Pagina 1 din 3 123 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 28

Thread: Detailing de primavara - Meghy

Fondator forum Cristi's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    49
    Posturi
    10,195
    Thanks
    197

Implicit Detailing de primavara - Meghy

Dupa o iarna grea, cu multa zapada, iata ca a venit vremea ca Meghy sa mearga la cosmetica :D
    Profitand de vremea frumoasa din acest weekend, m-am pus pe treaba, lucru care s-a intins pe o perioada de o zi si jumatate...
    Sa incepem; prima zi - sambata;

Asa arata masina dupa doua saptamani in care a mers prin ploaie, apoi s-a "odihnit" in garaj...

Prima operatiune - prespalarea . produs folosit, Snowfoam ValetPro neutral Ph.

Dupa aproximativ 5 minute, spuma a fost indepartata cu jetul Karcherului urmand apoi etapa de spalare propriu-zisa; metoda 2 galeti:

Ustensile folosite:

Manusa dodo wookie o folosesc pentru zonele superioare ale masinii, de la bandouri in jos, praguri, bari folosesc pe cealalta.

Samponul a fost cel de la Dodo, Sour Power. Aici am avut o mica surpriza; cu ceva vreme in urma, la spalatoria de la Obor, am pus la aproximativ 17 litri de apa, 6 capacele (am scris asta in threadul destinat samponului) si spuma a fost multa iar apa foarte "imbibata" de sampon...se simtea bine de tot la degete.
    De data aceasta...cu toate ca am folosit aceiasi cantitate de apa si acelasi gramaj, spuma a fost aproape lipsa iar apa nu mai era chiar atat de imbibata...sa fi fost din cauza calcarului? In aceasta zona unde am spalat masina, apa este intradevar calcaroasa.
    Buuun...Continuam. Dupa spalare, a venit randul uscarii. Prosopul de la Elite m-a incantat ( a cata oara???), nelasand niciun strop de apa pe caroserie.

Ok, hotarat sa dau o noua fata lui meghy, inainte de aplicarea protectiei, asa, intr-o doara, fiind convins ca nu are contaminanti pe caroserie (tinuta in garaj si mai ales ca nu prea am circulat cu ea in aceasta iarna) am desfacut pachetelul cu claybarul verde de la Sonus si am purces...
    Dupa jumatate de capota, ce sa vezi!!!

Dupa inca doua portiere...ups!!!

Asa ca...am continuat vitejeste pe toata suprafata vopsita, incluzand aici si barile, spoilerul, bandourile...
    Claylube-ul a fost tot de la Sonus. Bun produs!

Dupa operatiunea de decontaminare, am dat un jet de apa, apoi uscare si pentru ca seara era aproape, riscand sa raman fara lumina, am purces la ceruire.
    De cand asteptam aceasta ocazie pentru a proba Nxt tech wax Spray!!!

Aplicatorul a fost cel de la Sonus, SFX-Pro, o minunatie de burete, moale si foarte bun...
    Laveta de buffing a fost de la Sonus, foarte fina si moale. operatiunea de buffing decurgand foarte bine si fara prea mari eforturi. Chiar a fost o placere
    Gata pentru prima zi...deja se intunecase, urmand ca restul sa continui a doua zi de dimineata.
    Zis si facut. Dupa una bucata somn fara vise :D, am iesit afara in curte dornic sa fotografiez noul look a lui meghy. Cand...ce sa vezi! Praful...praful pusese stapanire pe toata suprafata caroseriei. Nu-i nimic mi-am zis, de aia s-a inventat Meguiars Synthetic Spray detailer, un alt produs pe care il asteptam la teste de mult...(mai multe detalii despre el o sa scriu imediat in threadul dedicat lui). Laveta folosita pentru buffing a fost cea de la Eurow...

am facut o mica pauza de scris...e mare meci mare la handbal feminin Oltchim -Gyor in semifinalele ligii campionilor...HAI ROMANIA!

Revenim; dupa "rasfatul" cu Megs Syntetic Spray Detailer, Meghy arata astfel...

Au urmat ornamentele de la masca fata, tratate cu Sonus trim Motor Kote, un produs excelent de care am mai avut ocazia sa scriu...
    Iata imaginea dinaintea tratamentului

Produsul...

Dupa tratament...

O sa spuneti ca mari diferente nu sunt...pai aveti dreptate. dar de ce oare? Simplu; folosesc sistematic acest produs, cam odata la 2 luni...
    De jenti si gume nu a fost cazul sa ma ocup, ele avand putini kilometri in acest sezon, dupa ce au fost repuse in locul celor de iarna. (pe timpul conservarii, au fost tratate cu Sonus Tire & Bumper Dressing Gel

La final (exteriorul ma refer, pt ca a urmat si o aspirare interioara...) Meghy era gata de intalnire arata fresh...

Pana si lalelele din curte si-au intors cupele inflorite si priveau admirativ...

Multumesc pentru vizionare.:D

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    35
    Posturi
    5,754
    Thanks
    711

Ce trai a avut masina ta iarna asta, a domnit

Felicitari!

Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    49
    Posturi
    10,195
    Thanks
    197

Multumesc Toni!
    Da...domneste pe 360 lei pe luna:mad:...atat ma costa "distractia" lunar...dar se merita zic eu, avand in vedere ca alta sansa de a parca nu am, pe Stefan cel Mare, ca de fapt in tot Bucurestiul, problema ACUTA a parcariilor ramane...si cred ca va ramane inca multi ani de-acum in colo!

1984
    Guest

te invidiez ai garaj

a mea era contaminata ca naiba si inca mai este ca nu am facut decat capota motor

Senior Member aikonelutzu's Avatar
    Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Varsta
    30
    Posturi
    1,542
    Thanks
    14

Felicitari Cristi! Masina arata super!

Pasionat de detailing iulian2007's Avatar
    Data inscrierii
    februarie 2010
    Varsta
    43
    Posturi
    724
    Thanks
    49

arata f bine masina, felicitari

@cristi, grit guardul il folosesti la clatire sau la sampon?

Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    49
    Posturi
    10,195
    Thanks
    197

Am doua:D La inceput foloseam cate unul pentru fiecare galeata, dar mai nou le pun pe amandoua in galeata de clatire...Asta in urma constatarii ca in galeata cu sampon, nu se strangea deloc mizerie, apa fiind lipsita in totalitate de particule de mizerie.

Premium user CosminSM's Avatar
    Data inscrierii
    martie 2010
    Varsta
    29
    Posturi
    3,618
    Thanks
    1,326

Foarte frumos rezultatul! Vopseaua arata foarte bine (OGLINDA ), iti urez cat mai multe asemenea tratamente masinii pe care sa le faci cu placere si pasiune, ca despre asta este vorba aici nu?

Senior Member cornelp's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    37
    Posturi
    1,379
    Thanks
    0

Bravo Cristi, sa inteleg ca ai pus cutiile de ceara pe raftul de sus in spate :D si ai trecut la ceruri spray. Sa ne tii si pe noi la curent cu durabilitatea lui Nxt Tech Wax Spray.

bafta

Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    49
    Posturi
    10,195
    Thanks
    197

Cosmin, daca nu ar fi pasiune, nu ar fi nimic!
    Multumesc pentru urare!

Cornel, intradevar, le-am pus pe raft De sambata chiar dispun de un raft pentru produse, asa ca...o cam nimerisi:D
    Binenteles ca am sa va tin la curent cu durabilitatea, chiar ma intereseaza...
    Bafta tuturor!

Pagina 1 din 3 123 UltimUltim

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •