Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 14

Thread: Masuri anti-criza cumplite

Pasionat de detailing buldy's Avatar
    Data inscrierii
    decembrie 2009
    Varsta
    30
    Posturi
    636
    Thanks
    22

Implicit Masuri anti-criza cumplite

Masurile de combatere a crizei economice anuntate de Traian Basescu in urma intalnirii cu reprezentantii FMI

Salariile bugetarilor vor fi scazute cu 25%
    Pensiile si ajutorul de somaj vor fi scazute cu 15%
    Disponibilizari masive in randul bugetarilor

Nu pot decat sa ramai dupa ce auzi o astfel de stire. Traim intr-o tara in care multi oameni traiesc de pe o zi pe alta cu salariul actual. Ce se va intampla cu acestia in momentul cand li se vor lua 25 de procente din leafa? Eu am ramas consternat la auzul acestui anunt al "iubitului" nostru presedinte. Va invit sa cititi un articol foarte bun al lui Cristian Tudor Popescu
    http://www.gandul.info/puterea-gandu...ionale-6093512

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    ianuarie 2010
    Varsta
    27
    Posturi
    184
    Thanks
    0

Fondator forum Cristi's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    48
    Posturi
    10,195
    Thanks
    197

da...sincer am vrut inca de aseara, de cand am auzit aceasta MONSTRUOASA decizie, sa postez cateva pareri. nu stiu daca isi au rostul, nu stiu cui ajuta revarsarea de ura pe care o am asupra acestor...guvernanti, asa ca m-am oprit din a mai posta...
    dar, daca tot ati deschis discutia, de ce sa nu o continuam :D
    nu as vrea sa prelungim prea mult cu pareri si sfaturi-ce am face noi daca am conduce aceasta pseudo-tara- ci doar eu unul as dori sa punctez un aspect care ma enerveaza la maximum; acela ca atat cel care detine momentan funcia de sef al statului, cat si cei din preajma sa au reusit (deh, tehnici securisto-sovietice) sa dezbine clasele sociale, sa le puna in antagonism, sa se urasca profesorii cu medicii, militarii cu lucratorii din privat, functionarii publici cu mecanicii de la metrou s.a.m.d. De ce toate acestea? Pentru ca o vorba veche spune " dezbina si condu"...
    Mai sunt inca multi semeni de-ai nostri care poate se bucura de ce patesc astazi bugetarii, pensionarii...multi dintre acestia lucreaza in domeniul privat. insa, orbiti de furie , acestia nu realizeaza faptul ca daca eu bugetarul am lipsa in propriul portofel 25% din venit, tu privatule o sa mori de foame...eu nu am sa-ti mai cumpar produsele, nu am sa-ti mai cumpar vacantele in strainatate sau la noi, nu am sa mai am 2-3 telefoane mobile ci am sa ma multumesc cu unul...si iata acest lant vicios, care afecteaza direct sau indirect, intreaga suflare...
    solutii ar fi fost de luat, prin scaderea cheltuielilor haotice, prin exterminarea contractelor paguboase (un km de autostrada costa la noi cat 100 in alte tari...) prin stoparea economiei subterane care este mai mult de 50% din PIB, prin eliminarea forfetarului care a inchis sute de mii de firme mici...si multe altele. dar cine sa gandeasca la asa ceva? are oare cineva interes?
    ma opresc deocamdata aici. vorba lui Cristi Pop, "sa traim interesant"

1984
    Guest

Dragilor......eu nu stiu de ce scriem asta in fata tasaturii,

De ce stati Romanilor in fotoliu? Haideti in strada sa ii dam jos pe hotii si nesimtitii astia!

Pasionat de detailing Catalin's Avatar
    Data inscrierii
    februarie 2010
    Varsta
    27
    Posturi
    186
    Thanks
    4

colin nu ai cu cine , stii de ce? Este o vorba , Un om cu burta plina nu o sa inteleaga niciodata pe unul cu burta goala. focsy , asta cu tva si cota unica este adevarata , dar zicea unul din pedelei ca se va pune in aplicare ca o a 3-a metoda anti-criza(a 2-a nu am inteles care).

Adrian
    Guest

Da! Revolutie! Ca pe timp de criza nu curge lapte si miere!
    Chiar as dori sa vina Ponta/Antonescu, sa vad cum ar da la toata lumea locuri de munca, salarii, pensii, bomboane!
    Paradoxal, pe vremuri de criza se iau decizii de criza(!?) Cine ar fi crezut?

Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    48
    Posturi
    10,195
    Thanks
    197

Adrian, nu duce discutia in derizoriu, ca situatia e grava! foarte grava...!
    nu e vb ca vine x sau y sa dea lapte si ciunga, e vorba ca in acest moment, absolut toate clasele sociale sunt puse in patru labe...am explicat pe scurt de ce, in postul de mai sus.
    bafta!

Parca spunea Basescu ca Romania a depasit criza, nu??? Aaaa, da, era sa uit, aceasta declaratie a facut-o in campania electorala...
    Sa traim interesant!

Adrian
    Guest

Intr-adevar clasele sociale sunt dezbinate si e pacat. Situatia e nasoala si trebuie sa o gestioneze baietii cat mai bine, astfel incat ultimul an de compromis sa fie cel mult 2011.
    Trebuie gandite si reducerile astea caci daca vor taia 25% si de la unu cu 600 lei si de la unu cu 6000 lei, e ilogic, pe primul il omoara pur si simplu. Plus ca aceste reduceri sunt fix apa de ploaie daca nu vor veni si cu alte planuri care sa relanseze economia, ce fac ei acum este doar reducerea deficitului bugetar!
    Actiuni de genul "sa iesim in strada" sunt puerile, decizii trebuiesc luate, iar acestea nu au cum sa fie po****re.

Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    48
    Posturi
    10,195
    Thanks
    197

Sa stii, ca din pacate, actiuni 'puerile" de genul sa iasa lumea in strada, se intampla si la altii...vezi Grecia, tara care totusi are un venit asigurat din turism, si cu toate astea...sunt praf. De ce? Pai FMI stie de ce
    La noi cine sa ia masurile de care vorbesti? Guvernul asta? Pai este de aproape 2 ani, sub diferite titulaturi (Boc1, Boc 2, Boc 3 etc) Si? Vreo masura care sa relanseze economia???

Adrian
    Guest

Pai tocmai! S-au trezit si ei si este o masura concreta. Inainte de orice investitie reduci costurile. Acum ar trebuie sa fie lasati si daca peste 6 luni ne spun ca se reduc iar cu 15 la suta sau creste impozitul unic, atunci zic si eu sa fie galagie, dar acum de ce?
    Pot sa faca si tumbe grecii, avand in vedere in ce rahat s-au bagat, austeritatea e unica solutie.

Pagina 1 din 2 12 UltimUltim

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •