Pagina 1 din 18 1234511 ... UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 175

Thread: Finish Kare 1000P review

Premium user OvidiuH's Avatar
    Data inscrierii
    aprilie 2011
    Varsta
    36
    Posturi
    5,569
    Thanks
    640

Implicit Finish Kare 1000P review

Ca tot a venit frigul, iar iarna nu este departe, am zis sa fac o prezentare a LSP-ului ce-l voi folosi in acest sezon rece. Este vorba de sealantul celor de la Finish Kare, 1000P.

Pe numele sau complet, Hi-Temp Paste Wax 1000P este un produs 100% sintetic potrivit pentru conditii de drum dificile sau temperaturi extreme. Argument tocmai bun sa-l pun la incercare pe minunatele drumuri ale patriei noastre.

Produsul vine intr-un ambalaj mare de metal, de moda veche, asemanator cu cel folosit la 476s sau Megs #16. Ca sa-l deschideti o sa aveti nevoie de o surubelnita sau ceva ascutit. In interior, e o pasta solida de culoare crem cu un miros neplacut de solvent. Nu are niciun fel de aditiv de miros, nicio aroma, doar un miros brut de solvent.

Masina a fost spalata cu Magifoam si Maxi Suds, decontaminata cu Opti-Clay, iar apoi am trecut direct la aplicarea protectiei. Aceasta a fost aplicata in dublu strat in zona pragurilor, zona de sub bandouri, bara fata si spate si in strat simplu in rest.

Pentru aplicare am folosit un aplicator Meguiar’s si am incercat doua metode. Mai intai metoda clasica, cu aplicatorul uscat, si apoi cu aplicatorul umezit, metoda pe care o folosesc adesea la cerurile solide.

Cu aplicatorul uscat, pasta se intinde usor pe caroserie, insa buffingul se face destul de anevoios, iar pe anumite zone chiar a fost nevoie sa insist mai mult.

Cu aplicatorul umed, pasta se intinde la fel de usor, insa, spre deosebire de metoda anterioara, buffingul devine mult mai facil, nefiind nevoie de presiune sau sa revin pe vreo portiune anterioara. Stergerea am facut-o cu o laveta ultra plush buffing cloth.

Din ce-am vazut, 1000P se usuca destul de rapid pe masina. Totusi, l-am lasat pe cam 20 de minute inainte de a-l sterge, pentru a-i permite sa se fixeze cum trebuie pe vopsea.

Dupa aplicarea pe caroserie, am trecut la jantele de iarna. Dupa ce au fost spalate cu Full Effect, decontaminate cu Deca Flash si argila, si aceastea un primit un strat de 1000P. Aplicarea si buffingul s-au facut la fel de usor ca pe caroserie, cu toate ca aici am folosit un aplicator uscat.

Aspectul final este extrem de lucios, iar masina pare efectiv laminata. Culoarea are o tenta ceva mai rece si mai putina adancime daca e sa o compar cu protectia avuta anterior, Meguiar’s #26, insa castiga la capitolul reflectivitate. Una peste alta, nu am luat sealantul neaparat pentru aspect, ci mai mult pentru protectia si durabilitatea oferita. Conform multor teste, ar trebui sa duca fara probleme cateva luni bune, iar acest lucru il voi confirma sau infirma si eu la primavara.

Pro
    - aspect placut, lucios, reflexii foarte bune
    - aplicare si buffing usor
    - poate fi folosit atat de caroserie, cat si pe post de sealant pentru jante
    - pret bun pentru cantitatea de produs primita
    - din teste, durabilitatea pare apropiata de cea a lui 476s, insa asupra acestui aspect voi reveni pe parcurs
    - ideal pentru conditii grele de drum, fiind o buna varianta de protectie pentru iarna
    - economicos in folosinta, se consuma putin produs la o aplicare

Contra
    - miros neplacut de solvent
    - desi ofera un luciu placut, rapeste putin din caldura culorilor

2. The Following 16 Users Say Thank You to OvidiuH For This Useful Post:

+ Show/Hide list of the thanked

10thmandown (04 septembrie 2012), 81rgl (10 aprilie 2013), BoggDaNN (21 ianuarie 2012), CosminSM (17 noiembrie 2011), dadu (22 februarie 2014), Dore.A (18 noiembrie 2011), Gabi_S (17 noiembrie 2011), ionutz_cjv5 (18 noiembrie 2011), kryss782001 (17 noiembrie 2011), LA_Detailing (17 noiembrie 2011), optiqu3st (31 decembrie 2013), PRESTIGE (16 aprilie 2014), Tamas (21 ianuarie 2012), TheSaint (17 noiembrie 2011), toni (17 noiembrie 2011), whitewolf74 (12 octombrie 2016)

Pasionat de detailing Ovi's Avatar
    Data inscrierii
    iunie 2011
    Varsta
    31
    Posturi
    207
    Thanks
    248

Implicit

Multumim pentru review

Am fost ei eu tentat sa cumpar pe langa 476s o cutie de FK 1000p dar dupa ce am citit parerile oamenilor despre prima, am renuntat.

Sa ne tii la curent cu durabilitatea.

Numa' bine!

Fondator forum Cristi's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    49
    Posturi
    10,195
    Thanks
    197

Implicit

un review foarte complet, de fapt nici nu ma mai surprinde; cand e vb de reviewuri, Ovidiu e la inaltime..
    apropo de punctele notate de tine cu "-", cel in care spui ca acest sealant nu ofera adancime vopselei. e normal sa fie asa, sealanturile nu ofera acelasi luciu si profunzime vopselei precum o ceara, in schimb la capitolul durabilitate, sunt cele mai bune!

Data inscrierii
    aprilie 2011
    Varsta
    36
    Posturi
    5,569
    Thanks
    640

Implicit

Corect, Cristi, cam asa e cu toate sealanturile.

Membru onorific DAREM's Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2010
    Varsta
    39
    Posturi
    2,828
    Thanks
    2,361

Implicit

Felicitari Ovidiu, frumos si la obiect prezentarea ta!+rep

Totusi, parca ai aplicat Megs#26 pe aceeasi masina acum ceva timp, sau confund eu iar?!!
    EXCELLENCE is never an accident, it is always the result of HIGH INTENTION, SINCERE EFFORT, INTELLIGENT DIRECTION, SKILLFUL EXECUTION and THE VISION TO SEE OBSTACLE AS OPPORTUNITY...

Membru onorific Barbone's Avatar
    Data inscrierii
    octombrie 2009
    Varsta
    39
    Posturi
    1,785
    Thanks
    152

Implicit

Un review foarte bun.

Multumim Ovidiu.
    VW Golf V '08, 1,9 TDI 4 Motion

Data inscrierii
    aprilie 2011
    Varsta
    36
    Posturi
    5,569
    Thanks
    640

Implicit

Citat Original postat de DAREM Vezi Post
    Totusi, parca ai aplicat Megs#26 pe aceeasi masina acum ceva timp, sau confund eu iar?!!
    L-am avut doua luni si jumatate pe masina, apoi l-am dat jos ca sa-i fac loc lui 1000P. Era inca foarte prezent, dupa cum se poate vedea aici.

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    34
    Posturi
    5,646
    Thanks
    692

Implicit

Foarte complet review-ul Ovidiu, bravo!

Mi se pare putin ciudat ca ti s-a parut ceva mai dificil buffing-ul, la mine s-a sters excelent de fiecare data.
    Mie imi place foarte mult aspectul pe care il lasa (cel putin pe masina mea) si ca isi pastreaza slickness-ul mult timp.
    VW Golf VII GTI
    My detailing blog

Data inscrierii
    aprilie 2011
    Varsta
    36
    Posturi
    5,569
    Thanks
    640

Implicit

Posibil sa fi aplicat pe alocuri putin mai gros cu aplicatorul uscat, cine stie. Am si fost nevoit sa lucrez la aproximativ 10-12 grade, ceea ce n-a fost tocmai comfortabil.

Referitor la aspect, intr-adevar este foarte slick si placut la atingere. De asemenea ce-am mai remarcat, insa am uitat sa mentionez in review este efectul antistatic al acestul sealant. Praful se depune mult mai greu pe masina. Posibil sa fie doar o impresie, insa pana acum asa mi s-a parut. O sa mai verific si pe viitor asta.

11. The Following User Says Thank You to OvidiuH For This Useful Post:

Alex.S (26 aprilie 2012)

Premium user TheSaint's Avatar
    Data inscrierii
    martie 2011
    Varsta
    39
    Posturi
    3,323
    Thanks
    2,023

Implicit

felicitari pentru review, foarte bun ca de obicei.

Acelasi lucru ca si Toni, nu prea inteleg cum sa fie mai dificil buffing-ul la prima varianta de aplicare?!? cel mult te poate ajuta sa nu intre ceara in aplicator si sa se transfere mai bine pe vopsea...
    Cum iti dai seama de efectul antistatic?

+rep

Pagina 1 din 18 1234511 ... UltimUltim

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •