Pagina 1 din 55 123451151 ... UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 542

Thread: Produse de detailing de prin supermarket...

1984
    Guest

Implicit Produse de detailing de prin supermarket...

Ati folosit pana acum produsele de duzina disponibile si in hypermarket?

Nu imi este rusine sa recunosc ca am folosit perii din OBI, sau sampon Nigrin din Praktiker. Daca periile sunt foarte moi si bune, si le folosesc chiar si acum dupa un an de zile de la achizitie, samponul nigrin a fost ingrozitor de prost, si a fost dat de pomana la numai o saptamana de la achizitie.

Folosesc in mod frecvent o manusa KENT, din aceea verde cu taitei, am dat pe ea numai 15 ron. De cele mai multe ori o folosesc fie la sapalatul cu 2BM, dar numai ca manusa pentru spalat praguri si jante. Sau o folosesc pentru spalatul intregii masini doar cu ONR.

De la benzinarii folosesc intotdeauna lichidul de parbriz de la Petrom, desi miroase ingrozitor, nu ii sta in cale nici o musca sau alte mizerii, iar albeata de pe parbriz este la minimum.

Tot la benzinarii am folosit in trecut pana sa imi deschid atelierul de detailing serviciile celor de la OMV - self wash. Doar un jet rapid ca sa dau mizeria grosiera jos de pe masina.

Cam atat pentru experienta mea cu marile magazine.

Voi ce anume ati folosit? Sau inca folositi?

Bafta

Fondator forum Cristi's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    49
    Posturi
    10,195
    Thanks
    197

Am folosit si eu de-alungul timpului, mai pe la inceputurile mele in "detailing" diverse produse, cum ar fi manusa de la " Kent", lavetele acelea de microfibra tot cu aceiasi marca...
    Tin minte ca prima ceara pe care am utilizat-o si care mi-a produs serioase batai de cap(si asta din vina mea, am lasat-o sa se usuce prea mult , am dat stratul foarte gros si nici nu aveam laveta corespunzatoare pt buffing) a fost marca Formula1. Eram foarte entuziasmat de lavetele din piele de caprioara care ulterior mi-au dat batai de cap in actiunea de eliminare a micilor swirls-uri...
    Am si acum o perie de jenti marca Kent dar pe care nu prea am mai folosit-o...
    Deh...inceputuri...

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    aprilie 2010
    Varsta
    33
    Posturi
    178
    Thanks
    0

Lichid de spalat geamuri cu teflon JetXpert (ala roz) care se gaseste in benzinarii si hypermarketuri. Mie imi place foarte mult, chiar daca miroase cam urat.
    In rest, carpe din microfibre din supermarketuri am si eu prin masina. Si odorizante MyShaldan
    Ce mai iau din benzinarii e un 'curatitor' de instalatii AC Prevent (unguresc cred) care e ok si o solutie-spuma pentru bord Simoniz. Dar care nu cred ca se compara cu Einszett Cockpit.

In rest am avut mai multe chestii care nu m-au prea incantat deloc: solutie tapiserie Formula1 (n-a curatat nici o pata), ceara Formula1 si TurtleWax, all-purpose cleaner ArmorAll, servetele de bord Arexons si ArmorAll (care cica nu au silicon dar defapt lasa un efect uleios care mie mi se pare bleah), servetele pentru geamuri ArmorAll (care tot asa, lasa o pelicula dubioasa grasimoasa pe geam) si tot felul de odorizante groaznice la miros.

Pasionat de detailing iulian2007's Avatar
    Data inscrierii
    februarie 2010
    Varsta
    43
    Posturi
    724
    Thanks
    49

mai am inca ceara solida (mai degraba pasta) din sell-gross, manusa kent (par scurt pentru praguri si roti), lavete kent pentru buffing, geamuri si interior, solutie de parbriz la bidon de 5 litri, la care adaug un concentrat de la sonnux daca nu ma insel (ceva gen nanoprotect, nu mai stiu acum cum ii zice)....
    cam atat, daca am omis ceva voi (mai) reveni :D

1984
    Guest

am gasit curand in benzinariile petrom o sticla de rain repellant care seamana extrem de bine cu Rain X, ce mi se pare extrem de ciudat este ca desi sticla pare a fi similara, Produsul e ceva gen coreea nu USA cum scrie pe sticla mea de Rain-x

Membru onorific mrwayne's Avatar
    Data inscrierii
    februarie 2009
    Varsta
    40
    Posturi
    857
    Thanks
    67

nu cumva este cel de care am scris si eu, produs de ABRO - Clearview parca se cheama. Dar sa stii ca tot in USA e produs.

Pasionat de detailing iulian2007's Avatar
    Data inscrierii
    februarie 2010
    Varsta
    43
    Posturi
    724
    Thanks
    49

azi am luat din dedeman manusa din blana de oaie, cu 41 lei si 2 galeti de 20 litri (astea de la un magazin de plastice) cu 13 lei ambele....urmeaza sa-mi iau un grit-guard....deocamdata

1984
    Guest

Nop, nu i-am dat prea multa atentie numelui, insa sticla era identica, si chiar culmea era produs in coreea nu in USA

Senior Member cornelp's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    37
    Posturi
    1,379
    Thanks
    0

Citat Original postat de ' dateline='
    manusa din blana de oaie

E blana de oaie naturala sau ceva material sintetic?

Pasionat de detailing kio's Avatar
    Data inscrierii
    martie 2010
    Varsta
    37
    Posturi
    263
    Thanks
    0

1.) Iada Dashboard Cleaner (en.iada.es/productosDet.aspx?idc=114&id=10). Ulterior am folosit, deocamdata o singura data, Sonus Cockpit Detailer si mi-a placut mai mult cum a lasat suprafata.
    2.) Super-Help Antifog (www.super-help.com/en/39200.htm)
    3.) ProX Anti-Fog (www.pro-x.ro/fisa/CS-225_Anti-Fog_.pdf)
    insa nici 2 si nici 3 nu am simtit sa ma ajute (iarna trebe neaparat sa tin ventilatorul pe treapta 1 ca altfel mi se abureste parbrizul in maximum 1/2h - voi aveti problema asta?).

Pagina 1 din 55 123451151 ... UltimUltim

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •