Sunt afisate rezultatele de la 1 la 8 din 8

Thread: Clienti problema , stay away!

Membru onorific CosminTX's Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2012
    Posturi
    574
    Thanks
    5

Implicit Clienti problema , stay away!

la cine ma refer:
    clienti care vor totul pe nimic! si daca e posibil sa le dai si produse moca!
    nu am lucrat pe prea multe masini as putea zice vreo 150 in total , deci n-am prea avut clienti problema , dar fii sigur ca ii recunosc din prima.
    cum anume se comporta acesti clienti si de ce sa stam departe de ei.
    ca si comportament par ca toti ceilalti numai ca mai devreme sau mai tarziu isi arata fata au un ego foarte mare si nu se pot abtine sau ascunde aceasta fatza. de obicei ii recunosc din limbaj , am cateva cuvinte care dace le aud deja stiu ca nu voi face afaceri cu el. la fel ii recunosti prin felul in care iti explica ca vrea facut la masina , de obicei sunt super pretentiosi , iti vorbesc despre nimicuri ,dar chitzaie la bani.
    nu ma deranjaza sa lucrez pentru cei care sunt pretentiosi atata timp cat accepta pretul meu.
    dar cand le dai 3 packages cu 3 diferite preturi si alege cel mai scump si vrea sa ii dai discount sau chitzaie de bani atunci bye bye , eu nu lucrez pentru tine.
    de ce sa stam away.... pentru ca te va supune la stress , va vrea totul chear daca i-ai dat discount i-ai mai pus extra.
    pentru ca ajungi s afaci un job care in loc sa-ti ia 5 ore iti va lua 8 sau 10
    plus nu va fii niciodata multumuti cu serviciile tale. va plange de cave tot timpul.
    fa-ti un bine si lasa-l in pace , crede-ma nu vrei banii lui.
    mai sunt de zis la subiectul asta dar trebe sa ies.
    Cosmin

2. The Following 2 Users Say Thank You to CosminTX For This Useful Post:

LA_Detailing (04 noiembrie 2011), Leo (03 noiembrie 2011)

Fondator forum Cristi's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    50
    Posturi
    10,195
    Thanks
    197

Implicit Re: Clienti problema , stay away!

da, interesanta prezentare...sunt astfel de clienti in toate domeniile...ii recunoastem dupa exact tipologia descrisa de tine, dar, stii cum e, nu poti sa-i alungi, iti fac reclama negativa. trebuie doar sa te rogi sa nu-ti iasa in cale* :D

1984
    Guest

Ba poti sa ii alungi, eu o fac tot timpul, ii refuz, ei sunt de obicei samsarii de masini, cel putin eu cel mai des la ei am intalnit tipologia vreau sa arate lacrima dar sa coste 300 RON ca asa e la spalatorie.

Ii refuz politicos si ii redirectionez catre cea mai apropriata spalatorie. Ii fac sa inteleaga de fapt ca la mine nu se lucreaza pentru duzina, ci pentru rezultate. Pretul fiind pe masura asteptarilor clientului. Pot sa ii ofer un pret mic, dar sa nu imi ceara corectie 100%, si ceara scumpa.

Totul tine de perceptia clientului zic eu, mai exista si tipul care insista si care vine de doua trei ori in speranta ca te-ai inmuiat si totusi o sa ii oferi un detailing fantastic pe pretul cerut de el. Momentam am/am avut doar un singur astfel de caz. Astfel de clienti in viziunea mea sunt de refuzat, deoarece v-a fi cu siguranta foarte tipicar, si v-a sta calare in spinarea ta pe tot parcusul operatiunii

sibianul
    Guest

cunosc si eu "javrele" pretentioase. In primul rand cand vin ma intreaba pretul dupa care incep sa ma abureasca cu nimicuri de genul (cate paste dai pe masina, care o dai ultima, ca el a auzit ca asa si asa si bla bla)Un client adevarat care vrea sa isi faca masina, nu intreba prima data pretul, el este interesat de aspectul masinii dupa care urmeaza programarea si ultima data pretul. Ce am mai observat la anumiti clienti dificili, este ca acestia isi iau ca punct de reper pe masina o zgarietura iar cand vin sa ridice masina, se uita in acel loc daca o mai gaseste sa te poata verifica daca ai trecut prin acel loc cu polishul.
    Si apropo, eu nu fac programari prin telefon (pentru ca nu sunt bordel) si intodeauna cand vine omul la mine pentru programare, percep o mica arvuna ca sa am siguranta ca vine.

Membru onorific Claudiu PDR Bucuresti's Avatar
    Data inscrierii
    aprilie 2011
    Varsta
    49
    Posturi
    989
    Thanks
    1,242

Implicit

Celor din acesta categorie de clienti este bine sa le pui sculele in brate si sa-i pui sa isi faca singuri treaba la masina si de exemplu daca mana ta de lucru costa 300Ron sa le ceri 500Ron...100 pentru ca il lasi sa lucreze cu sculele tale si 400 pentru a fi rasaplatita rabdarea ta de a sta de vorba cu asemenea specimene de oameni.
    Un bun amic de al meu cand intalneste specimene de genul asta le spune franc in fata..domnule ma depaseste ce imi cereti dumneavoastra..nu ma pricep...mergeti in alta parte si rezolvati`va problema...si i dau dreptate
    pentru ca este pacat de timp sa lucrezi pentru asa clienti,de exemplu un client multumit se va intoarce mereu si te va recomanda cu placere pe cand un astfel de client dupa ce ca i lucrezi ieftin si mult iti va face si reclama negativa de genul...aaa ala mi-a luat multi bani..sau..dom`le nu mi-a facut treaba asa cum am vrut eu

7. The Following 2 Users Say Thank You to Claudiu PDR Bucuresti For This Useful Post:

kryss782001 (03 noiembrie 2011), Leo (03 noiembrie 2011)

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    martie 2017
    Posturi
    371
    Thanks
    206

Implicit

Deci clientii buni sunt cei care sunt prosti , accepta orice si platesc fara sa comenteze ! Bine de tinut minte !
    Eu am mare experienta cu tipologii de genul asta in prestari servicii dupa ce mi-am facut casa !
    Chiar imi formasem o lozinca - " Daca vorbesti cu constructorii , le spui ca vrei calitate si ca stai cu ei sa-i verifici...nu mai vin nici unii " !
    Etapele discutiei/negocierii :
    Buna ziua am nevoie de serviciile dvs !
    Buna ziua , suntem plini de treaba, suntem galactici, ne cauta si Obama , am lucrat si la Casa Alba nu prea avem timp dar ...suntem interesati .
    Ce preturi folositi ca media pietei e de 20 de lei pe metru patrat?
    Pai noi vrem 50 de lei mp ca facem totul intergalactic de o calitate nemaivazuta si nemaiintalnita ! "Laser frate" !
    Bine va ofer pretul asta dar sa existe calitatea de care discutati si va ofer cele mai bune materiale existente pe piata !
    La sfarsitul lucrarii iti pui mainile in cap iti vine sa le rupi.......si incep aburelile cu atata se poate , a batut vantul invers , presiunea atmosferica a avut probleme...in sfarsit milioane de abureli, de la nivel intergalactic...mai bine iti faceai singur si vor 50 de lei pe cata...de exemplu gresie ai cumparat si nu pe suprafata respectiva !
    Fara suparare domnilor dar in Romania pe incredere ....isi bat toti joc de tine iar garantiile se rezolva doar cu justitia sau daca esti bazat...altfel !
    Asta e motivul principal pentru care furnizorii de servicii seriosi platesc din cauza celor neseriosi care inseamna marea majoritate !
    Exista un intergalactic pe forum care a scris "5000" de carti ,"10000 de filme pe you tube" e cel mai mare detailer din Romania si de "5000 de ani" activeaza pe piata ! Ce am inteles eu de la el :
    - FOLOSITI intotdeauna banda de protectie la polishat
    - el nu o foloseste ca profesionistii lui au 10.000 de ani vechime
    - vin oamenii si se plang de lucrarile intergalacticului de pe fotoliu iar el spune ca ala era unul nou si il va penaliza
    Noaptea mintii...in cine sa mai crezi daca si intergalacticul face buleala !
    PS- Am dat exemplul cu niste constructori pentru a nu leza mandriile colegilor de forum !
    Last edited by FAP; 16 martie 2017 at 22:20.

9. The Following 2 Users Say Thank You to FAP For This Useful Post:

Cris Detailing (08 iulie 2019), Stelian99 (18 martie 2017)

Membru onorific lenzexe's Avatar
    Data inscrierii
    mai 2012
    Varsta
    39
    Posturi
    1,671
    Thanks
    1,854

Implicit

Citat Original postat de FAP Vezi Post
    Deci clientii buni sunt cei care sunt prosti , accepta orice si platesc fara sa comenteze ! Bine de tinut minte !
    Eu am mare experienta cu tipologii de genul asta in prestari servicii dupa ce mi-am facut casa !
    Chiar imi formasem o lozinca - " Daca vorbesti cu constructorii , le spui ca vrei calitate si ca stai cu ei sa-i verifici...nu mai vin nici unii " !
    Buna ziua , suntem plini de treaba, suntem galactici, ne cauta si Obama , am lucrat si la Casa Alba nu prea avem timp dar ...suntem interesati .
    Pai noi vrem 50 de lei mp ca facem totul intergalactic de o calitate nemaivazuta si nemaiintalnita ! "Laser frate" !
    Bine va ofer pretul asta dar sa existe calitatea de care discutati si va ofer cele mai bune materiale existente pe piata !
    La sfarsitul lucrarii iti pui mainile in cap iti vine sa le rupi.......si incep aburelile cu atata se poate , a batut vantul invers , presiunea atmosferica a avut probleme...in sfarsit milioane de abureli, de la nivel intergalactic...mai bine iti faceai singur si vor 50 de lei pe cata...de exemplu gresie ai cumparat si nu pe suprafata respectiva !
    Fara suparare domnilor dar in Romania pe incredere ....isi bat toti joc de tine iar garantiile se rezolva doar cu justitia sau daca esti bazat...altfel !
    Asta e motivul principal pentru care furnizorii de servicii seriosi platesc din cauza celor neseriosi care inseamna marea majoritate !
    Exista un intergalactic pe forum care a scris "5000" de carti ,"10000 de filme pe you tube" e cel mai mare detailer din Romania si de "5000 de ani" activeaza pe piata ! Ce am inteles eu de la el :
    - vin oamenii si se plang de lucrarile intergalacticului de pe fotoliu iar el spune ca ala era unul nou si il va penaliza
    PS- Am dat exemplul cu niste constructori pentru a nu leza mandriile colegilor de forum !

Nou Venit
    Data inscrierii
    iunie 2019
    Posturi
    17
    Thanks
    0

Implicit

Citat Original postat de FAP Vezi Post
    Super bine scris. Ai dreptate. Mereu am patit asa cu renivarea sau pe la service auto. Cand stii despre ce este vorba si vrei calitate esti persona non grata.

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •