Pagina 1 din 4 1234 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 31

Thread: Protejarea lacului...cum prevenim deteriorarea lui?

Fondator forum Cristi's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    50
    Posturi
    10,195
    Thanks
    197

Implicit Protejarea lacului...cum prevenim deteriorarea lui?

multi posesori de auto se plang de faptul ca lacul se exfoliaza, ca se distruge, etc, etc.poate le venim in ajutor cu ceva sfaturi de cum putem proteja si cum anume sa facem.

Pasionat de detailing vim78's Avatar
    Data inscrierii
    martie 2009
    Varsta
    40
    Posturi
    160
    Thanks
    0

da, sa o vopseasca la o vopsitorie buna, unde folosesc vopseluri si solventi de calitate, unde se respecta procesul tehnologic, unde pregatesc caroseria bine inainte si unde lasa vopseaua si lacul sa se coaca calumea in cuptor

Poti sa dai 10 sealanturi si ceruri daca cele mai sus spuse nu se respecta, degeaba.

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    36
    Posturi
    5,890
    Thanks
    760

De acord!

Nu ai cum sa protejezi o vopsea prost aplicata. Daca este sa se exfolieze, o va face indiferent de ce aplicam noi pe ea. Eu oricum sunt sceptic in ceea ce priveste calitatile protectoare ale unui sealant sau ceara.

Singurul sealant la care am vazut un test facut pe timp indelungat/accelerat este Gtechniq, dar se aplica numai de profesionisti (cica). Ar mai fi Autobalm de la Bilt Hamber Labs care a fost dezvoltat pentru a rezista in conditii vitrege, dar si Nanolex.

Ceara/sealant-ul sincer nu stiu ce protectie ofera. UV nu prea este cazul pentru ca avem lac, impotriva contaminarilor am vazut ca nu face nimic, tot fiind nevoie de clay, asa ca ce protejeaza?
    O folosesc pentru ca face procesul de curatare mai usor, arata bine si imi place ce se intampla cand ploua

Fondator forum Cristi's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    50
    Posturi
    10,195
    Thanks
    197

interesanta remarca in ultima fraza...cam dureros, dar...cam adevarat!

Pasionat de detailing adyp2003's Avatar
    Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Varsta
    35
    Posturi
    392
    Thanks
    0

Consimt si eu...
    Ceara este "vinovata" ca am aflat de acest forum. Cautam sa imi protejez cat de cat masina de gainat si am vrut sa invat cum sa aplic ceara, ca sa ii mai lungesc viata lacului.

Sunt curios cati ani ar rezista o vopsea intretinuta bine (nu de un maniac, ci de un om normal, sa zicem... ca noi). :D

geopsi
    Guest

Mie imi place sa cred ca protejaza ceva atat ceara cat si sealantul. In sensul asta o sa va spun si cum am constatat asta, poate e gresit.
    Cand am pus piciorul in masina habar nu aveam de ceara si altele, mai mult de atat, stergeam masina cu carpa. Aveam si vopseaua putin unflata de rugina pe aripa dreapta fata. E, rugina asta se vedea in mare cand ploua ca apareau pete maronii in zona.
    A trecut timpul, a venit ceara din supermarket, aia de la sonax si acum asta de la meguiars, ce credeti? Acum nu mai iese pic de rugina iar ce era atunci e si acum la fel. sincer cred ca daca dai cu ceara/sealant ceva protejezi, ce? Greu de spus, dar probabil exista o protectie la coroziune si poate altele.

Legat de bitum si altele, astea depind si de tipul de vopsea, lac. Pana sa apara pe skoda nu imi faceam probleme cu ce sa le indepartez ca la dacie ori ies la spalat ori dau usor cu unghia pe locul ala si pica.

Pasionat de detailing mihai_urotiorc's Avatar
    Data inscrierii
    mai 2009
    Varsta
    33
    Posturi
    168
    Thanks
    73

salutari ....la masina din semnatura pe partea de sus a masini si anume pe capota de sus langa trapa si putin mai spre spate am ceva pete asa am cumparat msina am tot dat eu polish-uri daca pot sa le numesc asa cu mana le fac eu de obicei ..cu toate ca am masina nu e bun buretele ala.....vreau sa va intreb cum le-as putea scoate petele alea sunt asa mai mate ....doar vopsit ...sau le pot scoate cumva .....va multumesc anticipat !!!scuze daca sunt off topic....cu stima mihai

Senior Member cornelp's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    38
    Posturi
    1,379
    Thanks
    0

Mihai daca vopseaua e matuita in zona respectiva un polish cred ca ar fi trebuit sa faca ceva.
    Daca sunt albicioase pete e posibil ca lacul in punctele alea sa fie afectat sau sa fie marcat de la diferiti contaminanti (gen excremente de pasare) si polish-ul polosit sa nu fi reusit sa scoata.

Fa o poza cu petele respective sa ne dam si noi cu parerea.

Pasionat de detailing adyp2003's Avatar
    Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Varsta
    35
    Posturi
    392
    Thanks
    0

Iata de ce nu va mai lipsi ceara niciodata de pe masina mea:

Gainatul nu adera mai deloc pe ceara si se curata foarte usor. Dupa cum vedeti in pozele de mai sus, masina a stat in soare de cand a rasarit pana la ora 12, cand am plecat de acasa. Deci, vreo 3-4 ore de plaja, sa tot fi prins gainatul ala. La un moment dat, s-a dezhidratat saracul si a inceput sa se increteasca.

Asta a fost o recolta slaba, uneori nu mai am nici un coltisor liber din parbriz. Manca-le-ar paduchii de vii, creaturi spurcate ca ele mai rar intalneste un detailer... :D

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    36
    Posturi
    5,890
    Thanks
    760

Este adevarat ca ceara protejeaza impotriva gainatilor intr-o oarecare masura, dar este o loterie totusi. Sunt vopseluri care chiar si neprotejate cu ceara rezista foarte bine atacurilor si sunt altele care orice ai pune pe ea tot se pateaza. Depinde mult si de ce a mancat pasarea in ziua respectiva :D
    Sunt multe variabile, daca ai avea aceasi pasare care sa faca inainte si dupa ceara, ar fi un test concludent , altfel eu sunt sceptic.

Ca mai bine sufli in iaurt si dai cu ceara, asta e altceva...

Pagina 1 din 4 1234 UltimUltim

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •