Pagina 6 din 7 PrimulPrimul ... 234567 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 51 la 60 din 61

Thread: Polishare geamuri

Pasionat de detailing the.mechanic's Avatar
    Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Posturi
    863
    Thanks
    6

Implicit

Asta daca pot convinge sa iasa afara, ca altfel cam degeaba. O sa incerc sa fac ceva ca sa pot posta poza.

Membru incepator
    Data inscrierii
    mai 2017
    Posturi
    33
    Thanks
    0

Implicit

Foloseste cineva oxid de ceriu preparat cu apa in procesul de polishare al elementelor din sticla ? Am vazut ca se poate cumpara si din romania iar pretul nu-i chiar unul de speriat..

Senior Member Muale's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    1,492
    Thanks
    188

Implicit

daca nu a folosit inca, sigur va folosi un coleg de aici.
    are totul pregatit, mai putin timpul.

Administrator ionutz_cjv5's Avatar
    Data inscrierii
    aprilie 2010
    Varsta
    37
    Posturi
    6,314
    Thanks
    6,135

Implicit

Am un client care e chimist si si-a preparat si a folosit. Nu stiu daca ajunge oxid de ceriu + apa.

Pasionat de detailing nazy's Avatar
    Data inscrierii
    octombrie 2014
    Varsta
    46
    Posturi
    267
    Thanks
    380

Implicit

Si eu am luat oxid de ceriu dar astept vremea sa se incalzeasca. Este prea rece, pentru mine, sa lucrez afara sau in garaj neincalzit. Eu nu am sa-l folosesc ca atare desi unii detaileri spun ca asa este cel mai eficient. Din pacate experienta mea putina nu-mi permite sa-l lucrez doar cu apa. Am facut altceva....am "imbunatatit" CarPro CeriGlass Polish cu o cantitate de oxid de ceriu. Ramane sa va spun, daca mai aveti rabdare pana la primavara, cum se lucreaza si cat de eficient este. Cobaiul va fi un auto Honda Jazz din 2007, traita pana anul trecut in Germania, cu un rulaj de aproximativ 145.000km si parbriz original. Geamul are holograme din plin si ceva zgarieturi de la stergatoare.
    Vom vedea ce va iesi.

Membru incepator
    Data inscrierii
    mai 2017
    Posturi
    33
    Thanks
    0

Implicit

si eu sunt foarte interesat sa testez.. am vazut ca foarte multi din afara prepara produsul cu apa pana capata o vascozitate ca a unui polish de finish.. Ideea ca nu prea am gasit nimic despre paduri.. il stiu pe cel de la sonax, dar nu stiu despre puterea de taiere sau mai multe detalii..

Nou Venit
    Data inscrierii
    august 2017
    Posturi
    1
    Thanks
    0

Implicit

Buna ziua colegi, am gasit si eu acum ceva timp oxid de ceriu si am zis sa incerc sa vad ce iese. Am gasit pe ebay la un pret ok si destule review-uri. A incercat cineva pana acum cu oxid de ceriu pregatit cu apa, nu cumparata pasta deja facuta gen ceriglass? Eu am geam atermic cel cu tenta albastra, tenta albastra este in masa sau exista posibilitatea ca atunci cand dau cu polish sa se duca? Oricum cand voi cumpara voi testa intr-o zona mica sa vad cum iese.

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    1,492
    Thanks
    188

Implicit

@nazy , noutati ?

Pasionat de detailing nazy's Avatar
    Data inscrierii
    octombrie 2014
    Varsta
    46
    Posturi
    267
    Thanks
    380

Implicit

@Muale, am si ceva noutati
    Asa cum am spus, am amestecat o buna cantitate de oxid de ceriu cu Ceriglass-ul pe care il aveam.
    Am lucrat parbrizul asa cum am mai facut si cu ceriglass simplu. Eficienta este clar imbunatatita dar tot nu am reusit sa fac corectia ca si pe lac. Evident, se folosesc pad-urile dedicate(eu am de la Sonax). A fost nevoie de stropiri mai dese cu apa pe suprafata de lucru dar si pe pad intrucat masina avea tendinta de "a topai" pe geam, periculos dealtiminteri. Per total sunt multumit de ceea ce a iesit. In afara pitting-ului nu mai am nimic deranjant pe parbriz iar noaptea este mult,mult mai bine. Nu mai ma deranjeaza atat de tare lumina farurilor.
    Nu sunt nici priceput, nu am nici ceva performant dar imi si displace profund sa fac poze iar din acest motiv nu a aparut un post dedicat.

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    1,492
    Thanks
    188

Implicit

ce e pitting ?
    ai avut probleme cu stergerea pastei la final, in special daca ai ceva ciobituri de pietre?
    eu am primit recent oxidul de ceriu si paduri si am luat si polish-ul de sticla de la Sonax.
    mai trebuie doar chef de munca (si un sort de protectie sa nu ma fac dalmatian )

pad-ul il cureti cu o perie sau il speli? la unele citeam ca nu se spala.

Pagina 6 din 7 PrimulPrimul ... 234567 UltimUltim

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •