Pagina 3 din 15 PrimulPrimul 123456713 ... UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 21 la 30 din 141

Thread: Cand si cum se foloseste alcoolul izopropilic?

Premium user toni's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    35
    Posturi
    5,795
    Thanks
    725

Implicit Cand si cum se foloseste alcoolul izopropilic?

Pai lumineaza-ne mestere si pe noi daca tot ai incercat tu pe masina. Ce face unul si nu face celalalt? Ce probleme ai avut cu alcoolul tehnic?

Administrator ionutz_cjv5's Avatar
    Data inscrierii
    aprilie 2010
    Varsta
    37
    Posturi
    6,318
    Thanks
    6,165

chiar asa, tare as vrea sa vad un versus.

Membru onorific mrwayne's Avatar
    Data inscrierii
    februarie 2009
    Varsta
    40
    Posturi
    857
    Thanks
    67

Nu a fost absolut nimic de comparat sau de observat. Am pulverizat putin pe ciupituri, am sters si am "picurat" apoi niste vopsea in ele. That's it.
    Nu mi-a dat prin cap sa incerc si alcoolul tehnic la sedinta de polishare. Probabil ca in momentul in care am gasit IPA (dupa ce aveam capul plin de pe DW), mi-a iesit din cap alcoolul tehnic.

1984
    Guest

sincer nu prefer nici una nici alta prefer sa merg pe top inspection pentru indepartarea urmelor de polish, a urmelor de ceara uscata sau chiar a petelor de praf. IPA este cancerigen, va poate spune asta orice prospect sau fisa de securitate ce insoteste acest produs. Aveti mare grija cum si cat va expuneti la el. Eu am avut o experienta tare neplacuta dupa o expunere la IPA pe parcursul unui detailing

Fondator forum Cristi's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    49
    Posturi
    10,195
    Thanks
    197

Citat Original postat de ' dateline='
    Pai lumineaza-ne si pe noi daca tot ai incercat tu pe masina. Ce face unul si nu face celalalt? Ce probleme ai avut cu alcoolul tehnic?

deci, in necunostinta de cauza, acum un an, cand aparuse si la noi pe forum ideea de IPA, am apelat la colegii mei de serviciu, tehnicienii, si am luat o sticla de alcool tehnic...in spiritul celor citite pe forum despre binefacerile IPA, am purces la treaba si, inainte de o ceruire, am zis sa decontaminez si cu ajutorul acestui alcool etilic/tehnic. rezultatul?
    masina patata ca dracu, dare albe pe care abia le-am scos.

Data inscrierii
    aprilie 2010
    Varsta
    37
    Posturi
    6,318
    Thanks
    6,165

toni, mingea e la tine in teren, la fileu ridicata.

Multumesc Cristi, imi ajunge experienta ta. Ma bucur ca mi-am luat IPA si nu am apucat sa incerc alcoolul tehnic sau spirtul sanitar.

Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    35
    Posturi
    5,795
    Thanks
    725

[quote='' dateline='']cdeci, in necunostinta de cauza, acum un an, cand aparuse si la noi pe forum ideea de IPA, am apelat la colegii mei de serviciu, tehnicienii, si am luat o sticla de alcool tehnic...in spiritul celor citite pe forum despre binefacerile IPA, am purces la treaba si, inainte de o ceruire, am zis sa decontaminez si cu ajutorul acestui alcool etilic/tehnic. rezultatul?
    masina patata ca dracu, dare albe pe care abia le-am scos.

Ce alcool ai folosit? N-ai o poza cu sticla (eticheta)? Eu nu stiu ce ai folosit tu acolo, dar in afara de puritate si concentratie eu n-am gasit sau nu stiu de alte diferente intre cele 2 tipuri.
    Cu ce ai scos acele pete?

Citat Original postat de ionutz_cjv5 Vezi Post
    toni, mingea e la tine in teren, la fileu ridicata.
    Care minge? Incercam doar sa lamurim niste detalii, spre interesul tuturor zic eu. Nu vad nici un concurs aici urrender:

Data inscrierii
    aprilie 2010
    Varsta
    37
    Posturi
    6,318
    Thanks
    6,165

nu e nici un concurs, doar ca asa cum l-ai intrebat pe cristi (inclusiv in postul acesta) asa si el ti-a spus ca mai are sticla de alcool (tehnic ) si te asteapta
    p.s. si eu doresc, evident, lamurirea problemei.

Fondator forum Cristi's Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    49
    Posturi
    10,195
    Thanks
    197

daca ai sa cauti in forum ai sa gasesti faptul ca cineva acum ceva vreme a scris ca alcoolul tehnic nu este una si acelasi lucru cu IPA si chiar incearca sa descrie...
    in google am gasit niste materiale in care se fac clar niste diferente intre alcoolul tehnic(etilic) si IPA

Data inscrierii
    iulie 2008
    Varsta
    35
    Posturi
    5,795
    Thanks
    725

... sa mai putin "alcool" pe foc tarwars:

Cristi, daca te referi la postul angajatului care incearca sa faca diferentierea intre alcool tehnic si IPA doar prin culoare faci o mare greseala!
    Citat Original postat de ' dateline='
    Mare atentie!!!! Alcoolul tehnic si cel izopropilic NU SUNT ACELASI LUCRU.
    Ca minima metoda de diferentiere...alcoolul tehnic este albastrui-movuliu pe cand cel izopropilic este transparent.
    Cei carora le-a trecut prin mana o sticla de alcool tehnic stiu ca exista alcool tehnic incolor! Cel albastrui este aparut destul de recent pe piata, eu intotdeauna l-am stiut si folosit incolor.

Revenind stric la discutia noastra, am folosit si eu alcool tehnic (diluat 50/50 cu apa) pe masina mea, pentru a nu mi se putea reprosa ca vorbesc fara a incerca. Nu mi-a aparut nici o pata si nu am observat nici un fel de schimbare a vopselei, arata fix la fel ca inainte de aplicarea alcoolului. Tin sa precizez ca am folosit alcool tehnic INCOLOR si nu albastrui iar aplicarea s-a facut in urma cu vreo saptamana si inca nu a aparut nimic pe zona pe care s-a facut testul.
    Cristi, spune-ne cu mai multe detalii ce ai folosit tu de ti-au aparut pete. In felul asta, noii membrii vor stii ce sa evite. :tumbleweed:

Si ca o ultima precizare, NU sugerez folosirea alcoolului tehnic in loc de IPA. Dar daca vreti neaparat sa-l folositi, cautati-l insa pe cel incolor, EU nu am avut nici un efect secundar in urma folosirii lui.

Faceti tot posibilul sa folositi IPA sau Top Inspection, iar IPA neaparat diluat!
    De ce diluat? Pentru ca altfel, pe unele vopseluri poate cauza incetosarea lacului. IPA trebuie diluat in proportie de minim 20% apa pentru lacuri dure si pana la 50% pe lacuri moi.

hades:

Pagina 3 din 15 PrimulPrimul 123456713 ... UltimUltim

Reguli de Postare

• Nu poti creea thread-uri noi.
  • Nu poti sa raspunzi
  • Nu poti sa adaugi atasamente
  • Nu poti sa iti modifici posturile
  •