Pagina 1 din 42 1234511 ... UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 420

Thread: Aspirator umed uscat vs.aspirator injectie-extractie

Pasionat de detailing bogmotorsport's Avatar
    Data inscrierii
    decembrie 2010
    Varsta
    31
    Posturi
    555
    Thanks
    135

Implicit Aspirator umed uscat vs.aspirator injectie-extractie

Dupa cum spune titlul vreau sa dezbatem putin aceasta problema...Neavand unul in fata pentru a-l testa m-am uitat pe youtube la un Karcher 4001 Se spray-extractie pentru curatarea interioarelor auto si nu numai...Ce am observat la el este ca nu pulverizeaza continuu si chiar daca ar pulveriza nu stiu cat de eficient ar fi deoarece solutia dupa parerea mea nici nu are timp sa-si faca efectul de a scoate pata.Stiti cum e si daca te speli pe maini trebuie sa freci putin pentru a scoate murdaria....
    In schimb aspiratorul umed uscat face acelasi lucru doar ca el nu pulverizeaza insa cu ajutorul unui pulverizator manual se poate da in locurile in care se doreste a se curata iar cel mai important dupa parerea mea este ca putem lasa putin ca solutia sa-si faca efectul si o putem aspira dupa aceea
    Pretul unui Karcher cu injectie extractie de 1400W incepe cam de la suma de 187 de euro fara TVA asta insemnand cam 1000 de lei cu tot cu TVA pe cand un aspirator umed uscat karcher tot de 1400W incepe de la 67.40 euro fara tva ,deci 360 de lei cu tot cu tva.
    Merita oare diferenta de bani?Credeti ca este vreo diferenta intre cele doua la produsul final?
    Sa dezbatem putin...
    Eu zic ca nu merita cumparat unul cu injectie extractie insa nici nu am lucrat cu asa ceva urmand sa astept parerea profesionistilor
    In link-ul de aici vedeti cum lucreaza acest aparat cu injectie extractie

Pasionat de detailing AndreiSuzuki's Avatar
    Data inscrierii
    martie 2010
    Varsta
    30
    Posturi
    569
    Thanks
    33

Implicit

N-ar fi mai simplu cu un compresor si tornador? Iesi tot cam putin pana in 1000ron. Dezavantajul este greutatea compresorului. Adica ar cam trebui sa stai la curte..
    2006 Mazda 6
    2010 Skoda Octavia

Data inscrierii
    decembrie 2010
    Varsta
    31
    Posturi
    555
    Thanks
    135

Implicit

as vrea sa ne rezumam strict la cele doua amintite,cat despre tornador am vazut ca este 850 de ron plus compresor si rezerva de aer depaseste cum mult suma unui aspirator cu injectie extractie ca sa nu mai spun de umed uscat

Pasionat de detailing Minu's Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2009
    Varsta
    32
    Posturi
    612
    Thanks
    70

Implicit

Vezi ca era oferta la 4001 in Metro,700ron.
    Kia Proceed 1.6 GSL,Facelift,White.
    Honda CBR 600F

Senior Member LA_Detailing's Avatar
    Data inscrierii
    ianuarie 2011
    Varsta
    33
    Posturi
    1,223
    Thanks
    1,233

Implicit

Multumesc Bogmotorsport pt acest post. Si eu am aceleasi intrebari... M-am gandit ca ar fi mai eficient un aspirator umed-uscat, daca in prealabil solutia este pulverizata si chiar agitata cu o microfibra sau perie, dupa care aspirata. Cred ca timpul de uscare al tapiteriei ar fi mai scurt. Dar astept parerea celor cu experienta...

Membru onorific crushburn2003's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2009
    Varsta
    37
    Posturi
    698
    Thanks
    554

Implicit

Uite ca aici pot sa-mi dau o parere din propia experienta......
    primul an am lucrat doar cu cel umed uscat din lipsa fondurilor nu mi-am permis, acum am si injectie-extractie, pe drum e si torando2 :D

Aspirator umed uscat, intradevar faci acelasi lucru ca si cel cu injectie extractie mai putin partea cu limpezirea, unde e mult mai greu.

Cum procedez eu: pulvezirez solutie pe scaun, las un interval de timp 3-5 min, apoi trec la extractie, dupa dau drumul la limpezire cu ajutorul inj-extractiei....e etapa cu lipezire era foarte grea cu ajutorul aspiratorului umed uscat... o fi solutiile biodegradabile dar totusi cand ai scaune pline de pete fara o limpezire in prealabil buna nu faci nimica, te trezesti ca dupa o perioada iese pata, sunt patit si cu asta.....

Premium user Baracuda's Avatar
    Data inscrierii
    aprilie 2009
    Varsta
    36
    Posturi
    886
    Thanks
    62

Implicit

Eu am un Philips FC6844 si sunt foarte multumit de el. Este atat aspirator normal cat si cu injectie extractie de lichid. Deci ca si utilitate cel cu injectie extractie e foarte bun, ca pret poate nu este asa justificabil in cazul in care este folosit doar pentru masina.

Functia de injectie este independenta de cea de extractie, adica se poate freca solutia cu peria aspiratorului inainte de a incepe extractia.

http://www.domo.ro/Electrocasnice/As..._6844_slash_01

8. The Following User Says Thank You to Baracuda For This Useful Post:

tox (15 septembrie 2011)

Data inscrierii
    decembrie 2010
    Varsta
    31
    Posturi
    555
    Thanks
    135

Implicit

mie din video-ul acela mi se pare destul de slabut cel cu injectie extractie...adica nu vad sa faca cine stie ce pe cand daca luam in discutie tornador ala e nebunie...
    referindu-ma strict la cele 2 eu cred totusi ca nu face mare lucru adica daca chiar este pot pulveriza din nou cu apa si sa extrag din nou asa ma gandesc eu....atata doar ca aparatu ala face mecanic...dar pt 700 de lei diferenta parca ar merita umed uscat mai ales ca dupa cum spuneai tu,pulverizezi tot manual

Membru onorific DAREM's Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2010
    Varsta
    40
    Posturi
    2,842
    Thanks
    2,386

Implicit

Cred ca am mai spus in acest topic de el: Aspirator cu spalare Delonghi Pentavap, asta am eu, face treaba excelenta, este greoi, mare si are 5 functii. Nu l-as recomanda din cauza materialelor folosite la tije, la cap de extractie...in general la accesorii. Poate le-au schimbat intre timp, dar cam atat am eu sa-i reprosez.
    EXCELLENCE is never an accident, it is always the result of HIGH INTENTION, SINCERE EFFORT, INTELLIGENT DIRECTION, SKILLFUL EXECUTION and THE VISION TO SEE OBSTACLE AS OPPORTUNITY...

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    septembrie 2010
    Varsta
    28
    Posturi
    193
    Thanks
    21

Implicit

Eu am karcherul si am facut un review la el, dai un search. Sunt foarte multumit, dar cum am mai scris pentru tapiterii arunca putin mai multa apa decat trebe, iar surplusul e absorbit de buretele din scaun si nu mai poate fi extras, la covoare e mai ok. Am luat si un steamer karcher sc 1020 si folosesc aparatele combinat, Dupa mai multe experimente am ajuns la solutia cea mai eficienta da lucru cu el la tapiterii: Trecut cu steamarul pentru inmuiere, pulverizat cu solutie biocarpet, steamer pentru a eficientiza munca detergentului, frecat burete cu apa, apoi frecat cu perie daca e pata grava, extras cu asipratorul, steamer.Rezultat garantat. Functia de injectie este buna dar vara, ramane putin ud, cum am scris mai sus, apa absorbita de burete.

Pagina 1 din 42 1234511 ... UltimUltim

Tags for this Thread

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •