Pagina 13 din 17 PrimulPrimul ... 391011121314151617 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 121 la 130 din 164

Thread: Solutie parbriz anti-inghet?

Pasionat de detailing DaNyBuCsA's Avatar
    Data inscrierii
    august 2011
    Varsta
    21
    Posturi
    421
    Thanks
    7

Implicit

Eu stiu ce metanolul are proprietatea de a nu ingheta la loc. Pentrubdezghetare stiu ca izopropulicul dezgheata foarte bine insa la scurt timp se formeaza o pelicula de gheata. Pentru asta este bun Metilicul ,sa impiedice formarea peliculei. Nu imi sariti in cap in caz ca am fost informat prost

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    33
    Posturi
    5,528
    Thanks
    658

Implicit

Citat Original postat de flavius Vezi Post
    Am intrebat daca solutia de parbriz de la Pro-X contine metanol.
    Raspunsul il aveti aici:

Ca sa va raspund la intrebare, da, solutia noastra de spalare parbriz este pe baza de metanol. Avem si varianta pe baza de etanol care facem pentru un singur client cu marca privata. Avem si noi cateva intrebari, cine va zis ca solutia de spalare parbriz pe baza de metanol este mai daunatoare pentru ceara decat solutiile pe baza de etanol sau izopropanol? O solutie ce rezista la -20C contine 24-25% metanol sau 30-32% etanol/izopropanol. Deci exista o diferenta substantiala a concentratiei de alcool intre aceste variante. Mai mult, in Statele Unite si in Canada unde industria auto, detailing auto, wax si sealants sunt la ei acasa, pana acum d 2-3 ani nu gaseati pe piata decat solutii pe baza de metanol cum este si anoastra. Peste 95% din produsele de pe piata sunt pe baza de metanol. Cum va explicati fenomenul? Ceara de pe caroseriile auto se inlatura din foarte multe motive, inclusiv contactul cu slte substante chimice. Va trebui sa ma consult cu departamentul tehnic pe acest subiect, stiu ca ei testeaza efectul produselor noastre pe diferite suprafete...
    Problema nu este atat pentru masina cat pentru sanatate. Intr-adevar, foarte multe solutii contin metanol, dar asta nu inseamna ca e bine.
    Expunerea prelungita la metanol poate cauza orbirea dar si alte probleme.
    In solutiile de curatare casnice a fost interzisa folosirea metanolului printr-o directiva UE, asta ar trebui sa spuna multe despre expunerea la metanol.
    VW Golf VII GTI
    My detailing blog

3. The Following User Says Thank You to toni For This Useful Post:

cristib (15 decembrie 2015)

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    septembrie 2015
    Varsta
    40
    Posturi
    380
    Thanks
    233

Implicit

Nu contest faptul ca expunerea la metanol poate fi periculoasa (orbire) sau chiar fatala. Chiar daca expunerea la metanol (alcool metilic) se poate face prin multiple cai: ingerare, inhalare si chiar contactul cu pielea, totusi principala modalitate de a fi potential toxic ramane ingerarea, ceea ce nu e cazul (decat poate accidental) si e nevoie de 10ml (conc. 40%) pentru a produce orbirea si de 30ml (conc 40%), dupa unii chiar o cantitate mai mare, pentru a fi letal. Deci vorbim de concentratii aproape duble fata de cele care se regasesc in solutiile de spalat parbrizul.
    Daca ne referim la cealalta modalitate de expunere, adica inhalarea, aceasta poate produce efecte toxice mai mult in medii industriale deoarece e nevoie de o doza de 6000ppm (7800 mg/m3) pentru a avea efect letal.
    Contactul cu pielea e cel mai usor de combatut prin purtarea manusilor si/sau spalarea cu apa din abundenta.
    Daca ne gandim ca metanolul se mai gaseste si in alte produse: antigel, diluanti, solventi, unele produse de tipografie, pentru unii, care intra in contact prelungit cu acest alcool, ar putea fi cauza aparitiei unei boli profesionale si nu cred ca-si fac atatea griji, cu atat mai putin ar trebui sa ne ingrijoram noi, care intram in contact sporadic si la concentratii mai mici decat cele toxice.
    Ce e interesant la alcoolul metilic, e ca "tratamentul" in caz de intoxicatie este consumul de alcool etilic. Deci ca sa va luati toate masurile de siguranta, atunci cand va puneti lichid de parbriz in rezervor, obligatoriu trebuie sa consumati inainte 50 ml de palinca sau vreo 2 beri (preferabil cu prietenii) . Si uite cum un lucru nociv ca metanolul are si beneficii, devenind un motiv de socializare.

5. The Following 5 Users Say Thank You to aRa For This Useful Post:

ionutz_cjv5 (21 decembrie 2015), Narcis100 (26 decembrie 2016), ovidiucro (15 decembrie 2015), Pro-X (22 decembrie 2015), toni (16 decembrie 2015)

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    33
    Posturi
    5,528
    Thanks
    658

Implicit

Foarte bine punctat, aRa. Efectele nu trebuie exagerate, dar nici ignorate.
    Trebuie sa fim constienti de pericole, fie ca este vorba de metanolul din lichidul de parbriz sau alte chimicale care se gasesc in produsele de detailing. Asa cum purtam manusi de multe ori cand folosim alte produse, la fel de bine putem evita lichidele de parbriz cu metanol care pot avea efecte adverse. Este la latitudinea fiecaruia... Pana la urma tot ce putem face este sa fim informati si sa actionam in cunostinta de cauza, cam asta ar fi rolul unui forum de detailing zic eu.
    VW Golf VII GTI
    My detailing blog

7. The Following 5 Users Say Thank You to toni For This Useful Post:

aRa (16 decembrie 2015), ionutz_cjv5 (21 decembrie 2015), kumkum (18 decembrie 2015), ovidiucro (24 decembrie 2015), Stelian99 (16 decembrie 2015)

Membru incepator
    Data inscrierii
    decembrie 2016
    Posturi
    33
    Thanks
    0

Implicit

A avut cineva probleme dupa folosirea Pro X Clear Vision -20C cu pete sau decolorarea vopselei auto? Afecteaza lacul? Am vazut acum ca are metanol si deja l am bagat in masina, inca nu l am folosit, ma gandesc ca mai bine il scot cu un furtun si pun ce e aici recomandat un lichid pe baza de etanol.

Membru incepator
    Data inscrierii
    august 2016
    Posturi
    45
    Thanks
    8

Implicit

Eu nu am avut vreo problema de la folosirea lichidelor de parbriz pe baza de metanol in 12 ani, 300000km si 3 masini(renault, opel, mazda). Acum am in rezervor ProX de -40. Succes!
    Mazda 6, CD175
    Mazda 3, G165

10. The Following User Says Thank You to Hadrian For This Useful Post:

ionutz_cjv5 (23 decembrie 2016)

Pasionat de detailing Pro-X's Avatar
    Data inscrierii
    decembrie 2015
    Posturi
    126
    Thanks
    93

Implicit

Citat Original postat de alex.b Vezi Post
    A avut cineva probleme dupa folosirea Pro X Clear Vision -20C cu pete sau decolorarea vopselei auto? Afecteaza lacul? Am vazut acum ca are metanol si deja l am bagat in masina, inca nu l am folosit, ma gandesc ca mai bine il scot cu un furtun si pun ce e aici recomandat un lichid pe baza de etanol.

Alex.b alcoolul metilic cunoscut sub numele de Metanol, ce folosim noi in lichidul de spalare parbriz Clear Vision -20C, este mai putin daunator sau are proprietati mai putin corozive asupra suprafetelor automobilului, decat celelalte doua alternative (alcoolul etilic - Etanol sau alcoolul izopropilic - Izopropanol).

In schimb Metanolul este mult mai periculos pentru sanatate (nociv sau toxic), in special daca este baut.

Clear Vision -20C contine 24% Metanol in compozitie. Pentru linistea ta, iti dau link-ul unor Fise cu Date de Securitate ale unor lichide de spalare parbriz, ce contin pana la 70% Metanol in compozitie. Dupa cum bine stim, in Statele Unite, Canada, Rusia, etc., peste 90% din lichidele de spalare parbriz sunt pe baza de Metanol. Asa ca, Metanolul nu reprezinta un pericol pentru lacul sau vopseaua masinii tale, nu decoloreaza si nu lasa pete. Exact de aceea branduri de renume precum RainX, Prestone, etc., au ales sa foloseaca Metanol in lichidul lor de spalare parbriz.

http://s7d9.scene7.com/is/content/GenuinePartsCompany/1800574pdf?$PDF$
    http://s7d9.scene7.com/is/content/GenuinePartsCompany/1393298pdf?$PDF$
    http://www.online.petro-canada.ca/da...n_CA/4saww.pdf
    http://co.vermilion.il.us/MSDS/EMA/8...nex_Deicer.pdf
    http://msdsdigital.com/system/files/...er%20Fluid.pdf
    http://www.splashwash.com/files/4114...h_-30F_SDS.pdf

Am mai citit aici pareri similare, unde cred ca pericolul Metanolului asupra sanatatii este imediat asociat ca fiind "daunator suprafetelor masinii" sau poate faptul ca cele mai proaste solutii de spalare parbriz de pe piata, ce iti infunda duzele si iti pateaza masina contin Metanol. Astfel Metanolul este perceput a fi ceva daunator suprafetelor...
    Sau poate faptul ca Metanolul este mai ieftin decat Etanolul sau Izopropanolul, este considerat mai prost... In realitate Metanolul este un produs superior celorlalte doua, la mai multe capitole, legate de performanta in lichidul de spalare parbriz sau compatibilitate cu suprafetele masinii.
    Last edited by Pro-X; 24 decembrie 2016 at 00:29.
    Pro-X reprezinta o gama de peste 60 produse pentru cosmetica si intretinere auto, FABRICATE IN ROMANIA
    Mai multe detalii pe www.pro-x.ro sau pe Facebook: Pro-X Cosmetica si Intretinere Auto sau Pro-X Romania

Membru incepator
    Data inscrierii
    decembrie 2016
    Posturi
    33
    Thanks
    0

Implicit

Multumesc de precizari. Cand va fi disponibil pe piata varianta ce se gaseste in benzinariile Lukoil, cea premium -35C la 4 litrii? Care ar fi diferenta dintre Clear Vision -20C vs. Premium -35C? exceptand punctele de inghet si metanol/etilic?

Prestator servicii detailing Polish Sibiu's Avatar
    Data inscrierii
    august 2012
    Varsta
    42
    Posturi
    579
    Thanks
    142
    Last edited by Polish Sibiu; 24 decembrie 2016 at 15:42.

Prestator servicii detailing Polish Sibiu's Avatar
    Data inscrierii
    august 2012
    Varsta
    42
    Posturi
    579
    Thanks
    142

Implicit

pe mine ma bate gandul pentru la anul la acest lucru - http://www.windshieldwiperheaters.com/

Pagina 13 din 17 PrimulPrimul ... 391011121314151617 UltimUltim

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •