Pagina 22 din 22 PrimulPrimul ... 121819202122
Sunt afisate rezultatele de la 211 la 214 din 214

Thread: Symbol 1.4, 8V, Bleu Encre

2. The Following 3 Users Say Thank You to detailer_maniac For This Useful Post:

hadrian27 (06 noiembrie 2018), ionutz_cjv5 (16 octombrie 2018), Stefan91 (16 octombrie 2018)

Senior Member Muale's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    1,534
    Thanks
    195

Implicit

- spalatoria de langa Rebeca Ballroom? Buna poza ta, se vede cata mizerie ramane dupa spuma-jet la spalatorie. (vad si ceva julituri pe aripa jos langa roata?)
    -cum ai spalat 2bm, ce ai in vermorel si cum folosesti ONR?
    -cum folosesti SurfexHD/Acrysol , ai spalat iar dupa aia (jet sau onr)?
    -unde ai dat ceara de cavitati?

Reporter de serviciu detailer_maniac's Avatar
    Data inscrierii
    iunie 2012
    Posturi
    1,282
    Thanks
    1,814

Implicit

Ai ghicit spalatoria. Imi place acolo, patronul este un tip deschis, sociabil, i-am mai povestit cum imi pregatesc masina pentru iarna si a inteles intreg procesul, stia si cum spuma de la Mafra da jos ceara solida, stia de claybar.
    Am postat o singura poza in care se vede cam ce ramane dupa un spalat cu spuma si apa. Trebuie intervenit neaparat prin metoda celor doua galeti daca vrei ca masina sa fie curata cu adevarat.
    Nu-mi explic ce masina a putut sa-mi faca acele julituri, tabla nu este indoita deloc, este doar raschetata. Daca te uiti foarte atent deasupra protectiei din plastic de pe usa spate - acum nu se vede foarte bine, Optimum Poli-Seal si 1000P reusind sa mascheze excelent - vei observa si acolo doua dungi albe si tabla perfect dreapta. Banuiesc ca a fost o duba mai mare, din aia de 1.5/3.5 tone, a dat cu fata, a dat cu spatele, soferul nu a vazut cata distanta e intre bara lui si masina mea, poate a trecut cineva cu un carut si l-a proptit in zonele alea, nu stiu ce sa zic. La inceput ma deranja la ochi, dupa un timp m-am obisnuit. Asa s-a intamplat si in cazul loviturii de pe aripa spate, si in ziua de azi era asa daca nu era Claudiu, tragea el de mine sa rezolve lovitura. Razvan imi zicea ca acele julituri si dungile de pe usa mi le rezolva in proportie de 90% cu un polish, adica nu se va mai vedea ceva dupa ce dau cu pre-wax si wax. E mai ghinionista partea stanga a masinii, julituri, indoituri.
    In vermorel am ce e si in galeata, 30 ml ONR la 9 litri de apa, pulverizez din vermorel pe masina si se mai scurge din mizerie, apoi intru cu manusa cu taitei.
    Surfex-HD e un apc foarte bun, eu l-am folosit ca degresant (1/4-1/5) din cauza faptului ca nu mai aveam SuperMafrasol. In urma cu cativa ani foloseam Decaflash, iti trebuie rabdare cu el, acum folosesc Acrysol, e mai rapid, lucreaza in timp mai scurt. Am spalat dupa asta cu apa, nu am mai plecat la spalatorie sa dau un jet, apa mai din abundenta, sa nu fie probleme.
    Ceara pentru cavitati inca nu am pus-o la treaba. In fetele de usi si in praguri vreau, cum face tipul din poza.

43571760780_07ce8eb2dc_o.jpg

2vai0d2.jpg

6215.jpg
    Last edited by detailer_maniac; 17 octombrie 2018 at 22:05.
    Fan Renault pana in anul 2050 si fan Samsung pana in anul 2076

5. The Following User Says Thank You to detailer_maniac For This Useful Post:

hadrian27 (06 noiembrie 2018)

Membru incepator Catalin90's Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2015
    Posturi
    42
    Thanks
    3

Implicit

Citat Original postat de detailer_maniac Vezi Post
    Ai ghicit spalatoria. Imi place acolo, patronul este un tip deschis, sociabil, i-am mai povestit cum imi pregatesc masina pentru iarna si a inteles intreg procesul, stia si cum spuma de la Mafra da jos ceara solida, stia de claybar.
    Am postat o singura poza in care se vede cam ce ramane dupa un spalat cu spuma si apa. Trebuie intervenit neaparat prin metoda celor doua galeti daca vrei ca masina sa fie curata cu adevarat.
    Nu-mi explic ce masina a putut sa-mi faca acele julituri, tabla nu este indoita deloc, este doar raschetata. Daca te uiti foarte atent deasupra protectiei din plastic de pe usa spate - acum nu se vede foarte bine, Optimum Poli-Seal si 1000P reusind sa mascheze excelent - vei observa si acolo doua dungi albe si tabla perfect dreapta. Banuiesc ca a fost o duba mai mare, din aia de 1.5/3.5 tone, a dat cu fata, a dat cu spatele, soferul nu a vazut cata distanta e intre bara lui si masina mea, poate a trecut cineva cu un carut si l-a proptit in zonele alea, nu stiu ce sa zic. La inceput ma deranja la ochi, dupa un timp m-am obisnuit. Asa s-a intamplat si in cazul loviturii de pe aripa spate, si in ziua de azi era asa daca nu era Claudiu, tragea el de mine sa rezolve lovitura. Razvan imi zicea ca acele julituri si dungile de pe usa mi le rezolva in proportie de 90% cu un polish, adica nu se va mai vedea ceva dupa ce dau cu pre-wax si wax. E mai ghinionista partea stanga a masinii, julituri, indoituri.
    In vermorel am ce e si in galeata, 30 ml ONR la 9 litri de apa, pulverizez din vermorel pe masina si se mai scurge din mizerie, apoi intru cu manusa cu taitei.
    Surfex-HD e un apc foarte bun, eu l-am folosit ca degresant (1/4-1/5) din cauza faptului ca nu mai aveam SuperMafrasol. In urma cu cativa ani foloseam Decaflash, iti trebuie rabdare cu el, acum folosesc Acrysol, e mai rapid, lucreaza in timp mai scurt. Am spalat dupa asta cu apa, nu am mai plecat la spalatorie sa dau un jet, apa mai din abundenta, sa nu fie probleme.
    Ceara pentru cavitati inca nu am pus-o la treaba. In fetele de usi si in praguri vreau, cum face tipul din poza.

43571760780_07ce8eb2dc_o.jpg

2vai0d2.jpg

6215.jpg
    Salut, daca esti din Bucuresti iti poti repara indoitura fara revopsire la colegul meu, nu cred ca am voie sa fac aici reclama asa ca daca te intereseaza da-mi un PM, este un perfectionist incurabil pe partea de PDR ( Paint Dent Repair ). Ca idee atelierul de detailing unde lucrez si PDR sunt in aceiasi hala deci daca vii pe acolo o sa ne cunoastem. Foarte frumos cum ai grija de masina, bafta in continuare !! Keep It Clean !!!

Pagina 22 din 22 PrimulPrimul ... 121819202122

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •