Pagina 1 din 4 1234 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 31

Thread: Bilt Hamber Auto-Foam review

Premium user OvidiuH's Avatar
    Data inscrierii
    aprilie 2011
    Posturi
    5,615
    Thanks
    645

Implicit Bilt Hamber Auto-Foam review

Zilele trecute am reusit sa testez mai pe indelete solutia de prespalare a celor de la Bilt Hamber si anume Auto-Foam.

Auto-Foam (AF) se recomanda ca fiind un produs cu pH neutru, cu o putere mare de curatare, insa in acelasi timp lipsit de agresivitate fata de protectia de pe masina.

Solutia are o culoare verde, miroase a detergent de rufe si are o consistenta destul de apoasa, mai lichida decat Stjarnagloss Kokosnot sau AB Magifoam.

Conform ambalajului, produsul se dilueaza intre 5:100 si 1:100 in functie de preferinte si gradul de murdarire al masinii. In cazul de fata am folosit 70 ml de solutie diluata in 500 ml de apa calda, iar aplicarea am facut-o cu o lance HD si un aparat se spalat cu presiune Karcher K5.20M Plus. De mentionat ca spalarea a fost facuta la aproximativ 13-14 grade, iar masina nu avea niciun fel de protectie aplicata.

Iata cum arata masina inainte de spalare...

Praf, noroi, gainat, urme de traffic film, masina nefiind spalata de cateva saptamani.

Solutia imediat dupa aplicare...

Se poate observa consistenta destul de apoasa, spuma scurgandu-se mult mai rapid de pe masina decat Magifoam.

Dupa 2-3 minute...

Iar dupa 5 minute solutia incepuse deja sa se usuce, asa ca a trebuit sa trec la clatire. Clatirea s-a facut foarte usor, datorita consistentei apoase solutia fiind simplu de inlaturat chiar si din zona imbinarilor.

Puterea de curatare mi s-a parut destul de mare, mai buna decat la Kokosnot, insa totusi nu ajunge chiar la nivelul lui Magifoam, iar asta cred ca in primul rand din cauza timpului redus in care solutia rezista pe masina si nivelului scazut de spumare. In zonele inferioare au mai ramas cateva urme de traffic film, iar anumite pete de noroi si gainat nu au fost indepartate complet.

Am considerat 2BM-ul ca fiind necesar, iar la final iata ce a ramas si in galeata de clatire.

Nu foarte multa mizerie, insa este evident ca nu poate fi folosit ca unic pas de spalare pe o masina cu murdarie mai veche.

In concluzie, mi-a placut in mare parte solutia celor de la BH. Are o putere mare de curatare avand in vedere cat timp rezista pe masina, insa totusi cred ca daca i-ar face un mic upgrade la partea de spumare ar curata si mai bine. Ramane sa testez cum se descurca si pe o masina cu protectie aplicata. Pretul este foarte bun si avand in vedere ca Magifoam s-a tot scumpit in ultima vreme, consider ca ofera cel mai bun raport calitate/pret de pe piata.

Pro
    - putere mare de curatare
    - usor de clatit
    - miros placut
    - cel mai bun raport calitate/pret de pe piata
    - solutie cu pH neutru, prietenoasa cu protectia masinii

Contra
    - nivel scazut de spumare, nu rezista pe masina mai mult de 5 minute
    - nu poate fi folosit ca singur pas de spalare daca mizeria este mai veche de 1-2 saptamani

2. The Following 17 Users Say Thank You to OvidiuH For This Useful Post:

+ Show/Hide list of the thanked

adi_narcis (01 februarie 2016), Alexandruchi (16 martie 2013), Allex (30 ianuarie 2016), allterrain (16 martie 2013), bodyspeed (06 aprilie 2013), CazyRO (22 martie 2017), CosminSM (07 aprilie 2013), DAREM (16 martie 2013), detailien (17 martie 2013), id543 (29 martie 2013), ionutz_cjv5 (16 martie 2013), Leo (16 martie 2013), mad3lin (17 martie 2013), ratusca (25 martie 2013), teodors (16 martie 2013), TheSaint (16 martie 2013), toni (16 martie 2013)

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    36
    Posturi
    5,890
    Thanks
    760

Implicit

Foarte bun review-ul, ca de obicei!

Am o singura nedumerire/intrebare... dilutia recomandata este de 4% rata de impact pe panou, adica dilutia finala dupa ce a trecut prin lance/aparat. Ce dilutie are lancea ta?
    Timpul de ramanere pe panou este dat ca 5 minute tipic chiar de BH, deci nu ma astept sa stea prea mult. Din punctul meu de vedere, spuma (in general) chiar ar trebui sa se scurga repejor si sa ia mizeria cu ia, eu asa vad mecanismul de functionare.
    VW Golf VII GTI
    My detailing blog

Data inscrierii
    aprilie 2011
    Posturi
    5,615
    Thanks
    645

Implicit

Lancea o tin mereu reglata la concentratie maxima, iar solutia a fost diluata 1:7 in lance. Nu am apucat sa masor inca dilutia exacta cu noul aparat, insa dupa estimarile mele rata finala a fost in jur de 1:70 - 1:80, deci o dilutie intermediara intre 1:20 si 1:100. La 1:20 produsul deja nu mai este avantajos (ar insemna in jur de 200 ml pentru o spalare in conditiile in care la Magifoam folosesc 50 ml).

Eu unul cred ca o solutie care se scurge prea repede este greu sa inmoaie si inlature depunerile mai serioase si/sau vechi. Si Magifoamul se scurge intr-un final, insa are timp sa actioneze mai mult.

Data inscrierii
    aprilie 2011
    Posturi
    5,615
    Thanks
    645

Implicit

Am mai facut un mic panou de test zilele trecute unde am folosit concentratia ~ 1:50. Nivelul de spumare este constant, se pare ca asta e potentialul maxim. Puterea de curatare a fost o idee mai buna. Data viitoare o sa incerc sa-l amestec si cu putin sampon, sa vad daca reusesc sa mai sporesc putin durata in care rezista pe masina.

6. The Following 4 Users Say Thank You to OvidiuH For This Useful Post:

ionutz_cjv5 (24 martie 2013), mad3lin (24 martie 2013), ratusca (25 martie 2013), Stelian99 (24 martie 2013)

Pasionat de detailing bodyspeed's Avatar
    Data inscrierii
    decembrie 2011
    Varsta
    35
    Posturi
    412
    Thanks
    224

Implicit

Postez tot pe acest topic , fiind vorba de acelasi produs : Bilt Hamber Auto-Foam

Ieri am reusit cu ajutorul sotiei (ii multumesc ) sa schimb un carenaj roata stanga fata , sa cobor masina din suspensie pe fata , urmand ca spatele sa il cobor cand o sa schimb franele., Am montat si rotile de vara

Si am facut proba la spuma cu ajutorul aparatului achizitionat de curand

si a lancei karcher

Masina inainte de spumare

Eu am folosit 100 ml de Bilt Hamber Auto-Foam + 20 ml de sampon Britmax + 400 ml de apa calda , rezultatul :

Dupa spumare a fost nevoie de 2BM , aici nu mai am poze , s-a folosit sampon Britmax.

Poze dupa o aplicare de radiant wax + ceara finish Kare 1000p care lasa caroseria wooooow!!

Concluzii , desi este prima spuma care o folosesc , mi-a placut spumarea, si ca a curatat grosul murdariei (are putere de curatare), este o spuma buna daca se foloseste atunci cand masina este nespalata de 1...2 saptamani , la mine avea 4.
    Nu sta foarte mult timp pe caroserie , aici e un miuns , nici la mine nu a stat , O sa incerc sa pun un 40...50 grame sampon data viitoare sa maresc spumarea si totodata sa devina mai

Saptamana viitoare daca e vremea buna revin cu update
    Last edited by bodyspeed; 07 aprilie 2013 at 07:38.

8. The Following 10 Users Say Thank You to bodyspeed For This Useful Post:

Bugghy (07 aprilie 2013), CosminSM (07 aprilie 2013), DAREM (07 aprilie 2013), detailien (07 aprilie 2013), ionutz_cjv5 (07 aprilie 2013), OvidiuH (07 aprilie 2013), radu20 (07 aprilie 2013), ratusca (08 aprilie 2013), TheSaint (07 aprilie 2013), toni (07 aprilie 2013)

Premium user CosminSM's Avatar
    Data inscrierii
    martie 2010
    Varsta
    30
    Posturi
    3,618
    Thanks
    1,326

Implicit

Pare sa faca treaba buna spuma luand in considerare toti factorii.

Va multumesc pentru prezentari!

@ bodyspeed: arata bine masina dupa ce ai pregatit-o insa as fi preferat sa fac comentariile in topicul dedicat masinii tale. Eventual dupa ce revii cu o actualizare in acel topic.

Membru onorific Bugghy's Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2011
    Posturi
    283
    Thanks
    1,078

Implicit

Am testat si eu spuma ieri. Sunt dezamagit de timpul de lucru, in 4-5 minute se scurge toata si incepe sa se usuce. Ca putere de curatare mi se pare ok, a lasat masina curatica si cred ca e perfecta pentru o spalare saptamanala. Masina a fost decontaminata si ceruita in noiembrie, iar de atunci a stat in curte, cu exceptia unui drum de 30km. Nu mai fusese spalata de atunci (~5 luni) (da, stiu ce am scris... ).

Am folosit 70ml Auto-foam + 15ml Supermafrasol + ~500ml de apa calda. Starea initiala:

Spumarea:

Final:

Pata de pe plafon a ramas acolo, am folosit APC pentru ea:

Cand mai prind o zi calda, voi folosi spuma si pe masina mea (spalare saptamanala). Daca difera ceva, voi reveni cu detalii. O sa schimb si dilutia putin, sa vad daca se modifica spumarea.

PS: Mirosul de mere este fenomenal.

11. The Following 5 Users Say Thank You to Bugghy For This Useful Post:

Cris Detailing (02 februarie 2016), cristian1978 (07 aprilie 2013), detailien (08 aprilie 2013), OvidiuH (07 aprilie 2013), TheSaint (07 aprilie 2013)

Membru incepator
    Data inscrierii
    noiembrie 2015
    Posturi
    41
    Thanks
    7

Implicit

Acesta este primul meu review deci sper sa ma achit onorabil si sa imi scuzati greselile.

Nu s-a mai vorbit de mult despre AutoFoam dar eu am ales sa il procur in defavoarea Magifoam datorita puterii mare de curatare promise, a compozitiei pe baza de apa si a PH-ului neutru declarat (stiu ca se vorbeste ca si Magifoam este prietenos cu protectiile dar nu se prezinta ca "posesor" de PH neutru). Ma intreb daca au schimbat ceva in compozitie de cand l-au testat colegii acum 3 ani.

Sa purcedem la poveste:
    Astazi am profitat de vremea mai calda si am mers pana la un Lukoil cu SelfWash. Am testat in conditii ceva mai bune decat data trecuta (desi tot nu optime) BiltHamber Auto Foam.
    Cobaii de test: 2 masini nespalate de cateva saptamani, respectiv luni. Prima (cea spalata mai recent) are Bodyguard aplicat, a doua nici un fel de protectie.
    Spuma a fost in concentratie maxima si a fost pulverizata dintr-un Gloria Foamy Clean 100 cu dopul negru (ceea ce eu nu am stiut era ca daca pun solutia de acasa in el si merg dupa pe drum, o sa se faca o groaza de spuma si in loc de o "lance" de spuma voi obtine un jet... Asadar prima masina a cam suferit din acest motiv). Spuma a fost lasata pe masini aprox. 5 minute, respectiv 10 (enorm, incepuse sa se usuce pe alocuri, dar din nefericire astea sunt conditiile cand e aglomerat la Lukoil ).
    Pentru comparatie, am impartit portierele astfel: cele din fata au primit si BiltHamber si "spuma activa" de la Lukoil, portiera stanga spate a primit doar Lukoil, portiera dreapta spate numai BiltHamber. Diferenta intre portierele fata si cele spate este mare, in timp ce intre cele doua din spate exista, dar mai mica. Date fiind conditiile in care am testat, cat si jegul de pe masini, nu ma asteptam la rezultate incredibile. A se tine cont totusi ca atunci cand stropeste cu spuma, "lancea" de la Lukoil baga si apa calda in loc de rece, cum am folosit pe restul caroseriei.

Masina 1: Cu Bodyguard

Portiera fata - AutoFoam + Lukoil

Inainte

cx_df_b.jpg

Dupa

cx_df_d.jpg

Portiera dreapta spate - Doar AutoFoam

Inainte

cx_ds_b.jpg

Dupa

cx_ds_d.jpg

cx_ds_d2.jpg

Portiera stanga spate - Numai Lukoil

Inainte

cx_ss_b.jpg

Dupa

cx_ss_d.jpg

cx_ss_d2.jpg

Masina 2: Fara Bodyguard

Portiera fata - AutoFoam + Lukoil

Inainte

p_df_b1.jpg

Dupa

p_df_d.jpg

Portiera dreapta spate - Doar AutoFoam

Inainte

p_ds_b1.jpg

Dupa

p_ds_d.jpg

Portiera stanga spate - Numai Lukoil

Inainte

p_ss_b.jpg

Dupa

p_ss_d.jpg

Concluzii:

1. Cred ca pentru o spalare regulata, la 1-2 saptamani, poate chiar 3 daca masina are protectie, AutoFoam va curata foarte bine murdaria, poate in destula masura cat sa nu fie necesara si o "baie". Insa daca vorbim despre substante antiderapante, noroi si zapada uscate si intarite, nu poate inlocui o "baie buna" cu 2BM. Totusi eu consider ca astazi s-a achitat onorabil date fiind ecuatiile problemei.
    2. Nu stiu daca diferenta intre cele doua masini este data de Bodyguard sau de timpul trecut de la ultima spalare. Totusi, cea de-a doua (fara protectie), nu a fost miscata in perioada asta plina de jeg si noroaie si alte cele precum prima, dar a ramas mai murdara. Tind sa cred ca si Bodyguard are o parte din merit.
    3. Astept sa se incalzeasca si sa fac odata un test in conditii ideale...
    Last edited by cristib; 29 ianuarie 2016 at 17:51.

13. The Following 4 Users Say Thank You to cristib For This Useful Post:

CazyRO (01 aprilie 2017), Cris Detailing (02 februarie 2016), ionutz_cjv5 (31 ianuarie 2016), toni (29 ianuarie 2016)

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    36
    Posturi
    5,890
    Thanks
    760

Implicit

Un inceput bun, te asteptam cu mai multe review-uri

Un sfat legat de Foamy Clean, incearca si cu cartusul albastru. Eu mereu prepar spuma de acasa si n-am patit ce spui tu. Spuma jet (in loc de evantai) am observat ca iese daca cartusul opune prea multa rezistenta. Probabil cartusul negru este pentru a face spuma densa cu solutii foarte diluate. Eu il folosesc numai pe cel albastru.
    VW Golf VII GTI
    My detailing blog

Membru incepator
    Data inscrierii
    noiembrie 2015
    Posturi
    41
    Thanks
    7

Implicit

Hmm, nu m-am gandit la asta, o sa incerc. Ideea e ca dupa ce am terminat cat era inauntru si am desfacut sa mai pun, a mers mai ok. Data viitoare il pun pe cel albastru.

Pagina 1 din 4 1234 UltimUltim

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •