Pagina 1 din 28 1234511 ... UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 275

Thread: red fabia

Membru onorific lenzexe's Avatar
    Data inscrierii
    mai 2012
    Varsta
    38
    Posturi
    1,566
    Thanks
    1,715

Implicit red fabia

Am gasit forum-ul cautand solutii contra micilor zgarieturi. Masinuta mea este o SKODA FABIA, echipare TREND, motoras de 1.2 si o culoare extrem de pretentioasa CORRIDA RED.

Masina e luata noua (august 2011, modelul facelift) si nu are nici 5000km pana acum, dar zgarieturi destule, desi a stat in garaj:
    - - efectul panza de paianjen bineinteles de la o spalatorie unde freaca baietii nu gluma (DESI IN FOTO NU E VIZIBIL SUNT PREZENTE

- - zgarieturile inevitabil apar, unele zgarieturi facute de tot felul de mici zburatoare cred, iar altele de mine cu ajutorul unui gard viu proaspat curatat primavara (din fericire pagube gen mici zgarieturi care dispar sigur cu un Swirlx chiar...nu sunt prea vizibile mai ales dupa ce e dat polishul, decat la o privire atenta..pleaca de pe aripa dreapta fata si ajung la stopuri..cateva linii fine ca de sters usor, nu ceva adanc, doar de suprafata lacului).

-

-- -de ceva vreme de la un camion 2 puncte mici de vopsea sarita pe capota (acolo voi folosi cu migala un kit vopsea + lac de la skoda)

Ceara din pacate nu a fost aplicata deloc si poate alta era situatia acum.
    Si asa incepe aventura de detailing auto pentru mine – microbul treptat m-a cuprins

Primele materiale le-am luat din supermarketuri – ETAPA INCEPATOR, putin documentat:
    - -O manusa de spalat auto din microfibra (gen KENT) la pachet cu 2 lavete (le-am facut testul cu CD-ul si uscate produc zgarieturi, umede nu prea)
    - -PROSOP MARE VIKING si O LAVETA BUFFING VIKING (LA SUPER PRET DIN CAREFOOR)
    - -2 lavete de buffing (mica si medie...la testul cu CD-ul se comporta foarte bine vad)...au fost postate de cineva la sectiunea lavete (doua la set)

- Pentru zgarieturi am gasit la acel moment GS27 Efface Rayures (vreo 20 ron la reduceri): nu le scoate definitiv, dar le atenueaza si doar eu stiu ca a mai ramas ceva acolo, insa trebuie sa freci de-ti suna apa in cap (probabil un aplicator era bun la pachet). In acelasi supermarket era alaturi un polish... GS27 Classics Lustreur Metal (tot vreo 20 ron la reduceri)...foarte usor de aplicat si care chiar da un luciu intens...fotografiile sunt facute dupa ce l-am aplicat. Nu prea am gasit multe despre el pe net in forumuri (multi francezi folosesc versiunea Titanium, de trei ori mai scumpa)... cred ca se comporta ca un polish de luciu fara abrazive (la atingere mana aluneca usor fata de suprafata unde nu e aplicat iar apa ramane stropi..exprimare personala
    Dupa ce am citit forumul am ajuns la niste concluzii simple si am decis sa am mai multa grija de masina, cel putin preventiv (bugetar fiind nu-mi permit chiar orice produs de detailing). Ce am de gand sa imi iau, in etape:
    ETAPA 1 (spalare cat mai corecta, ceva de acoperit zgarieturile mai vizibile si protectie cu ceara dupa fiecare spalare – poate exagerez aici dar sa fie protejata daca pana acum nu am facut-o):
    O comanda la MAFRA de cateva produse cu un raport pret calitate bun:
    - RIMUOVI GRAFFI (un kit zgarieturi, cred ca are fillere multe dupa filmele de prezentare)
    - FAST CLEANER (un curatitor rapid...e ceva gen QD?)
    - FLUX LAVASCIUGA (un sampon cu ceara)
    - LAST TOUCH EXPRESS (o ceara lichida pomenita pe forum)
    - pana la 85ron trebuie sa mai adaug ceva

Daca trebuie sa am masina curata repede o duc la spalatoria cu spuma activa, o sterg eu cu prosopul VIKING la final, apoi aplic ceara lichida MAFRA.

ETAPA 2 – prin toamna
    - SwirlX de la Meguiar's

- Un pad de aplicare
    - Un ONR pentru perioada de iarna (masina in garaj)
    - Poate o manusa de oaie

s

Last edited by ionutz_cjv5; 08 mai 2012 at 08:03.

Premium user TheSaint's Avatar
    Data inscrierii
    martie 2011
    Varsta
    40
    Posturi
    3,323
    Thanks
    2,023

Implicit

Frumoasa masina, sa te duca mult si bine fara probleme majore.

Daca folosesti o ceara buna nu este nevoie sa o ceruiesti dupa fiecare spalare, spalata corect poate rezista destul de mult ceara.

Premium user OvidiuH's Avatar
    Data inscrierii
    aprilie 2011
    Varsta
    36
    Posturi
    5,575
    Thanks
    641

Implicit

Arata bine masina.

Incearca totusi sa pui pozele la rezolutia de 800 x 600, ca nu arata prea grozav pagina.

Membru onorific teodors's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Varsta
    37
    Posturi
    589
    Thanks
    369

Implicit

Sa o stapanesti sanatos si fara probleme multi kilometrii !

Pentru protectie ai putea incerca produsul acesta de a carui durabilitate te vei plictisi , fiind in recipient mic pretul este avantajos iar cantitatea ar trebui sa fie suficienta pentru destul de mult timp.

Membru onorific kryss782001's Avatar
    Data inscrierii
    iunie 2010
    Varsta
    39
    Posturi
    2,449
    Thanks
    3,224

Implicit

S-o stapanesti sanatos!
    DESTEAPTA-TE ROMANE!!!!

Membru onorific DAREM's Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2010
    Varsta
    39
    Posturi
    2,832
    Thanks
    2,374

Implicit

S-o stapanesti sanatos, multi km fara probleme si multe prezentari, culoarea se preteaza la multe...
    EXCELLENCE is never an accident, it is always the result of HIGH INTENTION, SINCERE EFFORT, INTELLIGENT DIRECTION, SKILLFUL EXECUTION and THE VISION TO SEE OBSTACLE AS OPPORTUNITY...

Data inscrierii
    mai 2012
    Varsta
    38
    Posturi
    1,566
    Thanks
    1,715

Implicit

multumesc pentru urari
    In spatele acelui luciu insa exista panze de paianjen si zgarieturi de lac. (vizibile bineinteles in anumite jocuri de lumina). Imi si inchipui cum era plimbat praful cu carpa. Azi imi zicea cineva la servici ce bine arata masina („e intretinuta nu gluma„), era si iinorat afara si nici macar panza de paianjen nu o remarcai. Cand am ajuns la garaj si am tras masina sa bata lumina pentru a vedea cum arata capota de fapt mi-am pus mainile in cap ) De-ar sti insa ce inseamna o adevarata intretinere - adica detailing si atentie pana si la o mica zgarietura de lac.

Premium user CosminSM's Avatar
    Data inscrierii
    martie 2010
    Varsta
    29
    Posturi
    3,618
    Thanks
    1,326

Implicit

Frumoasa masina, arata foarte bine. S-o stapanesti sanatos!

Daca este pasiune, cu timpul toate se vor rezolva.

Data inscrierii
    mai 2012
    Varsta
    38
    Posturi
    1,566
    Thanks
    1,715

Implicit

Cateva imagini cu skoduta dupa ce a primit o ceara Meguiars Gold Class Carnauba Plus.
    - la cateva zile dupa aplicare:

Dupa prima spalare (cum arata inainte de spalare nu a fost atat de murdara niciodata...depozit de praf de la o plimbare pe la tara ).

10. The Following User Says Thank You to lenzexe For This Useful Post:

kryss782001 (03 iulie 2012)

Premium user OvidiuH's Avatar
    Data inscrierii
    aprilie 2011
    Varsta
    36
    Posturi
    5,575
    Thanks
    641

Implicit