Pagina 16 din 17 PrimulPrimul ... 6121314151617 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 151 la 160 din 164

Thread: Solutie parbriz anti-inghet?

Membru incepator
    Data inscrierii
    mai 2016
    Posturi
    37
    Thanks
    0

Implicit

Eu am schimbat stergatoarele toamna asta cu originale...originale care m-au tinut 8 ani fara sa scartie, fara sa maraie...
    S-a rupt lamela de cauciuc si incepuse sa faca zgomot.
    Fenomenul nu este de la stergatoare...
    Am facut aseara un test..pe geam curat si uscat....masina oprita, stationata toata ziua.
    Am turnat doua picaturi de solutie de sus de la marginea geamului....sa se scurga. Pana la jumatatea geamului si picatura si urma lasata de aceasta au inghetat.
    Nu am avut alcool in casa sa amestec 50-50% si sa experimentez din nou. Sper sa ajung zilele acestea sa cumpar o sticla de alcool.
    Am cumparat azi de la Petrom doua sticle dedicate (nu scrie nimic pe ambalaj decat Petrom) una de -20gr si una de -30gr...sa fac experiente si cu acestea.
    Last edited by pringles; 03 ianuarie 2017 at 15:57.

Membru incepator
    Data inscrierii
    decembrie 2016
    Posturi
    49
    Thanks
    3

Implicit

Dupa aceste zile cu temperaturi negative am fost multumit de produsele pro x. Spun produsele pentru ca am facut un amestec de 70% clear vision -20C si varianta premium lukoil cu etanol 30%. Daca stropesti suficient si ai stergatoarele bune lasa parbrizul imaculat plus ca se simte tratamentul hidrofob, face beading dupa apa. Ajuta mult stergatoarele bune si parbrizul cat de cat caldut. Mi as dori un produs similar celui de la lukoil si in magazine

3. The Following User Says Thank You to alex.b For This Useful Post:

Pro-X (10 ianuarie 2017)

Membru incepator
    Data inscrierii
    august 2016
    Posturi
    47
    Thanks
    13

Implicit

Eu personal, singura obiectie pe care o am, este in privinta ambalajului: mie cel putin imi este imposibil sa torn in rezervor fara sa dau pe langa. Un ambalaj gen punga ar fi mult mai practic, cel putin din punctul meu de vedere.
    Mazda 6, CD175
    Mazda 3, G165

Membru incepator
    Data inscrierii
    decembrie 2016
    Posturi
    49
    Thanks
    3

Implicit

100% de acord, e groaznic sa pui cu bidonul, dai sigur pe jos indiferent de cat de priceput esti. Punga e practica pui degetul pe dopul ala mic si nu versi nimic. Ar mai fi variante dar deja creste pretul ambalajului.

Pasionat de detailing Pro-X's Avatar
    Data inscrierii
    decembrie 2015
    Posturi
    158
    Thanks
    111

Implicit

Incepand cu primavara ce urmeaza, vom avea produsul Xtreme Clean Estival, cat si varianta de iarna la -25C (pe baza de Etanol), ambalat in bidon cu stut, ce faciliteaza turnatul in vasul masinii mult mai usor. L-am avut vara trecuta in magazinele Selgros si urmeaza sa-l avem disponibil vara/iarna, fara intrerupere in mai multe magazine.

Alex.b eu pana in prezent, in aceasta iarna am folosit doar Clear Vision -20C. In Brasov seara trecuta a fost foarte rece, la masina imi arata dimineata -21C si nu am avut probleme. Aveam cateva petece de gheata pe interiorul parbrizului ce ma deranjau in timp ce exteriorul dupa cateva stropiri arata impecabil, cu exceptia celui din stanga in partea de sus, unde nu apasa bine pe o distanta de 4-6cm si se forma gheata. Stergatoarele mele sunt vechi, au 2 ani si urmeaza sa le schimb in primavara...

Cine nu vrea sa arunce banii pe ambalaje, poate cumpara cu 3-4 lei o palnie, de care se poate folosi si pe care o poate tine in masina. Astfel orice produs de pe piata, ambalat in orice tip de ambalaj va fi usor de turnat in rezervorul masinii si nu veti fi limitati doar la ambalaje scumpe...
    Imagini Atasate Imagini Atasate
    Last edited by Pro-X; 10 ianuarie 2017 at 22:17.
    Pro-X reprezinta o gama de peste 65 produse pentru cosmetica si intretinere auto, FABRICATE IN ROMANIA
    Mai multe detalii gasiti pe site-ul nostru www.pro-x.ro sau pe Facebook: Pro-X Cosmetica si Intretinere Auto

7. The Following User Says Thank You to Pro-X For This Useful Post:

ionutz_cjv5 (12 ianuarie 2017)

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    33
    Posturi
    5,565
    Thanks
    672

Implicit

Aoleoooo nu suport pungile, mi se par imposibil de depozitat. Prefer bidonul oricand, trebuie doar putina atentie ca sa nu dai pe langa.
    VW Golf VII GTI
    My detailing blog

Membru incepator
    Data inscrierii
    august 2016
    Posturi
    47
    Thanks
    13

Implicit

Habar n-am cum e compartimentul motor la tine, dar la mine e imposibil! Palnia este o solutie pe care nu am incercat-o. Momentan folosesc un ambalaj de la concurenta, bidon cu stut, pe care il umplu de fiecare data.
    Mazda 6, CD175
    Mazda 3, G165

Membru incepator
    Data inscrierii
    decembrie 2016
    Posturi
    49
    Thanks
    3

Implicit

Palnia e o solutie normal, doar sa o ti la tine.

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    martie 2016
    Posturi
    134
    Thanks
    34

Implicit

In ultima luna experimentez un fenomen nou. Mi se infunda duzele, atat de la parbriz cat si de la luneta. Rezervorul e curat luna, am desfacut duzele cam acum o luna si le-am desfundat cu jet de aer, am pus APC in rezervor, am sprituit pana am terminat detergentul din rezervor. Am pus din nou Pro X de iarna si acum din nou s-au infundat. Nu am mai avut niciodata problema asta. Raman reziduuri de la lichidul de parbriz? E altceva? Nu sunt inghetate (sunt cu incalzire).

Pasionat de detailing Pro-X's Avatar
    Data inscrierii
    decembrie 2015
    Posturi
    158
    Thanks
    111

Implicit

AkaManah, nu pot sa-mi dau seama exact ce se intampla in cazul tau, care este motivul acestei probleme. Cu siguranta lichidul nostru de spalare parbriz Clear Vision, nu are cum sa-ti infunde duzele.
    Singuul lucru la care ma pot gandi, poti avea reziduuri mai vechi depuse pe instalatia de stropire, iar alcoolul din solutia de iarna iti curata instalatia. Faptul ca ai introdus APC-ul in vas si ai stropit pana ai golit rezervorul, cred ca are o eficienta mai scazuta decat lichidul de parbriz, ce contine 24% Metanol si tensioactivi. Deasemeni faptul ca lichidul de parbriz este prezent non-stop in instalatia masinii, poate sa inmoaie depunerile mai vechi. De aceea cred ca APC-ul nu a facut mare lucru...
    Pro-X reprezinta o gama de peste 65 produse pentru cosmetica si intretinere auto, FABRICATE IN ROMANIA
    Mai multe detalii gasiti pe site-ul nostru www.pro-x.ro sau pe Facebook: Pro-X Cosmetica si Intretinere Auto

13. The Following 2 Users Say Thank You to Pro-X For This Useful Post:

AkaManah (14 ianuarie 2017), ionutz_cjv5 (16 ianuarie 2017)

Pagina 16 din 17 PrimulPrimul ... 6121314151617 UltimUltim

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •