Pagina 1 din 7 12345 ... UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 70

Thread: zapada...

geopsi
    Guest

Implicit zapada...

am o intrebare... vine iarna, ce facem cu zapada de pe masini? cum o dam jos? eu pana acum am dat-o cu o lamela de stergator si in caz de gheata cu spray pt gheata. alte variante sunt?

Fondator forum Cristi's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    50
    Posturi
    10,195
    Thanks
    197

Implicit Re: zapada...

pai cam asa fac si eu.in general incerc sa evit pe cat posibil sa curat pana la tabla.mai bine sa ramana un strat de 2,3 cm de zapada decat sa provoc zgarieturi.

geopsi
    Guest

aha... citeam ca exista niste perii foarte bune care nu zgarie. apropo daca dai cu spary contra ghetii pe tabla ataca vopseaua?

Pasionat de detailing angel's Avatar
    Data inscrierii
    octombrie 2008
    Varsta
    47
    Posturi
    495
    Thanks
    0

eu unul sunt de principiu ca zapada poti sa o inlaturi in asa fel incat sa nu atingi tabla masinii.mai bine sa ramana un strat subtire de zapada decat sa ramai cu holograme pe care sa te chinui ulterior sa le scoti.iar su spray-ul e de preferat sa dai doar pe geamuri.
    zapada si gheata ramase pe masina intr-un strat subtire-parerea mea- nu cauzeaza..in schimb frecatul, fie el facut si cu o perie moale , cum spui tu, poate avea efecte nedorite.

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    35
    Posturi
    5,822
    Thanks
    733

Eu dau cu o perie sau cu mana atat cat sa nu ajung la vopsea. Daca sub zapada este gheata, dau zapada pana dau de gheata si apoi ma opresc.

Spray de dezghetat geamuri nu recomand, este plin de alcoli care in doze mari nu fac bine lacului.

formycar
    Guest

Nici eu nu recomand folosirea spray-ului de dezghetat pe alte parti in afara de parbriz, contine substante speciale care pot dauna vopselei.
    Zapada o dau jos folosind o perie, iar daca este gheata o las, altfel risc sa-mi zgarii masina.

Pasionat de detailing ipman's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Varsta
    42
    Posturi
    216
    Thanks
    0

Implicit zapada...

Va dau eu o solutie mai buna: lichid de spalat parbrizul de iarna. Face zapada ca un fel de pasta, care se prelinge imediat singura cind pleaca masina de pe loc.
    Evident, asta functioneaza cind zapada este intr-un strat decent, nu cind are jumate de metru inaltime.

1984
    Guest

Implicit zapada...

Si cu calcarul, si urmele ramase de la lichidul de parbriz ce faci?

Pasionat de detailing ipman's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Varsta
    42
    Posturi
    216
    Thanks
    0

Implicit zapada...

Eu am folosit un degivrant de la Elf (gasit prin supermarket) care nu a lasat nici o urma.
    Intra in zapada/gheata si raminea acolo cu totul, transformind combinatia intr-un fel de zapada apoasa care cadea imediat.
    Ce-i drept nu am mentionat ca lichidul acela nu se toarna cu galeata pe masina, ci doar cit sa inmoaie zapada. Lichidul este hidrofil, deci se combina bine cu zapada si daca gaseste apa nu va sta pe masina.

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    aprilie 2010
    Varsta
    34
    Posturi
    178
    Thanks
    0

Implicit zapada...

eu o dau cu ceva moale pana ramane un strat subtire apoi o las sa se topeasca ea.

Pagina 1 din 7 12345 ... UltimUltim

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •