Pagina 8 din 18 PrimulPrimul ... 456789101112 ... UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 71 la 80 din 177

Thread: Finish Kare 1000P review

Membru onorific Xcars's Avatar
    Data inscrierii
    aprilie 2012
    Posturi
    237
    Thanks
    105

Implicit

Citat Original postat de greymda Vezi Post
    cu parere de rau (pentru mine, in cazul asta), eu-s de peste Prut. aici pe loc nu gasesc nici Collinite si nici FK (
    Depinde de unde esti, poate gasesti vreun coleg prin zona ta si te ajuta sa faci rost. Eu am vro 60km pana la Prut - Stanca Costesti
    My wife has shoes, I have polishers

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    februarie 2014
    Posturi
    146
    Thanks
    57

Implicit

eu pentru o masina doar.

ma gandesc ceva Autoglym Super Resin Polish (vreo 3-4 ture), apoi KF1000p (2 layere).
    tot manual. nu stiu ce o sa iasa, daca sincer)

Pasionat de detailing andrei0241's Avatar
    Data inscrierii
    februarie 2014
    Posturi
    521
    Thanks
    138

Implicit

Citat Original postat de OvidiuH Vezi Post
    Aplicarea si stergerea n-ar trebui sa-ti ia mai mult de 30-45 de minute. Totul depinde insa de mediul de aplicare, temperatura, umiditate, starea vopselei, cat de subtire si uniform e stratul aplicat etc. Testul degetului iti va fi mereu de ajutor.
    Despre ce e vorba la testul degetului? Desi am citit destul de pe forum, nu am mai intalnit asta ...

Si cateva intrebari legate de subiectul topicului:
    - aplicarea se face folosind miscari circulare sau linii drepte orizontale/verticale? Din primele poze as banui prima varianta, pe yt am vazut insa a doua varianta
    - daca se doreste aplicarea a doua straturi, la ce interval dupa primul se poate aplica cel de'am doilea?

Din cei care ati folosit produsul, cat timp acesta a fost pe masina ati folosit servicii self'wash? Daca da, in ce masura atata spuma aceasta protectie?
    Eu am de gand sa fac o curatare a masinii si la final sa aplic in 2 straturi 1000p'ul, insa cum nu am la indemana pentru inlaturarea mizeriei severe decat self'wash'ul de la Agip, as fi vrut sa stiu daca e mai buna varianta sa incerc sa raresc pe cat posibil vizitele p'acolo si sa aplic, pe cat posibil, metoda Garry Dean cu Wolf's wash 'n wipe

Membru onorific lenzexe's Avatar
    Data inscrierii
    mai 2012
    Varsta
    37
    Posturi
    1,519
    Thanks
    1,658

Implicit

Mizeria severa o poti inlatura cu ValetPro Citrus direct pe uscat, urmat de jet +2 BM.
    1000p il lasi maxim 30min apoi stergi. Degetul iti arata daca s-a uscat ceara pe suprafata (momentul ideal de stergere). Dand 2 maini sigur acoperi uniform. A doua aplicare ar fi ok dupa vreo 12 ore (la nivelul de curatare are 1 din 10 ca si 2685, care se aplica la 30min dupa primul strat...deci teoretic ar merge la fel, dar e posibil sa aiba ceva chimic ce nu recomanda oficial aplicarea la putin timp).
    Aplicarea o faci circular deoarece ai un control mai bun. Te vei descurca - nu poti gafa nimic cu acest sealant.

Trimis de pe al meu Orange Reyo folosind Tapatalk

5. The Following User Says Thank You to lenzexe For This Useful Post:

andrei0241 (24 mai 2014)

Pasionat de detailing Desmond's Avatar
    Data inscrierii
    martie 2014
    Varsta
    26
    Posturi
    479
    Thanks
    136

Implicit

Mizeria severa se inlatura cu un jet de apa initial, apoi poti aplica ce vrei tu, CPW, 2bm, etc. Ceara o stergi cand e uscata si devine alba. O sa fac si eu operatiunea 1000p intr-una din zilele urmatoare, poate o sa fac si un mic review; sunt tare curios cum se comporta fata de Hartglanz.

7. The Following User Says Thank You to Desmond For This Useful Post:

andrei0241 (24 mai 2014)

Membru onorific lenzexe's Avatar
    Data inscrierii
    mai 2012
    Varsta
    37
    Posturi
    1,519
    Thanks
    1,658

Implicit

Valet Pro Citrus e genul de APC exterior ce se aplica pe suprafata uscata pentru a inmuia mizeria, ce ulterior pleaca usor cu jet de apa (nu recomand jetul prea puternic si de aproape din majoritatea spalatoriilor). In acest fel previi si eventuale defecte cauzate de presiune asupra mizeriei uscate de pe suprafata (vorbim de cazuri izolate cand masina a mers pe drum de tara plin de noroi si ai un strat uscat evident in partea inferioara a masinii).

Stiu ce a facut un jet de spalatorie se jos in sus pe o aripa a masinii murdara de noroi - de aceea nici nu mai apelez la spalatoria respectiva si folosesc valetPro Citrus (1:10 cu apa calda diluat, din Kwazar Venus 2 litri) cand masina e prea murdara. In rest prespalarea o fac cu NanoBathe in dilutie 1:500, tot din Venus. Nu are sens sa dai cu ValetPro Citrus de suprafetele superioare (capota, plafon) daca au doar praf.

Pentru Romania 1000p si 2685 sunt ceruri ce se preteaza mai bine zonei (care e asa cum o stim cu totii ... 10 minute de condus si masina are pelicula de praf serioasa...contaminanti de tot felul, gaze si bondari).

Senior Member djfun's Avatar
    Data inscrierii
    august 2013
    Posturi
    1,373
    Thanks
    1,171

Implicit

Desmond metoda ta este gresita, prima oara eu zic sa aplici ceva pentru mizeria severa.
    Pentru a se desprinde mai usor de caroserie, aplicand o solutie o vei inmuia si va fi mai usor de indepartat.
    Asa direct cu jetul posibil sa capeti zgarieturi.

Sent from my iPhone using Tapatalk
    Prefer sa fiu, decat sa par...

Pasionat de detailing Desmond's Avatar
    Data inscrierii
    martie 2014
    Varsta
    26
    Posturi
    479
    Thanks
    136

Implicit

Depinde de la caz la caz. Clatirea initiala o faci si pentru a inmuia mizeria grosiera si si pentru a aduce caroseria la o temperatura optima de spalare; cu atat mai mult cu cat vine vara si caroseria va fi incalzita. Nu e mai bine sa inmoi mizeria cu apa, o lasi sa se scurga, intre timp se si raceste tabla si vopseaua, aplici APC, lasi sa actioneze iar apoi clatesti? Nu are rost sa intram in dezbateri pentru ca sunt si alti factori care influenteaza rezultatul final. Daca tot e frica asta de zgarieturi poti incerca cu un pistol de gradina legat la furtun (daca stai la casa si ai posibilitatea), insa nici cu jetul tinut la o distanta de aprox. 50-60 cm de masina nu vad vre-un risc.

Premium user OvidiuH's Avatar
    Data inscrierii
    aprilie 2011
    Varsta
    36
    Posturi
    5,569
    Thanks
    641

Implicit

Ti-au raspuns foarte bine colegii mai sus. Referitor la aplicare, poti sa aplici produsul prin miscari circulare, stanga-dreapta, in X, cum ti-e mai comod, important e ca produsul sa fie aplicat uniform si in strat subtire.

Premium user CosminSM's Avatar
    Data inscrierii
    martie 2010
    Varsta
    29
    Posturi
    3,618
    Thanks
    1,326

Implicit

Citat Original postat de andrei0241 Vezi Post
    Despre ce e vorba la testul degetului? Desi am citit destul de pe forum, nu am mai intalnit asta ...

Si cateva intrebari legate de subiectul topicului:
    - aplicarea se face folosind miscari circulare sau linii drepte orizontale/verticale? Din primele poze as banui prima varianta, pe yt am vazut insa a doua varianta
    - daca se doreste aplicarea a doua straturi, la ce interval dupa primul se poate aplica cel de'am doilea?

Din cei care ati folosit produsul, cat timp acesta a fost pe masina ati folosit servicii self'wash? Daca da, in ce masura atata spuma aceasta protectie?
    Eu am de gand sa fac o curatare a masinii si la final sa aplic in 2 straturi 1000p'ul, insa cum nu am la indemana pentru inlaturarea mizeriei severe decat self'wash'ul de la Agip, as fi vrut sa stiu daca e mai buna varianta sa incerc sa raresc pe cat posibil vizitele p'acolo si sa aplic, pe cat posibil, metoda Garry Dean cu Wolf's wash 'n wipe
    Eu zic ca este foarte bine exemplificat aici cu link-ul catre postul initial si mai multe dezbateri poti vedea aici. Este foarte important ca degetul sa fie curat, fara grasimi cand se face testul.

In rest, privind aspectul prespalarii in acest topic. Nu vad de ce se discuta aici astfel de subiecte avand in vedere ca este un review pentru o solutie de protectie (LSP).

13. The Following 2 Users Say Thank You to CosminSM For This Useful Post:

ionutz_cjv5 (26 mai 2014), kumkum (29 mai 2014)

Pagina 8 din 18 PrimulPrimul ... 456789101112 ... UltimUltim

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •