Pagina 1 din 3 123 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 21

Thread: Test long term - 4 tipuri de ceara

Membru onorific heaven's Avatar
    Data inscrierii
    februarie 2011
    Varsta
    34
    Posturi
    252
    Thanks
    46

Implicit Test long term - 4 tipuri de ceara

Salut,
    Azi va prezint un test comparativ la 4 tipuri de ceara. Momentan am avut in toolkit urmatoarele:
    - Sonax Xtreme 1 Full Protect
    - Collinite 476s
    - Natty Paste White
    - Meguiar's X-press
    In fiecare saptamana masina va fi prespalata cu Magifoam si apoi 2bm cu Dodo Juice BTBM.
    Sa incepem:

Toate au aproximativ aceeasi consistenta. Natty Paste are un miros foarte placut de nuca de cocos. Am incercat putin timp sa gasesc cumva proportia de carnauba din ele dar nu prea am avut rezultate.
    Sa trecem la aplicare. Cum masina avea deja un aplicata ceara Sonax, dupa spalarea cu foam si 2bm am curatat suprafata de test de 2 ori cu IPA, dupa care am impartit in 4.

Am trecut apoi la aplicare. Am aplicat manual fiecare tip de ceara. Ca si usurinta in aplicare Meg's X-press este cea mai usoara intrucat este lichida, iar din celelalte solide Collinite este putin mai grea de aplicat avand o densitate putin mai mare.

Dupa uscare am trecut la buffing. Natty Paste a fost foarte usoara de curatat, apoi Meg's X-press, apoi Sonax si ultima Collinite la care am stat aproape dublu ca si timp fata de celelalte. Nu am aplicat strat gros, ci doar este dificil procesul de buffing cu aceasta ceara, probabil din nou pentru ca este ceva mai densa decat celelalte.

Ca si reflexie mi-a fost destul de greu de observat vreo diferenta, de asemenea nu stiu cat puteti sa va dati seama din poze, totusi ca si parere personala Natty arata cel mai bine.

Beading. Puteti vedea cum ceara Meg's X-press este putin in urma celorlalte. Am aplicat un singur strat la toate asa ca nu stiu daca aplicarea a doua straturi ar oferi un rezultat mai bun. Cel mai bun beading mi s-a parut ca il are Collinite, si apoi Natty si Sonax.

Voi reveni cu informatii despre durabilitate si look in fiecare noua saptamana.
    Toate cele bune!

2. The Following 18 Users Say Thank You to heaven For This Useful Post:

+ Show/Hide list of the thanked

aikonelutzu (16 mai 2011), Azzuro (16 mai 2011), buldy (17 mai 2011), CosminSM (16 mai 2011), Cristi (16 mai 2011), crushburn2003 (16 mai 2011), ionutz_cjv5 (16 mai 2011), Ionut_BV (17 septembrie 2011), kryss782001 (16 mai 2011), LA_Detailing (23 mai 2011), marean (17 mai 2011), maximilianul (16 mai 2011), OvidiuH (16 mai 2011), tgv9698 (17 mai 2011), TheSaint (16 mai 2011), toni (16 mai 2011), tox (11 august 2011), xew (16 mai 2011)

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    35
    Posturi
    5,754
    Thanks
    711

Implicit

Super! Un test foarte bun, acum asteptam
    VW Golf VII GTI
    My detailing blog

Fondator forum Cristi's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    49
    Posturi
    10,195
    Thanks
    197

Implicit

excelent! poate mai incearca si alt coleg inca trei tipuri de ceara si uite asa facem un test al cat mai multor ceruri.

Data inscrierii
    februarie 2011
    Varsta
    34
    Posturi
    252
    Thanks
    46

Implicit

multumesc! eu sunt curios cum rezista aceste produse in conditiile din romanica. spre exemplu lumea zice ca 476s tine si 6 luni pe masina ori eu ma cam indoiesc )

daca nu se baga altcineva la test, mai fac eu unul pentru ca vreau sa mai testez inca vreo 3 tipuri de ceara si vreo 2 de sealant :D

Premium user CosminSM's Avatar
    Data inscrierii
    martie 2010
    Varsta
    29
    Posturi
    3,618
    Thanks
    1,326

Implicit

Frumos Heaven! Felicitari si +rep!

Mi-ai luat-o inainte . O sa fac si eu un test asemanator luna aceasta cu cateva LSP-uri.

Membru onorific crushburn2003's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2009
    Varsta
    36
    Posturi
    687
    Thanks
    537

Implicit

Foarte tare testul, bravo.....

Membru onorific kryss782001's Avatar
    Data inscrierii
    iunie 2010
    Varsta
    39
    Posturi
    2,449
    Thanks
    3,248

Implicit

multumim pt review!+rep
    chiar sunt curios de Collinite 476s.
    DESTEAPTA-TE ROMANE!!!!

Data inscrierii
    februarie 2011
    Varsta
    34
    Posturi
    252
    Thanks
    46

Implicit

si e sunt la fel de curios de collinite... o sa incerc si 915 cat de curand... cosmin ce LSP ai in plan sa incerci, barem sa nu iau si eu aceleasi produse. iau altele si testam cat mai multe!

Premium user CosminSM's Avatar
    Data inscrierii
    martie 2010
    Varsta
    29
    Posturi
    3,618
    Thanks
    1,326

Implicit

Vreo 5 sau 6 o sa incerc (cate am). Poti incerca care vrei fiindca eu cu siguranta voi pune colli476 si meg's x-press desi ai facut si tu testul cu ele. Eu zic ca este mai bine asa fiindca infirmam sau confirmam care LSP este mai durabil.

Membru onorific DAREM's Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2010
    Varsta
    40
    Posturi
    2,833
    Thanks
    2,382

Implicit

Super aceasta idee si felicitari celor care au facut/vor face acest tip de teste! +rep
    Parerea mea este ca ar fi bine sa se foloseasca cat mai multe ceruri, chiar daca au fost folosite de alti useri in testele lor! In acest fel iti poti face o idee, prin comparatie, despre lsp-uri, chiar daca nu pot fi conditiile de test identice!
    Promit sa fac si eu unul cu tot ce am, dar dupa 15 iunie!

Numai bine!

LE: mi-a venit o idee, pe capota de test sa fac acest tip de test. In primul rand sa termin si cealalta jumatate si apoi sa aplic lsp-urile. Ca sa fie testul si mai dur...ma gandeam ca in fiecare zi sa aplic/pulverizez apa de mare. Din pacate nu am unde sa tin acea capota afara, va ramane numai in garajul pe care il stiti din poze. Ce parerea aveti?
    Last edited by DAREM; 17 mai 2011 at 12:31.
    EXCELLENCE is never an accident, it is always the result of HIGH INTENTION, SINCERE EFFORT, INTELLIGENT DIRECTION, SKILLFUL EXECUTION and THE VISION TO SEE OBSTACLE AS OPPORTUNITY...

Pagina 1 din 3 123 UltimUltim

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •