Pagina 1 din 3 123 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 24

Thread: Inlaturarea cleiului de copaci

Nou Venit
    Data inscrierii
    iunie 2010
    Varsta
    36
    Posturi
    2
    Thanks
    0

Implicit Inlaturarea cleiului de copaci

Salutare tuturor,

Am gasit forumul cred ca aici as putea afla un raspuns la intrebarea mea:

Daca lasi masina in perioada asta pe sub tei sau diversi alti copaci te trezesti cu o chestie lipicioasa pe masina de toata frumusetea. Cum se scoate aceasta substanta?

Aseara am mers la o spalatorie destul de ok, care spala cu simt de raspundere (zic eu... asa mai fara experienta). Am spalat masina insa au ramas niste punctulete mici pe lac care nu vor sa se ia... mai ales pe capota si plafon ca si cum ar fi matuita... asa se vede mai de la distanta. Daca te apropii se vad punctele foarte bine, parca ar fi cazut chiar atunci pe masina. Desi am spalat-o de 2 ori, prima data un simplu exterior si apoi inca o spalare cu degresant in prealabil... n-a iesit... Cei de-acolo mi-au zis ca iese la o ceruire... i-am intrebat daca e sau nu abraziva... si mi-au zis ca nu... atunci a doua mea intrebare e cum iese la ceruire?

Merci.

1984
    Guest

E o mica gluma ce ti-au spus baietii, ca si spalatul cu spuma activa, tot asa o mica gluma. Dar proasta si nefericita experienta pentru masina ta.

Pe scurt seva de copaci o scoti cu argila, o gasesti la comerciantii de pe forum. Clay+lubrefiant. Cauta tot pe forum cum se procedeaza ca sa iti decontaminezi masina.

Exista si posibilitatea ca cleiul din copaci sa iasa cu Einszett Multiwash, acesta fiind un solvent ce este prietenos cu lacul, insa neprietenos cu lipiciul, siliconul, si bitumul.

Bafta la frecat!

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    35
    Posturi
    5,808
    Thanks
    731

Ar mai fi Sonax 390300 sau Mafra PULIRESINA. N-am folosit nici unul dintre ele dar e bine sa stii ce optiuni mai sunt pe piata.

Eu iti recomand tot clay-ul pentru ca vei decontamina intreaga masina cu el nu doar petele de la copaci si il consider mai folositor, de uz general.

Membru incepator invisibleman's Avatar
    Data inscrierii
    decembrie 2009
    Varsta
    50
    Posturi
    42
    Thanks
    13

Sonax 390300 am folosit eu.Dezavantajul este ca se evapora foarte repede si trebuie dat de mai multe ori.De curatat curata foarte bine.

1984
    Guest

Pai practic este un fel de multiwash, doar ca daca ziceti ca se evapora foarte rapid nu prea e bine, practic eu as recomanda sa nu iti zgarii masina si sa lasi clay-barul sa isi faca treaba asa cum ti-a spus si Toni,

Bafta

Membru incepator invisibleman's Avatar
    Data inscrierii
    decembrie 2009
    Varsta
    50
    Posturi
    42
    Thanks
    13

Asa este cu zgarieturile, dupa o munca de 2 ore(erau multe pete si mici) a trebuit sa bag masina la un polish.Au mai fost niste pete (nu stiu de unde) care s-au dus numai cu diluant de curatat spuma poliuretanica.

Pasionat de detailing shocs's Avatar
    Data inscrierii
    ianuarie 2010
    Varsta
    27
    Posturi
    433
    Thanks
    0

Au, diluant? Cred ca s-au dus cu tot cu lac.

Nou Venit
    Data inscrierii
    iunie 2010
    Varsta
    36
    Posturi
    2
    Thanks
    0

Merci tuturor.
    Deocamdata parcurg forumul, insa timpul e o problema.
    Merci inca o data. Daca mai aveti pareri, keep them comin'.

Nou Venit Alin0007's Avatar
    Data inscrierii
    aprilie 2010
    Varsta
    35
    Posturi
    8
    Thanks
    0

Problema cu copacii am avut si eu. Masina mea e un logan albastru marin si locul ei de parcare e la vreo 5 metrii de un copac(castan), deci nu sta sub el deloc. eu merg zi de zi cu masina de firma, a mea sta toata saptamana. Azi dupa ce am vazut primul post de aici, m-am dus si eu la masina si surpriza: era lipicioasa si plina de pufi si praf. Am dat fuga cu ea la spalatorie si a iesit ca "noua". Numai lipeste si nu mai are nici o urma de seva de copac. Masina era tratata de mine cu ceara(formula1). Deci inseamna ca pe a mea ceara a protejato? Sau spalatoria la care a fost colegu e de toata jena?

1984
    Guest

De obicei protectia ajuta foarte mult atunci cand vorbim de lupta impotriva contaminantilor.

Deci da te-a ajutat zic eu

Pagina 1 din 3 123 UltimUltim

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •