Pagina 1 din 17 1234511 ... UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 164

Thread: Solutie parbriz anti-inghet?

Hybrid View

Premium user CosminSM's Avatar
    Data inscrierii
    martie 2010
    Varsta
    28
    Posturi
    3,618
    Thanks
    1,325

Implicit Solutie parbriz anti-inghet?

Avand in vedere ca vin vremurile reci cu minus afara, ma gandesc ca ar fi bine sa ne punem solutie anti-inghet in recipientele de spalat parbrizul si farurile.
    Ce fel de solutii recomandati pentru aceasta perioada, de unde le achizitionati si cum le ultilizati (dilutie)?
    Va astept cu recomandari, pareri, opinii despre diferite produse sa vedem care ar fi "cel mai bun".

Fondator forum Cristi's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    48
    Posturi
    10,195
    Thanks
    197

Implicit RE: Solutie parbriz anti-inghet?

Sunt foarte multumit de solutia la bidon de 5 L care se gaseste prin supermarket-uri. anul acesta insa am sa testez in premiera solutia "Aral"

1984
    Guest

Pentru iarna asta Einszett va pregateste o surpriza:

Lichid de parbriz care rezista pana la -90 de grade. Se zvoneste a fi pana in 15 RON litru. Se poate dilua 1:3 pentru protectie pana la -25 de grade.

Mai am testat iarna trecuta un lichid de parbriz de la sonax tot dupa formula 1:3, acesta insa e cotat ca rezistand pana la -15 grade.

Stiu sigur despre lichidul de la Einszett ca este pe baza de apa, si ca nu pateaza vopseaua.

Despre cel de la Sonax insa nu am auzit inca detalii suplimentare.

Pe masura ce le voi avea in stoc va voi comunica mai multe.

Apropos: Pe geamuri va recomand tot solutia de la Einszett de dezghetat: Einszett DE-icer. Anul trecut in timp ce vecinii mei dadeau la razatoare, eu foloseam spray-ul si apoi in mai putin de un minut eram la volan stergand apa de pe parbriz

Data inscrierii
    martie 2010
    Varsta
    28
    Posturi
    3,618
    Thanks
    1,325

Sper sa vina stocurile Colin ca vine frigul peste noi si imi ingheata instalatia de spalare :D. Mai astept pareri si din partea altor colegi care au folosit diferite produse!

1984
    Guest

Pai uite o parere din partea tatalui meu:

Antigel de autobuz+alcool tehnic+ceva ce nu vrea nenea mecanicul de la autobaza sa zica.

Cica autobazele RATB merg pe formula asta din 1992 incoace in ceea ce priveste lichidul de parbriz

Nu stiu de ce, insa voi ati vazut vreun autobuz cu parbrizul inghetat?

P.S: Nu va garantez cat de prietenos e cocktailul asta cu vopseaua masinii voastre, pentru a autobuze ruginite sunt garla

Data inscrierii
    martie 2010
    Varsta
    28
    Posturi
    3,618
    Thanks
    1,325

Multumesc pentru recomandarea "cocktailului" dar prefer sa merg pe ceva dedicat . In schimb unora poate le va fi de folos.

Membru onorific Barbone's Avatar
    Data inscrierii
    octombrie 2009
    Varsta
    38
    Posturi
    1,785
    Thanks
    152

Deci asteptam revenirea in stoc a produselor

Anul trecut am folosit si eu solutia de la Sonax. Am cumparat un bidon de 5 L concentrat din care am facut 15L de solutie gata de folosire pe care l-am folosit toata iarna. A rezistat cu brio, sincer nu am incercat sa o folosesc cand au fost -20 grade afara :D dar la -10, -15 grade merge fara probleme.

Tot de la Sonax am folosit si solutia pentru dezghetat pentru parbriz. Ce am observat ca pe moment actiona bine adica topea gheata dar daca foloseam stergatoarele ca sa curat parbrizul aparea gheata la loc pe parbriz si trebuia sa reaplic solutia. Chestia asta e cam nasoala pentru ca trebuia sa trag pe dreapta si sa dau din nou "fas-fas" pe parbriz.

Numai bine!

Pasionat de detailing iulian2007's Avatar
    Data inscrierii
    februarie 2010
    Varsta
    42
    Posturi
    724
    Thanks
    49

anul asta am sa incerc Cristabel de la Ma Fra......pe timp calduros am fost foarte multumit de el...sa-l vad si la iarna

sibianul
    Guest

eu zic ca nu prea merita Cristabel avand in vedere rezistenta la temperatura pe care o ofera. Da o raita prin magazinele auto si vezi ca sunt solutii la -72 (made in germany sau made in Hungary) care costa 9 lei si la o concentratie de 1/1 ajungi la o concentratie de -35 si esti mult mai castigat. Am mai observat solutii la -60 la pret de 6 lei.
    De obicei eu fac urmatorul amestec : 2 litri de solutie la -20 "cea mai jaf solutie" si o amestec cu 2 litrii de solutie de "calitate" la -70. Costul total a unui vas de 4 - 5 litrii cu concentratie beton e de 22 lei.

Fondator forum Cristi's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    48
    Posturi
    10,195
    Thanks
    197

ce va trebuie fratilor solutie pentru -70 grade? sunt bani aruncati, parerea mea. dati o fuga intr-un supermarket si gasiti cu 5-6 lei solutie concentrata care merge la -40 grade (si asa e exagerat)

Pagina 1 din 17 1234511 ... UltimUltim

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •