Pagina 10 din 10 PrimulPrimul ... 678910
Sunt afisate rezultatele de la 91 la 98 din 98

Thread: Decontaminarea vopselei auto cu ajutorul argilei ( Clay)

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    34
    Posturi
    5,646
    Thanks
    692

Implicit

Citat Original postat de Adiursanu Vezi Post
    Daca despre accea zici ca lasa zgarieturi banuiesc ca si argila 3M e cam tot la fel deoarece diferenta de pret este minora nu ?
    Eu nu cred ca argila 3M care se vinde pe Ebay sub 10$ si vine din China este originala. Cea pe care am luat-o eu, avea in poza ambalaj de 3M, dar a venit invelita in plastic transparent, fara 3M.
    VW Golf VII GTI
    My detailing blog

Nou Venit
    Data inscrierii
    martie 2015
    Posturi
    2
    Thanks
    0

Implicit

Buna seara imi cer scuze daca sa mai discutat undeva dar am si eu o intrebare.Am un opel vectra B caravan din 2000 si as vrea sa i fac o decontaminare dar am o nelamurire.Masina mai are rugina nu e chiar impecabila,in cazul asta merita decontaminare sau trebuie numai pe masini complet impecabile?Si cam ce pret are o argila decontaminatoare,nu am un buget prea mare.

Pasionat de detailing hadrian27's Avatar
    Data inscrierii
    octombrie 2016
    Varsta
    38
    Posturi
    274
    Thanks
    607

Implicit

sunt mai multe descrise prin thread-uri... foarte ok pt buget este bilt hamber (ingrijireauto.ro) sau poti merge pe vicont (pro-detailing.ro)
    tu decizi daca e nevoie de o tratare a ruginei iar apoi vopsitorie sau inca mai merge asa, caz in care te ocupi de intretinere (spalari, decontaminari, protectii) argila fiind parte a decontaminarii si necesara pt o baza buna in cazul aplicarii protectiei... argila nu o sa-ti curete rugina
    in cazul meu, si daca masina are 14 ani si unele defecte, tot prefer sa intretin bine...
    PS: e recomandat sa-ti faci o prezentare in prealabil, astfel incat cei mai experimentati sa aibe informatii sa te poata ajuta

4. The Following User Says Thank You to hadrian27 For This Useful Post:

ionutz_cjv5 (05 martie 2017)

Pasionat de detailing CazyRO's Avatar
    Data inscrierii
    martie 2017
    Posturi
    89
    Thanks
    326

Implicit

Ma ajutati cu niste raspunsuri va rog?
    1. E buna de ceva argila Dodo Juice Argila Decontaminare 55g?
    2. Imi ajung 55 gr sa fac o masina?
    3. Exista posibilitatea sa matuiasa lacul daca o folosesc corespunzator, cu lubrifiant si fara apasare?

Data inscrierii
    octombrie 2016
    Varsta
    38
    Posturi
    274
    Thanks
    607

Implicit

Pot răspunde la:
    2. Da, de regula ajung 50g (eu m-am īncadrat de fiecare data).
    Eu o īmpart in cāteva bucati caci daca o scap pe jos sa o arunc si sa imi mai rămānă.
    3. Folosită corespunzător nu afectează. Cu o argila Soft e mai simplu sa zicem. Cu una agresiva tot simplu este dar eu am mai mare grija la apăsare si lubrifiere.

7. The Following User Says Thank You to hadrian27 For This Useful Post:

CazyRO (22 aprilie 2017)

Nou Venit
    Data inscrierii
    noiembrie 2017
    Posturi
    2
    Thanks
    0

Implicit

Azi am folosit pentru prima data argila Bilt Hamber, varianta soft, pe o masina culoare alba.
    Pot spune ca e usor de folosit si isi face treaba foarte bine. Am folosit cam jumatate din cutie, ca lubrefiant am folosit apa.
    Intrebare: la ce interval e recomandat a doua decontaminare? In primavara?

Pasionat de detailing alxblade's Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2014
    Posturi
    89
    Thanks
    136

Implicit

Citat Original postat de Amstaff Vezi Post
    Azi am folosit pentru prima data argila Bilt Hamber, varianta soft, pe o masina culoare alba.
    Pot spune ca e usor de folosit si isi face treaba foarte bine. Am folosit cam jumatate din cutie, ca lubrefiant am folosit apa.
    Intrebare: la ce interval e recomandat a doua decontaminare? In primavara?
    Cred ca ai folosit foarte mult, īnsă dacă nu ai aruncat-o, o mai poți folosi. O amesteci ca pe o plastilina și suprafața "se curăță".
    Decontaminarea se face doar atunci cānd este nevoie. Ca sa īți dai seama, cel mai ușor este sa pui o punga pe mana și sa o freci peste vopsea usor. Dacă simți ca agață, atunci treci din nou cu clay-ul. Poți īncerca si cu mana goala, făcānd comparație īntre masina ta decontaminata si alta doar spălată, sa īți faci o idee.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

10. The Following User Says Thank You to alxblade For This Useful Post:

ionutz_cjv5 (05 decembrie 2017)

Data inscrierii
    octombrie 2016
    Varsta
    38
    Posturi
    274
    Thanks
    607

Implicit

Eu folosesc argila de 2 ori pe an: primavara si toamna. Unii poate folosesc mai des ... iar altii vor considera ca nu este recomandat de atatea ori caci in anumite conditii s-ar putea sa afecteze lacul (probabil daca prinzi un firicel de nisip, ori freci prea tare, ori daca folosesti argila hard iar lacul este foarte moale...etc). Ca urmare, eu gandesc ca dupa spalare o curatare chimica (degresant, iron remover, etc.) ar trebui sa fie anterioara acestei curatari mecanice cu argila iar argila sa o folosesti cu grija.
    Teoretic argila o folosesti de cate ori vrei sa scapi de mizeriile adunate de-a lungul unei perioade de timp (si care nu ies din spalare) si care "stirbesc" din stralucirea lacului.
    Dar aceasta etapa s-ar putea spune ca este obligatorie si daca vrei sa aplici o protectie pt a spori longevitatea acesteia printr-o aderenta mai buna la stratul de lac.

12. The Following User Says Thank You to hadrian27 For This Useful Post:

ionutz_cjv5 (05 decembrie 2017)

Pagina 10 din 10 PrimulPrimul ... 678910

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •