Pagina 308 din 308 PrimulPrimul ... 208258298304305306307308
Sunt afisate rezultatele de la 3,071 la 3,077 din 3077

Thread: Bunatatile mele...

Membru incepator
    Data inscrierii
    august 2017
    Posturi
    30
    Thanks
    27

Implicit

Mănușă Lupus - va fi folosită pe partea superioară a mașinii (partea mai curată), cea veche urmând să fie utilizată pe partea mai murdară (inferioară). Și după spălarea completă, înainte de clătire, cu această mănusă și șampon o sa trec încă o data peste toată mașina. Am constatat la ultima spălare (făcând acest pas suplimentar) că aveam un luciu mai pronunțat la lac, așa cum nu am mai avut până acum.
    Chemical Guys - Hybrid V7 Optical Hi-Gloss Car Wash Soap - vreau să văd de ce sunt în stare și alte șampoane - până acum fiind foarte încântat de Meguiar's Gold Class. Despre acest șampon Hybrid V7 am citit câteva review-uri chiar pe saitul celor de la Chemical Guys, unde se spune că mașinile care au culori închise (negre) primesc un luciu cu care nu ai cum să treci neobservat. Rămane de văzut.
    CarPro IronX LS Lemon Scent - mi-a plăcut cealalta varianta (Cherry) dar Ionuț nu o avea decât pe aceasta de la CarPro. Oricum mirosul nu este atât de puternic ca cel produs de Bilt Hamber Korrosol (cu toate că este mai accesibil la preț, prefer CarPro).
    Sonax Full Efect - actualizare stoc;
    Nextzett Acrysol - actualizare stoc;
    CarPro Fat BOA MF 800 gsm - varianta cu 80/20 (poliester/poliamidă) dar pe saitul CarPro produsul are mai multă poliamidă (30%) deci este și mai pufos … și mai moale - pe acesta l-aș fi vrut dar este în regulă și cel de față (Ionuț spunea că posibil să fie așa pentru că are proprietăți anti-statice). Sunt foarte mulțumit de această achiziție, incredibil cât de moale și fin poate să fie. Nu cred că nu am un prospop pentru piele, atât de moale ca acesta pentru mașină.

IMG_4029_1.jpg

Câteva perii:
    - Vikan - Long Handled Soft Brush
    - Vikan - Multi brush rim cleaner soft
    - Tuf Shine - Tyre Cleaning Brush
    - EZ Detail Brush - Big Detail Brush

IMG_4030_1.jpg

2. The Following 4 Users Say Thank You to DorinV For This Useful Post:

aRa (05 februarie 2019), Cris Detailing (05 februarie 2019), ionutz_cjv5 (10 februarie 2019), Muale (05 februarie 2019)

Membru incepator
    Data inscrierii
    august 2017
    Posturi
    30
    Thanks
    27

Implicit

Erată.....de fapt era “Nu cred că am un prospop pentru piele....”

Senior Member Muale's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    1,574
    Thanks
    202

Implicit

de unde ai luat periile?
    cat de dure sunt Vikan in comparatie cu Tuf Shine?

Membru incepator
    Data inscrierii
    august 2017
    Posturi
    30
    Thanks
    27

Implicit

Toate le-am luat de pe cleanyourcar.
    Periile Vikan sunt perii care au vârfurile firelor moi - firele la baza sunt tari, ferme, dar în vârf par a fi degradate întocmai cum este un fir de păr deteriorat, despicat - aceasta este cea mai bună descriere. Asta îi conferă periei moliciune și siguranță că nu zgârie suprafața jantelor. Recomand aceste perii, sunt foarte bune și am înteles ca sunt și rezistente în timp. O să postez diseară o poza să vezi cum arată vârfurile periei.

Peria Tuf Shine este o perie tare, dură, numai bună pentru curățarea anvelopelor. Nu aș da cu asa ceva pe jante niciodată, este doar pentru anvelope și atât.

Pasionat de detailing
    Data inscrierii
    iulie 2017
    Posturi
    72
    Thanks
    33

Implicit

Intr-o vreme aveau si in Kaufland perii asemanatoare (cele din stanga). Tot firul despicat, extrem de moi incat mi-am dat pe fata cu ele sa vad daca zgarie si daca pe mine nu m-a deranjat, clar nici jantele nu le zgarie. Manerul lung si putin curbat , doar ca firele erau toate rosii in loc de rosu cu verde. Evident ca firma era ceva no-name. Ca bani, nici nu mai stiu.. ceva nesemnificativ.. 13 lei, nici nu mai stiu. Nu s-a simtit la cumparaturi.

Mai aveau si una mai dura cu maner scurt pentru anvelope probabil. Ei le numeau generic perii auto mica si mare.
    Last edited by MihaiFlorescu; 06 februarie 2019 at 15:41.

Pasionat de detailing axell's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2017
    Posturi
    225
    Thanks
    259

Implicit

Și câteva bunătăți de la Bunica... Elizabeth!

Membru incepator
    Data inscrierii
    august 2017
    Posturi
    30
    Thanks
    27

Implicit

Așa arată varfurile periilor VIKAN, nu cred că este cea mai buna focalizare dar mai mult de atât nu am putut.
    Oricum cred că poți sa-ți dai seama cum sunt, se vede ceva.

DSC00044.jpg

@MihaiFlorescu
    Nu contest prețul acelor perii, este clar, sunt mult mai ieftine decât cele VIKAN, poate doar calitatea să fie îndoielnică.
    Am zis poate.

Pagina 308 din 308 PrimulPrimul ... 208258298304305306307308

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •