Pagina 1 din 3 123 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 21

Thread: Curatare Motor si Review Supermafrasol

Pasionat de detailing tox's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2011
    Posturi
    527
    Thanks
    481

Implicit Curatare Motor si Review Supermafrasol

Buna seara!

Astazi fiind ultima zi fara ploaie din saptamana asta (dupa prognoze) am decis sa-mi fac putin timp sa curat motorul, care nu a fost ingrijit decat superficial de mine, si deloc de proprietarul anterior al masinii.

Pentru aceasta operatie am decis sa folosesc degresantul Supermafrasol.

Dilutia a fost de 30 ml produs la 500 ml apa distilata.

La inceput, motorul arata cam asa:
    (pozele sunt facute cu telefonul, camera e imprumutata)

Am inceput prin a demonta airboxul, galeria de plastic de admisie, capacul motorului si capacul de la filtrul de polen, pe care le-am curatat separat cu aceeasi solutie, dupa care am izolat toate mufele ce nu aveau protectie cauciucata cu banda alba de hartie.

Tin sa precizez ca solutia se usuca foarte repede. Maxim in 2 minute era uscata in proportie de 50%, lucru ce a facut lucrul pe portiuni mari dificil, si lasarea produsului sa actioneze, si mai dificila.

Am curatat mai intai piesele din plastic demontate, am pulverizat solutia, lasat cam 30 de secunde sa actioneze, dupa care am agitat cu o pensula. Rezultatele au fost foarte bune, piesele ramanand foarte curate!

Cand am trecut la compartimentul motor, s-a schimbat treaba. In domeniul in care trebuia sa exceleze, produsul a cam lasat de dorit.

Am folosit aceeasi tehnica: pulverizat, 30 sec timp de actionare, dupa care am agitat cu pensula. Produsul reusea sa indeparteze doar straturile subtiri de murdarie, zonele mai cu probleme au trebuit 'agitate' destul de temeinic cu pensula...

Parti ale motorului precum zona din jurul busonului de ulei s-au degresat si curatat foarte usor (suprafata plana, reziduuri relativ proaspete), dar pe zonele cu ulei si praf incrustat a fost nevoie de munca sustinuta. Probabil daca aveam o perie lucrurile stateau altfel, dar presupun ca pe anumite parti tin plastic nu puteam lucra cu ea, riscand sa las zgarieturi inestetice.

Dupa ce am terminat de curatat toata mizeria vizibila, am facut un experiment:

Am aplicat ceara pe partile metalice vopsite din compartimentul motor, pe unde se scurge apa de ploaie. Sper ca acum datorita suprafetei mult mai alunecoase apa nu va putea 'poposi', mai ales pe suprafetele inclinate, impiedicand astfel depozitarea gunoaielor, insectelor, si a prafului (care ulterior se transforma in noroi) si posibilitatea de a se crea dopuri la scurgerile apei de catre gunoaie acumulate, si acumularea apei (problema grava la Audi, apa se poate scurge in habitaclu, daca scurgerile sunt infundate, in zona computerului de confort). Ca de obicei, aplicarea si buffingul la Dodo Juice a fost de vis, wipe on - wait - wipe off. Pentru aplicare am folosit un patratel taiat dintr-un burete, cu o parte foarte densa, si s-a ridicat la masura asteptarilor: dozarea a fost precisa si nu s-a imbibat foarte tare cu produs.

Am reusit, spun eu, sa iau cam 80-85% din mizeria de suprafata, pot spune ca momentan sunt multumit de rezultat.

Poze de dupa:

Din pacate bateria a ramas murdara de praf, cand terminasem era deja intuneric si n-am mai apucat sa o curat (a fost demontata pentru a putea ajunge sub ea)

Cateva impresii despre Supermafrasol:

-e un produs bun, care folosit regulat pe masina da rezultate satisfacatoare. La mizerie veche nu exceleaza.

-dilutia sa spunem ca e OK pentru pretul care il are. (producatorul recomanda o dilutie mai mare decat am folosit eu)

-eficienta scazuta (m-a prins noaptea )

As mai cumpara acest produs? Probabil ca in aceasta perioada nu. As alege ceva mai eficient, deoarece orele de lumina si temperatura propice sunt numarate. Probabil vara cand sunt multe ore de caldura si lumina, si nu sunt presat de timp, l-as folosi, datorita in parte si pretului relativ bun.

Astept critici, pareri, impresii, sfaturi, etc. Sunt sigur ca am uitat detalii, daca imi voi mai aduce ceva aminte voi reveni.
    Last edited by tox; 11 octombrie 2011 at 22:42.

2. The Following 9 Users Say Thank You to tox For This Useful Post:

BoggDaNN (16 februarie 2012), CosminSM (12 octombrie 2011), DAREM (12 octombrie 2011), fetherw80 (11 octombrie 2011), LA_Detailing (11 octombrie 2011), Maco (12 octombrie 2011), OvidiuH (11 octombrie 2011), TheSaint (12 octombrie 2011), toni (12 octombrie 2011)

Premium user OvidiuH's Avatar
    Data inscrierii
    aprilie 2011
    Posturi
    5,598
    Thanks
    644

Implicit

Frumoasa descrierea. La mai multe.

+ rep

4. The Following User Says Thank You to OvidiuH For This Useful Post:

tox (11 octombrie 2011)

Senior Member LA_Detailing's Avatar
    Data inscrierii
    ianuarie 2011
    Varsta
    33
    Posturi
    1,223
    Thanks
    1,233

Implicit

Felicitari Tox! Motorul curatat arata foarte bine! Multumim de review! +rep
    De ce nu ai respectat dilutia recomandata? Ma gandesc, mizeria veche se curata mult mai usor...

6. The Following User Says Thank You to LA_Detailing For This Useful Post:

tox (12 octombrie 2011)

Data inscrierii
    iulie 2011
    Posturi
    527
    Thanks
    481

Implicit

Multumesc!
    Producatorul recomanda o dilutie mai mare => mai putin produs, eu am folosit o dilutie mai mica (produsul diluat mai putin) => mai mult produs la aceeasi cantitate de apa.

8. The Following User Says Thank You to tox For This Useful Post:

LA_Detailing (11 octombrie 2011)

Premium user TheSaint's Avatar
    Data inscrierii
    martie 2011
    Varsta
    40
    Posturi
    3,323
    Thanks
    2,023

Implicit

Sincer sa fiu si eu am fost cam dezamagit de produs, la mine am avut senzatia ca nu dizolva pete relativ usoare... o sa incerc o concentratie mai mare. La concentratie mica merge la degresat caroseria, sa dai ceara jos. A incercat cineva asta?

Pacat ca nu ai pus si poze cu elementele protejate.
    Nu ai aplicat niciun dressing?

10. The Following User Says Thank You to TheSaint For This Useful Post:

tox (12 octombrie 2011)

Membru onorific DAREM's Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2010
    Varsta
    40
    Posturi
    2,841
    Thanks
    2,386

Implicit

Felicitari @tox pentru review! +rep
    Interesant ca nu ai fost prea multumit de el nici la dilutie mai mica decat cea recomandata, parca 1:70.
    Ce dressing ai folosit pe plastice, sigur ai dat cu ceva?!
    EXCELLENCE is never an accident, it is always the result of HIGH INTENTION, SINCERE EFFORT, INTELLIGENT DIRECTION, SKILLFUL EXECUTION and THE VISION TO SEE OBSTACLE AS OPPORTUNITY...

12. The Following User Says Thank You to DAREM For This Useful Post:

tox (12 octombrie 2011)

Data inscrierii
    iulie 2011
    Posturi
    527
    Thanks
    481

Implicit

Multumesc!

TheSaint: partile date cu ceara nu erau lucioase, erau oarecum mate, si aspectul lor nu s-a schimbat prea mult, in schimb au devenit foarte alunecoase.

Darem: plasticele au primit un dressing adus de prin Germania de un prieten, am uitat cum se numeste (o firma de pe acolo)

Membru onorific kryss782001's Avatar
    Data inscrierii
    iunie 2010
    Varsta
    40
    Posturi
    2,449
    Thanks
    3,248

Implicit

multumim pt review!
    arata foarte bine dupa,are aspectul acela de nou.
    +rep
    DESTEAPTA-TE ROMANE!!!!

15. The Following User Says Thank You to kryss782001 For This Useful Post:

tox (12 octombrie 2011)

Premium user CosminSM's Avatar
    Data inscrierii
    martie 2010
    Varsta
    29
    Posturi
    3,618
    Thanks
    1,326

Implicit

A iesit foarte frumos! Felicitari!

Am mai vazut si altii care folosesc supermafrasol la curatarea motoarelor si cutiilor de viteza doar ca il dilueaza mult mai putin (nu mai stiu exact cat). Tin sa mentionez ca la concentratia asta folosesc produsul doar pe metal (fonta, aluminiu) si nu pe plastice.

17. The Following User Says Thank You to CosminSM For This Useful Post:

tox (12 octombrie 2011)

Pasionat de detailing bogo4all's Avatar
    Data inscrierii
    aprilie 2011
    Varsta
    29
    Posturi
    208
    Thanks
    12

Implicit

Poi acuma nu stiu daca sunt produse care sa-ti faca treaba ta... doar sa limpezesti....
    Eu l-am folosit si pot sa spun ca am fost mai mult decat multumit la banii si dilutia pe care o are....pe total eu zic ca e un produs foarte bun ceea ce se vede si in pozele tale de end... frumos!

19. The Following User Says Thank You to bogo4all For This Useful Post:

tox (12 octombrie 2011)

Pagina 1 din 3 123 UltimUltim

Tags for this Thread

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •