Pagina 23 din 23 PrimulPrimul ... 131920212223
Sunt afisate rezultatele de la 221 la 223 din 223

Thread: Ce trebuie stiut despre Optimum No Rinse

Pasionat de detailing Cata_B's Avatar
    Data inscrierii
    iunie 2010
    Varsta
    33
    Posturi
    134
    Thanks
    90

Implicit

Eu nu as risca sa īl folosesc cu șampon normal. Probabil o sa apara zgarieturi. Cu ONR, lubrifierea e mult mai buna, asa ca riscul e mult diminuat. Ce am mai observat e ca buretele se deterioreaza usor cānd īl freci pe grit guard. Poate e mai ok cu dirt trap.

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    34
    Posturi
    5,644
    Thanks
    692

Implicit

Cu Mean Green si eu prefer ceva din microfibra, buretii nu se preteaza la fel de bine.
    Dar este o exceptie, decat o regula. Pentru ONR, ONRWW, Surf City Proline RWW, CG Rinse free buretele merge mult mai bine.

Eu nu frec niciodata buretele/manusa de grit guard sau dirt trap. Il limpezesc de cateva ori si il storc bine, atat. Il verific dupa fiecare limpezire si daca cumva ramane ceva agatat de el, dau cu mana.

Legat de descrierea polymer maintenance sponge, eu inteleg ca este un burete destinat spalarii masinilor protejate cu solutii polimerice, gen sealant. Probabil in ideea ca este suficient de moale incat abraziunea nu provoaca deteriorarea protectiei - multe protectii sunt deteriorate din cauza abraziunii.
    VW Golf VII GTI
    My detailing blog

Membru incepator
    Data inscrierii
    iulie 2017
    Posturi
    45
    Thanks
    12

Implicit

Am incercat si eu ONR pentru prima data, putin sceptic si confirm ca functioneaza asa cum zice producatorul. Mi-am luat totusi masuri de protectie si am procedat altfel decat indicat.

Masina nefiind spalata de cand a primit polish (o luna si jumatate), acumulase multa mizerie in ultima vreme, desi in primele saptamani praful a fost spalat de ploaie. Oricum nu conduc masina in cauza decat in weekend si in rest sta in garaj. De aici si spalarile rare.
    Am mers la self-wash, am folosit spuma lor si clatirea pana cand masina parea perfect curata, am scos-o de acolo, am folosit buretele romano-italian de care s-a vorbit cu ONR 50ml la 10l apa si am spalat iar toata masina clatind des buretele, apoi am bagat iar masina la self wash si am dat o clatire cu apa osmozata, in ideea ca poate a ramas mizerie incapsulata in picaturile de apa si nu am vrut sa o iau pe prosopul de uscare sa frec mizeria de vopsea.

Desi masina parea foarte curata initial, buretele a acumulat multa mizerie. Parca ONR a adus un plus de luciu fata de clatirea normala si cel mai important aspect, nici macar o micro zgarietura sub lampa de inspectie. De notat, prosopul de uscare era perfect curat. De obicei, la spalarea 2BM mai ratam un colt si apoi luam murdaria pe prosop.

O sa incerc acelasi procedeu si pe masina neagra, sa vad cum merge pe vopseaua super sensibila.
    Last edited by MihaiFlorescu; 27 noiembrie 2017 at 10:48.

4. The Following User Says Thank You to MihaiFlorescu For This Useful Post:

ionutz_cjv5 (29 noiembrie 2017)

Pagina 23 din 23 PrimulPrimul ... 131920212223

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •