la galon si din State si din UK. Cel mai convenabil e din UK (motorgeek), chiar daca pretul galonului e mai mare, transportul e mai mic. Pentru cei care folosesc ONR pe post de quick detailer, Optimum a schimbat concentratia. Erau 6 oz la 1 galon, acum 8 oz la un galon (asa scrie pe ultimul bidon care l-am luat acum o saptamana).

Pagina 1 din 23 1234511 ... UltimUltim

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •