Pagina 4 din 4 PrimulPrimul 1234
Sunt afisate rezultatele de la 31 la 37 din 37

Thread: Test punct de inghet lichide de parbriz de iarna

Pasionat de detailing Pro-X's Avatar
    Data inscrierii
    decembrie 2015
    Posturi
    190
    Thanks
    129

Implicit

Acest "test" cu punctul de inghet al lichidelor de parbriz insulta grosolan inteligenta consumatorilor!!

Zilele trecute cineva ne-a "aratat obrazul" pe Facebook si si-a aratat nemultumirea ca introducem pe piata produse neconforme, dupa cum rezulta din testul efectuat de SuperConsumatorul / InfoCons / Organizatia de Protectie a Consumatorilor sau cum vreti sa-i ziceti. De-a lungul timpului am mai auzit despre acest test de la oameni care ne trageau atentia, insa niciodata nu l-am vazut.

Analizand videoclipul, este evident faptul ca scopul acestui "test" a fost sa contesteze calitatea produsului nostru Clear Vision -20C si sa promoveze produsul concurent JetXpert cu Teflon. Daca acest test ar fi fost efectuat de un oarecare de pe strada, nu ar fi fost o problema... Insa testul a fost efectuat de o agentie non-profit (InfoCons), ce activeaza in sfera protectiei consumatorilor.
    Dupa cum puteti vedea in acest videoclip, din cele 6 produse testate, doar unul singur a trecut "testul suprconsumatorului" (Lichidul de parbriz ambalat la punga cu Teflon, ce corepunde cu produsul JetXpert -30C cu Teflon, conform graficii ambalajului). Celelalte 5 produse nu au fost conforme, au inghetat...

Faptul ca la sfarsitul emisiunii doar eticheta produsului nostru a fost filmata, in timp ce concluziona inghetarea celor 5 produse neconforme, arata intentia murdara al acestui "test".
    Din cele 6 produse "testate", doar 2 produse pot fi identificate cu precizie de majoritatea conducatorilor auto:
    1. Lichidul de parbriz JetXpert cu Teflon ambalat la punga, filmat de 7 ori (usor de identificat datorita ambalajului unic pe piata si a continutului unic de Teflon, ce nu poate fi confundat cu nici un alt produs).
    2. Lichidul de parbriz Pro-X Clear Vision -20C, a carui eticheta a fost aratata in totalitate la sfarsitul emisiunii. De fapt aceasta a fost singura eticheta filmata...

Cand faci un astfel de test in paralel, este obligatoriu sa treci punctul de inghet a fiecarui produs testat pe fiecare pahar din plastic. Dupa cum observati, SuperConsumatorul a "omis" sa treaca aceasta informatie extrem de importanta. Daca punctul de inghet al fiecarui produs ar fi fost trecut pe pahare, ar fi iesit la iveala faptul ca doar un singur produs are punct de inghet la -30C (JetXpert cu Teflon ambalat la punga), iar restul produselor au un punct de inghet de doar -20C.
    Cand vrei sa scoti un produs anume castigator intr-un astfel de test, detaliile legat de punctul de inghet sunt ignorate.

Mai grave sunt urmatoarele aspecte:
    Daca paharele cu solutiile de parbriz au fost tinute in congelator la o temperatura de -19C, din ce cauza temperatura fiecarui produs indicata de termometrul galben cu senzor, nu este de -19C?
    Mai mult, din ce cauza temperatura lichidelor din pahare difera asa mult de la un pahar la altul?
    Test #1 -15C produsul Pro-X Clear Vision -20C
    Test #2 -14C
    Test #3 -9C
    Test #4 -11C produsul JetXpert cu Teflon -30C
    Test #5 -13C
    Test #6 -13C

Este drept ca un congelator de uz casnic are fluctuatii mari de temperatura, ce depasesc 8C, insa diferentele de temperatura intre pahare nu au ce cauta.

Pe langa acestea de mai sus, mai sunt si alte indicii, ce dovedesc intentia de a promova produsul JetXpert -30C cu Teflon, precum:

1. Comentarii in timpul filmarii precum "asta este cum l-am pus, deci se poate"... (Aici era vorba de paharul cu testul nr. 4 punga JetXpert).
    2. Atat pe site-ul InfoCons, cat si pe Youtube, textul de prezentare al acestui test curinde urmatoarele: Dar cum alegem? Tot asa... cel mai ieftin? Daca ingheata si strica rezervorul... ... Aici nu trebuie sa mai amintesc care din produsele testate are cel mai ridicat pret...

Pagina Site InfoCons - Prezentare Test.jpg
    Pro-X reprezinta o gama de peste 65 produse pentru cosmetica si intretinere auto, FABRICATE IN ROMANIA
    Mai multe detalii gasiti pe site-ul nostru www.pro-x.ro sau pe Facebook: Pro-X Cosmetica si Intretinere Auto

2. The Following User Says Thank You to Pro-X For This Useful Post:

toni (30 ianuarie 2018)

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    35
    Posturi
    5,770
    Thanks
    714

Implicit

Din experienta acumulata in timpului testului prezentat initial pot spune ca filmuletul de la InfoCons este cel putin dubios.
    In timpul testului meu nici un lichid nu a inghetat la -19 grade C, temperatura masurata in lichid. La ei majoritatea lichidelor sunt inghetate desi temperatura este mult mai ridicata (-15..-11C). Probabil lichidele au fost diluate, altfel nu-mi explic rezultatul.
    O sa pun niste masuratori obtinute cu refractormetrul, unde rezultatele sunt similare cu testul initial.
    VW Golf VII GTI
    My detailing blog

Data inscrierii
    decembrie 2015
    Posturi
    190
    Thanks
    129

Implicit

Refractometrul poate masura punctul de inghet, doar a lichidelor de parbriz pe baza de Etanol. Cand vine vorba de Metanol, refractometrul ce se foloseste pentru masural antigelul si lichidul pe baza de Etanol NU este adecvat.
    Sezonul trecut am primit cateva reclamatii de la clienti care au fost cu masina in Service, unde lichidul a fost testat cu refractometrul si a fost gasit "neconform". Una din reclamatii a venit prin intermediul magazinelor Dedeman, iar alta de care imi amintesc foarte bine a venit din partea unui amic.

Acesta si-a dus masina la Contempo Brasov, unde printre altele i-au testat si lichidul de parbriz. In urma testului omul a fost asa speriat de rezultat, incat la recomandarea "expertilor" omul a cheltuit 180 lei (daca imi amintesc bine) pe 2L lichid concentrat marca BMW.
    In acel caz l-am sunat personal pe Directorul Tehnic de la Contempo si i-am zis sa-si puna la punct procedurile de testare, altfel risca sa aibe clienti nemultumiti datorita acestei escrocherii cu vanzarea produselor scumpe sub presiune si risca sa-i dam in judecata, in cazul cand mai vine la noi un client cu astfel de plangere.

Pe amicul meu l-am sfatuit sa mearga sa-si ia inapoi banii cheltuiti pe acel lichid. Omul a mers si le-a cerut banii, iar cei de acolo i-au dat banii fara sa clipeasca.
    Last edited by Pro-X; 30 ianuarie 2018 at 08:40.
    Pro-X reprezinta o gama de peste 65 produse pentru cosmetica si intretinere auto, FABRICATE IN ROMANIA
    Mai multe detalii gasiti pe site-ul nostru www.pro-x.ro sau pe Facebook: Pro-X Cosmetica si Intretinere Auto

Pasionat de detailing nazy's Avatar
    Data inscrierii
    octombrie 2014
    Varsta
    46
    Posturi
    265
    Thanks
    380

Implicit

Eu nu am urmarit filmuletul si nici nu intentionez, dar pot afirma ca unele din produse ingheata si la mai putin de -10grade desi pe ambalaj scrie -40 sau -20. Este foarte adevarat ca nu ingheata in vas ci doar la "stropitori". Nu stiu daca este normal, sau nu, dar eu asta patesc de doi ani incoace de cand am Toyota Avensis T25. Weekend-ul trecut, la prima ora a diminetii masina imi arata -7grade. La orele 13.00 cand am plecat din curte aveam pe bord +2grade dar nu am putut sa spal parbrizul pentru ca ....lichidul era inca inghetat la nivelul dispersoarelor. Tin sa spun ca am in vas un mix de solutie de concentrat la -40grade(aproximativ 80%) si restul fiind de lichid cu gradatie -20grade. Ambele solutii apartin aceluiasi producator.

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    septembrie 2015
    Varsta
    42
    Posturi
    644
    Thanks
    511

Implicit

Mie imi ingheata lichidul atunci cand il pulverizez pe parbriz si la -5..-4C. Oricat ar fi de fin stratul, nu mi se pare normal sa se intample asta, atat timp cat pe el scrie -20C.
    Pana anul asta am folosit produse pe baza de metanol. Anul acesta am trecut la bio-etanol. Degeaba, mi se intampla acelasi lucru. Saptamana trecuta am schimbat si stergatoarele, dar din nou degeaba, dimineata la prima ora pana nu mi se incalzeste cat de cat parbrizul, lichidul imi ingheata la pulverizare.
    Din cauza asta am inceput de vreo luna sa-mi prepar singur un lichid pe care il pulverizez manual, dimineata, pe parbriz, iar apoi cand masina incepe sa se mai incalzeasca, folosesc lichidul din rezervor. Lichidul il fac din cantitati egale de lichid de parbriz de -20C si alcool sanitar si adaug apoi cam 10% din cantitate, alcool izopropilic concentrat. Singura mea grija ar fi sa nu ramana patat de la alcoolul sanitar care este albastru, dar pana acum nu am observat nimic ciudat

Data inscrierii
    decembrie 2015
    Posturi
    190
    Thanks
    129

Implicit

aRa, acest fenomen se intampla cu absolut toate lichidele de spalare parbriz. Daca intrebi pe oricine motivul, toti directorii tehnici si "expertii" in domeniu, iti vor zice sa incalzesti parbrizul dimineata, inainte sa activezi sistemul de stropire.

Totusi nu este un lucru normal la prima vedere, cand in rezervorul masinii ai lichid de -20C, iar temperatura exterioara este de -5C si lichidul iti ingheata pe parbriz. Cauza acestui fenomen sunt stergatoarele.

Stergatoarele sunt foarte rigide dimineata si isi pierd flexibilitatea din cauza temperaturii scazute. Cand activezi sistemul de stropire, stergatoarele lasa in urma o pelicula de lichid pe intreaga suprafata a parbrizului, din care alcoolul de evapora de 6-8 ori mai rapid decat apa, iar apa ramasa in urma ingheata.

Noi am studiat foarte indeaproape acest fenomen, pana am inteles mecanismul. Am scos seara unul din stergatoare si l-am tinut la temperatura camerei. Dimineata la -7C am instalat rapid stergatorul pe masina si am activat sistemul de stropire. Fenomenul a fost foarte clar si vizibil: Jumatatea de parbriz cu stergatorul tinut la temperatura camerei nu a inghetat, iar partea cu stergatorul ce a ramas afara in frig a inghetat foarte repede.
    In cazul lichidului nostru care hidrateaza lamela stergatorului, dupa ce am stropit parbrizul de cateva ori si stergatorul de pe partea inghetata a parbrizului s-a comportat normal si a inlaturat gheata.

Aceasta se poate intampla si in cazul cand stergatoarele sunt uzate si nu inlatura eficient lichidul de pe parbriz, iti poate ingheta parbrizul. Deasemeni la viteza mare, unde stergatoarele nu mai fac contact bun cu suprafata parbrizului...

Nazy, problema la masina ta poate fi alta... Daca lichidul in rezervorul masinii si in instalatie nu ingheata, este posibil ca duzele de stropire sa prinda dop de gheata. Uitate indeaproape daca observi gheata pe duza de stropire.
    Aceasta se poate intampla datorita umiditatii din atmosfera de peste noapte sau din cauza ca ramane putin lichid inafara duzei, din care se evapora alcoolul si iti ingheata. In ambele cazuri daca iti ingheata duza este un defect de design al masinii. La masinile mai vechi se intampla acest fenomen destul de des, iasa la generatiile mai noi nu am prea auzit...
    Last edited by Pro-X; 30 ianuarie 2018 at 11:58.

Pasionat de detailing nazy's Avatar
    Data inscrierii
    octombrie 2014
    Varsta
    46
    Posturi
    265
    Thanks
    380

Implicit

Nazy, problema la masina ta poate fi alta... Daca lichidul in rezervorul masinii si in instalatie nu ingheata, este posibil ca duzele de stropire sa prinda dop de gheata. Uitate indeaproape daca observi gheata pe duza de stropire.
    Aceasta se poate intampla datorita umiditatii din atmosfera de peste noapte sau din cauza ca ramane putin lichid inafara duzei, din care se evapora alcoolul si iti ingheata. In ambele cazuri daca iti ingheata duza este un defect de design al masinii. La masinile mai vechi se intampla acest fenomen destul de des, iasa la generatiile mai noi nu am prea auzit...

Este adevarat ca problema apare la duze dar nu doar la suprafata exterioara ci pe intreaga suprafata a acesteia, vorbind aici de partea interioara. Deci...ingheata acolo unde diametrul elementelor de transport este foarte mic. Intradevar, masina este din 2008 dar parca nu as incadra-o inca la masina veche. Am achizitionat 25 litri de lichid si parca nu-mi vine sa-l arunc si sa fac probe cu altul. Pana la proba contrarie, consider ca este problema lichidului si nu a masinii!

Pagina 4 din 4 PrimulPrimul 1234

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •